Kartuzy. Oddali hołd poległym w walkach o niepodległość

poniedziałek, 18 września 2017 r., 12:37
fot. AL

Wrzesień, jak co roku, to miesiąc najróżniejszych uroczystości i obchodów związanych z rocznicą wybuchu II wojny światowej. Miejscem, które na stałe wpisało się już w kalendarz tego typu uroczystości jest pomnik pamięci w Kaliskach. Tegoroczne obchody z uwagi na niesprzyjającą pogodę odbyły się wyłącznie w kościele pw. św. Kazimierza w Kartuzach.

Pomnik w lesie pod Kaliskami to miejsce upamiętniające śmierć ponad 300 mieszkańców powiatu kartuskiego, którzy okres II wojny światowej opłacili najwyższą ceną, jaką jest życie. Choć w tym roku z uwagi na pogodę kombatanci, samorządowcy, delegacje służb mundurowych i szkół nie stanęli na leśnej polanie, licznie pojawili się w kościele pw. św. Kazimierza w Kartuzach, by oddać hołd poległym w walkach o niepodległość.

- 78 lat temu rozpoczęła się II wojna światowa. To wojna, która zgładziła miliony istnień ludzkich. To wojna, która wyrządziła wielkie szkody również na naszej, kaszubskiej ziemi. To tu pierwsze egzekucje miały miejsce już na początku września. W kartuskich lasach zostało zamordowanych ponad 329 Kaszubów dlatego, że byli dobrymi Polakami, że w sercu mieli miłość do Ojczyzny, że byli zagrożeniem dla najeźdźcy. Dlatego ponieśli największą ofiarę - oddali własne życie dla nas, za Polskę - mówił burmistrz Kartuz, Mieczysław Gołuński.

- Co roku przychodzimy oddać hołd tym, którzy oddali swoje życie broniąc naszej wolności. O wolność należy zawsze walczyć, aby być wolnym trzeba mieć ogromną miłość do swojego narodu w sercu. I taką mieli ci wszyscy, którzy polegli w czasie II wojny światowej - dodawał.

Uroczystości rozpoczęły się od programu artystycznego, który przygotowała Szkoła Podstawowa w Prokowie. Po występie odczytano Apel Poległych. Obchody zwieńczyła msza święta w intencji ofiar II wojny światowej.

AL

DODAJ KOMENTARZ
Zamieszczając tu swój komentarz bierzesz za niego pełną odpowiedzialność. Wyrażając swoje zdanie, uszanuj proszę poglądy innych - komentuj, ale nie obrażaj! Redakcja portalu Kartuzy.info zastrzega sobie prawo do ingerowania w treść komentarzy lub ich usuwania, jeżeli nie będą zgodne z tematem, zasadami współżycia społecznego lub będą naruszały normy prawne i obyczajowe. Jeżeli uważasz, że komentarz powinien zostać usunięty - wypełnij formularz, który pokazuje się po kliknięciu na dzwonku pod treścią danego komentarza.