
Nowe dziewięcioosobowe wozy do transportu osób niepełnosprawnych zyskają gminy Chmielno i Kartuzy oraz dwie fundacje działające na terenie powiatu kartuskiego. Wszystko dzięki dotacji, którą starostwo powiatowe pozyskało ze środków PFRON w ramach Programu Wyrównywania Różnic między Regionami III na likwidację barier transportowych.
W czwartek w starostwie powiatowym w Kartuzach podpisano umowy na dofinansowanie zakupu czterech pojazdów dziewięcioosobowych dostosowanych do przewozu osób niepełnosprawnych. Dotacje otrzymają gmina Kartuzy, Chmielno oraz Kaszubska Fundacja Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych "Podaruj trochę słońca" w Starkowej Hucie i Fundacja Pomocy Dzieciom Niepełnosprawnym "Uśmiech Dziecka" w Szklanej. Dotacje dla każdego z beneficjentów wyniosą 75 tys. zł i będą stanowić 60 proc. wartości nowych pojazdów, pozostałe 40 proc. samorządy i fundacje pokryją ze środków własnych.
- Temat wspierania osób niepełnosprawnych zawsze był dla nas niezwykle istotny. Gdy rozpoczynaliśmy prace nad naszą strategią dziewiętnaście lat temu zależało nam przede wszystkim na tym, by osoby niepełnosprawne wyszły z domów. Chcieliśmy zmienić świadomość mieszkańców i ulżyć rodzicom. Wówczas tylko nieliczni korzystali z rehabilitacji jeżdżąc ze swoimi dziećmi do Trójmiasta, większości nie było na to stać. Dziś wszystko się diametralnie zmieniło, jest zupełnie inne podejście społeczeństwa i rodziców - podkreśla Janina Kwiecień, starosta powiatu kartuskiego.
Obecnie na terenie powiatu kartuskiego kursują 52 pojazdy przeznaczone do przewozu osób niepełnosprawnych, w tym dziewięć autobusów. Dowożą dzieci do szkół, do ośrodków, WTZ-ów, na rehabilitacje. Pokonują dziennie od 280 do 400 km każdy.
- To dla nas duża pomoc i ulga, bo chcielibyśmy mieć znacznie więcej samochodów do transportu osób niepełnosprawnych. Takich osób ciągle w naszych gminach przybywa. Staramy się coraz więcej środków wydawać na cele społeczne, cieszymy się, że ktoś również dostrzega nasze potrzeby. Bardzo dziękujemy za wsparcie - podkreślał burmistrz Kartuz Mieczysław Gołuński.
Jak podkreśla starostwo, dzięki zakupowi nowych pojazdów zwiększą się możliwości transportowe poszczególnych placówek w zakresie mobilności niepełnosprawnych uczniów uczęszczających na zajęcia szkolne oraz osób niepełnosprawnych uczestniczących w zajęciach rewalidacyjno-wychowawczych, w warsztatach terapii zajęciowej oraz środowiskowych domach samopomocy.
MD-Z