Leon Kąkol patronem Szkoły Podstawowej w Grzybnie

środa, 20 września 2017 r., 16:18
fot. nadesłane/Szkoła Podstawowa w Grzybnie

We wtorek odbyło się oficjalne nadanie Szkole Podstawowej w Grzybnie imienia Leona Kąkola oraz przekazanie poświęconego sztandaru. Dzięki nadaniu imienia placówka zyskała własną tożsamość, piękny sztandar, tablicę pamiątkową oraz wzbogaciła się o hymn szkoły autorstwa Damroki Kwidzińskiej.

W tym niecodziennym wydarzeniu w życiu naszej społeczności udział wzięli wyjątkowi goście, m.in. przedstawiciele władz lokalnych, oświatowych, duchowni, dyrektorzy szkół i przedszkoli oraz rodzice. Obecnością swoją zaszczycili także członkowie rodziny Leona Kąkola z Tadeuszem Kąkolem oraz Kazimierzem Wierzbickim na czele.

Uroczystości zainaugurowano Mszą Świętą w kościele parafialnym pw. Niepokalanego Poczęcia NMP w Grzybnie, którą celebrował ks. bp Wiesław Śmigiel.

W swojej homilii Jego Ekscelencja przedstawił sylwetkę Leona Kąkola jako przede wszystkim patriotę, tego, "który umiłował Ojczyznę". Wskazał na wartości, jakimi się kierował: poświęcenie, honor, odwaga. Uświadomił odpowiedzialność, jaką podjęto, wybierając Leona Kąkola na patrona.

Następnie przedstawiciele rodziców poprosili ks. bp Wiesława Śmigla o poświęcenie i pobłogosławienie sztandaru Szkoły Podstawowej w Grzybnie. Po zakończonej Mszy św. wszyscy uczestnicy w uroczystym przemarszu, przy dźwiękach orkiestry udali się do szkoły na drugą część uroczystości.

Oficjalną część uroczystości nadania imienia szkole i wręczenia sztandaru rozpoczęła dyrektor Jolanta Kryszewska, witając wszystkich czcigodnych i szacownych gości. W swoim wystąpieniu podkreśliła doniosłość wydarzenia, jakim jest nadanie szkole imienia patrona, który został wybrany przez społeczność szkolną z wielką starannością.

Uroczysty i bardzo wyjątkowy nastrój akademii podkreślił wspaniały montaż słowno-muzyczny, przybliżający zebranym postać Leona Kąkola i wartości, które reprezentował swoim życiem i działalnością. Występ uczniów pod kierunkiem Zofii Szutenberg dostarczył wszystkim niezapomnianych wzruszeń.

Akt nadania imienia i sztandaru odczytał Burmistrz Kartuz Mieczysław Grzegorz Gołuński, natomiast Uchwałę Rady Miejskiej odczytała wiceprzewodnicząca RM - Halina Steinka.

Kolejnym ważnym punktem uroczystej ceremonii było przekazanie przez przedstawicieli rodziców poświęconego sztandaru na ręce Burmistrza Kartuz, następnie wręczenie go Dyrektorowi Szkoły, w dalszej kolejności powierzenie Szkolnemu Pocztowi Sztandarowemu Uczniów. W obecności zgromadzonych uczniowie złożyli ślubowanie na otrzymany sztandar.

Następna część oficjalnej uroczystości odbyła się w głównym korytarzu, gdzie nastąpiło odsłonięcie i poświęcenie tablicy pamiątkowej.

W końcu nadszedł moment, gdy głos zabrali goście. Swoimi refleksjami na temat osoby patrona i uroczystości podzielili się: poseł na sejm: Stanisław Lamczyk, Burmistrz Kartuz Mieczysław Grzegorz Gołuński, przedstawicielki Kuratorium Oświaty Małgorzata Bielang - Pomorska Wicekurator Oświaty i Halina Knapińska - wizytator i jednocześnie była dyrektor Szkoły Podstawowej w Grzybnie oraz Joanna Sawczyn - Dyrektor Delegatury Kuratorium Oświaty w Kościerzynie, syn Leona Kąkola - Tadeusz Kąkol, przewodniczący ZNP - Stanisław Miłosz, wiceprzewodniczący Rady Powiatu Kartuskiego - Eugeniusz Pryczkowski.

Ten szczególny dzień na długo zachowa się w pamięci wszystkich uczestników i przejdzie do historii szkoły. We wtorek odbyło się oficjalne nadanie Szkole Podstawowej w Grzybnie imienia Leona Kąkola oraz przekazanie poświęconego sztandaru. Dzięki nadaniu imienia placówka zyskała własną tożsamość, piękny sztandar, tablicę pamiątkową oraz wzbogaciła się o hymn szkoły autorstwa Damroki Kwidzińskiej.

nadesłane/Szkoła Podstawowa w Grzybnie

DODAJ KOMENTARZ
Zamieszczając tu swój komentarz bierzesz za niego pełną odpowiedzialność. Wyrażając swoje zdanie, uszanuj proszę poglądy innych - komentuj, ale nie obrażaj! Redakcja portalu Kartuzy.info zastrzega sobie prawo do ingerowania w treść komentarzy lub ich usuwania, jeżeli nie będą zgodne z tematem, zasadami współżycia społecznego lub będą naruszały normy prawne i obyczajowe. Jeżeli uważasz, że komentarz powinien zostać usunięty - wypełnij formularz, który pokazuje się po kliknięciu na dzwonku pod treścią danego komentarza.