Co musisz wiedzieć, zanim pojedziesz na grzyby?

poniedziałek, 18 września 2017 r., 13:39
Fot. nadesłane Fot. nadesłane

Jak co roku w lesie pojawili się grzybiarze. Nic dziwnego, to przecież znakomita okazja do odpoczynku. A przy okazji można zebrać sporo dorodnych okazów, które później będą cieszyć swoimi walorami smakowymi. Nie zawsze jednak jest tak kolorowo. Bywa ze grzyby, które zbierało się przecież od lat okazują się trujące. Pomyłka może zakończyć się nie tylko zatruciem, ale też przeszczepem wątroby, a nawet śmiercią. Co zrobić w sytuacji, kiedy nie jesteśmy pewni, czy dany grzyb jest jadalny?

Grzybów nie powinny jeść małe dzieci, a dokładnie te, które nie ukończyły jeszcze siódmego roku życia. Ze względu na ich ciężkostrawność nie zaleca się ich również tym, którzy chorują na wątrobę i nerki.

Grzyby można zbierać, można je również kupić na lokalnych targowiskach. Wśród okazów do sprzedaży najwięcej można dostrzec kurek. Pojawiły się też mniejsze ilości podgrzybków, borowików. Grzyby sprzedawane są ponadto przy szosach.

Kiedy kupujemy grzyby, mamy prawo poprosić sprzedającego o odpowiedni atest. Takie atesty są bezpłatne i mają ważność 48 godzin. Wydawane są na podstawie oceny grzybów przez grzyboznawcę lub klasyfikatora grzybów pracującego w Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej odpowiedniej dla danego regionu. Szczegółowe informacja o tym, w jaki sposób dopuszcza się grzyby do obrotu opisane zostały w art 42. Ustawy o bezpieczeństwie żywności i żywienia.

Nie jesteś pewien poproś o pomoc specjalistę!

Ci, którzy dopiero zaczynają przygodę z grzybami, albo nie wiedzą czy dany okaz jest jadalny mogą skorzystać z pomocy specjalisty, a konkretnie Powiatowej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej.

Sylwia Leyk z Powiatowej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Kartuzach, która posiada certyfikat klasyfikatora grzybów świeżych powiedziała nam, że obecnie są bardzo dobre warunki do tego, aby grzyby w powiecie kartuskim rosły, gdyż jest duża wilgotność ściółki. Nadal rosną kurki, pojawiły się również mleczaje (rydze). Według pracownika Stacji szczególnie niebezpieczne jest pomylenie trującego muchomora sromotnikowego z czubajką kanią lub leśną pieczarką.

Do Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Kartuzach można przynosić grzyby świeże. Klasyfikator grzybów pełni dyżur w Stacji od poniedziałku do piątku w godzinach od 8.00 do 13.00. Warto mieć na uwadze taką możliwość. Dotychczas do Sanepidu w Kartuzach przyniesiono już niejadalną lisówkę pomarańczową, która bardzo przypominała pieprznika jadalnego (kurkę). Grzybiarze pomylili też gąski siarkowe z gąskami jadalnymi (gąską zielonką).

Katarzyna Duska z Powiatowej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Kościerzynie powiedziała nam, że najważniejsze jest, aby nie zbierać grzybów, których się nie zna. Warto jednak wszelkie wątpliwości konsultować ze specjalistami w sanepidzie. W Kościerzynie można to wykonać każdego dnia w godzinach pracy sanepidu (7.25-15.00). Na grzybiarzy czekają tam klasyfikatorzy grzybów, ocenią oni grzyby świeże i pani grzyboznawca, która opiniuje grzyby suszone. Często jest tak, że do do Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Kościerzynie przynoszone są grzyby trujące.

Czy dobrze zbierasz grzyby? Popularne błędy grzybiarzy!

Jak wynika z ulotki przygotowanej przez Wojewódzką Stację Sanitarno-Epidemiologiczną w Gdańsku istnieje kilka kwestii, na które należy zwracać uwagę podczas grzybobrania. Większe prawdopodobieństwo trafienia na tzw. "trujaka" jest wtedy gdy grzybiarz:

1. zbiera grzyby bardzo młode, albo przejrzałe;
2. łamie trzon grzyba i nie odcina dolnej jego części, trudno później ocenić wszystkie cechy danego okazu;
3. ocenia grzyby po smaku, przykładowo łagodny smak ma wyjątkowo trujący sromotnik;

Zaznacza się ponadto, że ogromne znaczenie ma sposób przechowywania i transportowania grzybów. Zbieramy je do przewiewnych koszyków, w wiaderkach i siatach okazy te łatwo ulegają zaparzeniu i zepsuciu, wytwarzają się również wówczas substancje szkodliwe dla zdrowia.

Więcej informacji znajdziesz w ulotce.

Gdzie nie można zbierać grzybów?

W związku z sierpniowymi nawałnicami obowiązuje zakaz wstępu do lasu w Nadleśnictwie Kościerzyna i Lipusz. Zbieranie grzybów jest możliwe w Nadleśnictwie Kartuzy z wyłączeniem Leśnictwa Kamionka, Leśnictwa Bącka Huta, Leśnictwa Kolańska Huta.

Grzyby są zdrowe, warto je zbierać!

Kiedyś mówiono, że grzyby nie mają żadnych wartości. Nic bardziej mylnego, w swoim składzie mają one witaminy B1 (prawidłowe funkcjonowanie układu nerwowego, mięśni i serca) oraz B2 (niezbędna do prawidłowego funkcjonowania układu odpornościowego). A do tego PP (utrzymanie właściwego stanu skóry) i D.

Dla tych, którzy kochają grzyby. Nie tylko je zbierać, ale też oglądać proponujemy spotkanie, które odbędzie się w Kościerzynie 21 września 2017 roku. A konkretnie wystawę grzybów na rynku miasta w Kościerzynie

Beata Ramczykowska

DODAJ KOMENTARZ
Zamieszczając tu swój komentarz bierzesz za niego pełną odpowiedzialność. Wyrażając swoje zdanie, uszanuj proszę poglądy innych - komentuj, ale nie obrażaj! Redakcja portalu Kartuzy.info zastrzega sobie prawo do ingerowania w treść komentarzy lub ich usuwania, jeżeli nie będą zgodne z tematem, zasadami współżycia społecznego lub będą naruszały normy prawne i obyczajowe. Jeżeli uważasz, że komentarz powinien zostać usunięty - wypełnij formularz, który pokazuje się po kliknięciu na dzwonku pod treścią danego komentarza.