Jak przygotować kocioł centralnego ogrzewania do sezonu?

poniedziałek, 18 września 2017 r., 08:27
fot. nadesłane

Wakacje już za nami i co bardziej zapobiegliwi przygotowują się już do kolejnego sezonu grzewczego. Nie wystarczy tylko kupić węgiel czy ekogroszek, trzeba odpowiednio przygotować kocioł centralnego ogrzewania i sprawdzić całą instalację.

Koniecznie zrób przegląd instalacji C.O.

Przegląd najlepiej rozpocząć od sprawdzenia kotła, bo to najważniejszy element centralnego ogrzewania. Najlepiej zrobić to we wrześniu, na ewentualne naprawy nie będziemy długo czekać, nadejście pierwszych chłodów to dla serwisantów najbardziej gorący okres i znalezienie fachowca do serwisu lub naprawy graniczy z cudem, ceny też są wtedy znacznie wyższe.

Bez względu na to, jak dobrze został wyczyszczony i zabezpieczony kocioł na zakończenie poprzedniego sezonu grzewczego, koniecznie trzeba sprawdzić:

- działanie wentylatora i innych elementów elektrycznych,
- stan wszystkich czujników - informują o wszystkich nieprawidłowościach,
- działanie sterowników - odpowiadają za optymalną pracę kotła,
- szczelność drzwi kotła oraz otworów wyczystnych,
- stan blachy wewnątrz pieca - czy czasami nie pojawiła się wilgoć

Przegląd można wykonać samodzielnie lub wyspecjalizowanemu serwisowi, zwłaszcza jeżeli piec jest jeszcze na gwarancji.

Kolejną czynnością do wykonania jest sprawdzenie komina i jego drożności. Do tego będzie konieczny kominiarz. Przeglądy kominów powinny być wykonywane regularnie, dwa razy w roku. Przeglądu wymagają także grzejniki i pozostałe elementy instalacji centralnego ogrzewania. Należy je umyć, sprawdzić czy gdzieś nie ma rdzy. Uzupełnienia wymaga także woda w instalacji. Niewielki ubytek wody jest zjawiskiem naturalnym (parowanie wody), jednak większe ilości świadczą o nieszczelności instalacji.

W przypadku kotłów dwufunkcyjnych sprawdzenia wymaga także zasobnik ciepłej wody, przede wszystkim należy zwrócić uwagę na zabrudzenia i gromadzące się osady, które zmniejszają sprawność zasobnika. W dużej ilości przyczyniają się do pogorszenia jakości wody używanej w gospodarstwie domowym. Najlepszym sposobem na sprawdzenie działania centralnego ogrzewania jest zrobienie próbnego rozruchu, który ewentualnie ujawni słabe punkty. Czasami wystarczy tylko odpowietrzyć grzejniki, czasami jednak mogą ujawnić się poważniejsze usterki, ale zostanie nam odpowiednio dużo czasu, by je usunąć.

Na koniec zostanie przygotowanie kotłowni. Należy usunąć wszystkie niepotrzebne rzeczy, przygotować miejsce na zgromadzenie odpowiedniej ilości opału. Warto zaplanować je tak, by późniejsze dorzucanie opału do kotła było jak najbardziej wygodne i wymagało jak najmniejszego nakładu pracy.

Więcej informacji znajdziecie m.in. na stronie pleszewskiego producenta pieców CO - www.kotly-bialek.pl, zajmującego się produkcją wysokiej jakości kotłów z podajnikiem, które uzyskały 5 klasę emisji spalin według normy PN EN 303-5:2012 oraz Ekoprojektu / Ekodesign.

KOMENTARZE
Możliwość komentowania została wyłączona.