Diecezjalne święto plonów w Lubaniu

niedziela, 17 września 2017 r., 16:53
fot. AL

Rolnicy z całej diecezji pelplińskiej w niedzielę zjechali do Lubania. Odbyły się tam bowiem diecezjalne dożynki połączone ze świętem plonów gminy Nowa Karczma. Uroczystości dożynkowe były okazją do podziękowania rolnikom za ich trudną pracę na roli.

Jesienne targi rolne w Lubaniu tradycyjnie już połączone zostały z diecezjalnym i gminnym świętem plonów. Tradycyjnie wspólne świętowanie zainaugurowała msza święta, której przewodniczył biskup diecezjalny Ryszard Kasyna. Tym razem odbyła się ona na terenie targów. Po nabożeństwie dożynkowy korowód przemaszerował pod scenę, gdzie nastąpiło przekazanie symbolicznego bochna chleba przez starostów dożynek na ręce gospodarzy bpa Ryszarda Kasyny oraz wójta gminy Nowa Karczma Andrzeja Pollaka.

W tym roku funkcję starostów dożynek pełnili Lucyna i Andrzej Pryczkowscy z Reskowa (powiat kartuski).

Dożynki były także okazją do podziękowania rolnikom za ich całoroczną pracę.

- Drodzy rolnicy, przynieśliście dzisiaj wieńce. W tym roku nieco cięższe niż zwykle, gdyż wpleciony w nie jest trud tego specyficznego roku. Przez teren naszej diecezji przeszły nawałnice, nie oszczędziły też nas intensywne deszcze. Na terenie tej gminy wiele zbóż czeka jeszcze na zbiór. Przynieśliście też chleb jako symbol podziękowania za to, co udało się zebrać i z optymizmem umiecie świętować i dziękować za te plony, które trafiły do waszych zagród. Dzisiaj dziękujemy wszystkim rolnikom za wasz trud i życzymy, aby wiodło wam się dobrze zarówno w domu, jak i zagrodzie - podkreślał wójt gmiy Nowa Karczma Andrzej Pollak.

Podczas uroczystości wybrano też najpiękniejsze korony żniwne. Pierwsze miejsce zajął wieniec upleciony przez Stowarzyszenie Rejkowiacy Razem z powiatu tczewskiego. Drugie miejsce zajął wieniec Stężycy, zaś trzecie korona żniwna Małego Klincza.

AL

DODAJ KOMENTARZ
Zamieszczając tu swój komentarz bierzesz za niego pełną odpowiedzialność. Wyrażając swoje zdanie, uszanuj proszę poglądy innych - komentuj, ale nie obrażaj! Redakcja portalu Kartuzy.info zastrzega sobie prawo do ingerowania w treść komentarzy lub ich usuwania, jeżeli nie będą zgodne z tematem, zasadami współżycia społecznego lub będą naruszały normy prawne i obyczajowe. Jeżeli uważasz, że komentarz powinien zostać usunięty - wypełnij formularz, który pokazuje się po kliknięciu na dzwonku pod treścią danego komentarza.