Obwodnica Metropolitalna wykreślona z listy inwestycji. Interweniuje KE

środa, 20 września 2017 r., 09:07
fot. archiwum

Budowa Obwodnicy Metropolitalnej została wykreślona z listy inwestycji do realizacji. Jak informuje samorząd województwa pomorskiego, ważą się także losy pozostałych odcinków S6. W związku z tymi działaniami, wyjaśnień od polskiego rządu zażądała Komisja Europejska.

Jak podaje Urząd Marszałkowski w Gdańsku, głosami swoich przedstawicieli na posiedzeniu Komitetu Monitorującego Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko, rząd Prawa i Sprawiedliwości wykreślił projekt budowy Obwodnicy Metropolitalnej z listy dużych projektów. Ponadto ważą się też losy pozostałych odcinków S6 Koszalin-Słupsk oraz Słupsk-Lębork.

- Budowa ekspresówki przez Pomorze jest jednym z priorytetów dla samorządu województwa pomorskiego. Niestety, obecny rząd Prawa i Sprawiedliwości odmawia finansowania budowy części drogi S6 - Obwodnicy Metropolitalnej oraz odcinków Koszalin - Słupsk i Słupsk - Lębork. Zdaniem rządu brak jest możliwości sfinansowania tych inwestycji, pomimo że poprzedni rząd koalicji PO-PSL takie finansowanie zapewnił. Kwestia unijnego dofinansowania również była uzgodniona z Komisją Europejską - podkreśla samorząd województwa pomorskiego.

W związku z takimi działaniami, zainterweniować postanowiła także Unia Europejska, która zażądała wyjaśnień od polskiego rządu w tej sprawie. W tym celu

- Projekt budowy drogi S6 został zapisany w Strategii Rozwoju Transportu do roku 2020. Jednocześnie trwa budowa zachodniopomorskiego odcinka tej trasy pomiędzy Goleniowem a Koszalinem. Tym bardziej niezrozumiałe jest zaniechanie prac wobec pomorskich odcinków drogi. Komisja Europejska wyraża zaniepokojenie zaistniałą sytuacją, wskazując, że ta luka zdecydowanie negatywnie wpłynie na ekonomiczną opłacalność drogi S6 na całym jej przebiegu, także odcinków już realizowanych i może doprowadzić do podważenia zasadności wydania środków publicznych - zaznacza Komisja Europejska w liście skierowanym do Ministerstwa Rozwoju.

Warto dodać, że jeszcze przed rokiem podawano, że prace przy budowie Obwodnicy Metropolitalnej miały ruszyć w lipcu 2018 roku. Do ruchu trakt miał zostać dopuszczony w 2020 roku. Dotychczas przeszkodą do realizacji inwestycji było to, że pięć podmiotów zaskarżyło pozytywną decyzję środowiskową dla jej budowy. Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie przyznał im rację. Z orzeczeniem sądu nie zgadza się jednak Generalny Dyrektor Ochrony Środowiska, który w grudniu ubiegłego roku złożył kasację od tegoż orzeczenia do Naczelnego Sądu Administracyjnego. Do czasu rozpatrzenia jej przez sąd wszelkie poczynania w związku z inwestycją zostały wstrzymane.

Samorządowcy zawnioskowali jednak o przyspieszenie rozpatrzenia skargi przez NSA. Udało się. Termin wyznaczono na październik br.

Obwodnica Metropolii Trójmiejskiej, w ramach którego planowana jest budowa obwodnicy Żukowa i węzła w Chwaszczynie stanowi szczególnie istotne zadania dla rozwoju regionu Pomorza i Kaszub. Znacząco usprawni i odciąży dotychczasowy ruch z Trójmiasta i okolic na Kaszuby. Zwłaszcza planowana część obwodnicy Żukowa od strony wschodniej z drogi krajowej nr 7 do drogi krajowej nr 20 w kierunku Kościerzyny ma być remedium na niewydolny już dziś układ komunikacyjny.

Jak widać póki co pozostaje nam tylko przejechać się obwodnicą wirtualnie.

Do sprawy będziemy wracać.

AL
info. Urząd Marszałkowski w Gdańsku

DODAJ KOMENTARZ
Zamieszczając tu swój komentarz bierzesz za niego pełną odpowiedzialność. Wyrażając swoje zdanie, uszanuj proszę poglądy innych - komentuj, ale nie obrażaj! Redakcja portalu Kartuzy.info zastrzega sobie prawo do ingerowania w treść komentarzy lub ich usuwania, jeżeli nie będą zgodne z tematem, zasadami współżycia społecznego lub będą naruszały normy prawne i obyczajowe. Jeżeli uważasz, że komentarz powinien zostać usunięty - wypełnij formularz, który pokazuje się po kliknięciu na dzwonku pod treścią danego komentarza.