Kościerski szpital z ponad milionową dotacją na wykrywanie i leczenie zapalenia stawów

czwartek, 21 września 2017 r., 09:23
fot. nadesłane/Szpital Specjalistyczny w Kościerzynie

Szpital Specjalistyczny w Kościerzynie pozyskał stuprocentowe dofinansowanie na realizację projektu, którego celem jest wczesne wykrywanie i leczenie Reumatoidalnego Zapalenia Stawów. Projektem objęte zostaną trzy województwa - pomorskie, kujawsko-pomorskie oraz warmińsko-mazurskie. Wartość projektu to ponad 1,2 mln zł.

Przed tygodniem w Warszawie prezes Szpitala Specjalistycznego w Kościerzynie podpisał umowę, która zapewni, że wykrywalność i leczenie Reumatoidalnego Zapalenia Stawów na terenie województw pomorskiego, kujawsko-pomorskiego i warmińsko-mazurskiego znacznie się poprawi.

W ramach realizacji projektu do końca lipca 2020 roku pod kątem RZS zostanie przebadanych 900 osób w wieku produkcyjnym. RZS jest przewlekłą chorobą układu tkanki łącznej o podłożu immunologicznym i najczęściej jest rozpoznawane u osób powyżej 16 roku życia, natomiast szczyt zachorowań przypada na tzw. okres produkcyjny, czyli pomiędzy 30 a 50 rokiem życia.

Dla lekarzy i pielęgniarek 60 Placówek POZ prowadzone będą działania edukacyjne i informacyjne podnoszące poziom wiedzy na temat wczesnego wykrywania RZS. Szkolenia będą realizowane dwuetapowo: na początku oraz po roku funkcjonowania projektu. To właśnie te przeszkolone osoby będą miały bezpośredni kontakt z potencjalnym pacjentem, na ich barkach spoczywać będzie odpowiedzialność za trafne i szybkie zdiagnozowanie RZS.

Po przeszkoleniu personelu medycznego nastąpi realizacja świadczeń zdrowotnych według ścieżki określonej w Ogólnopolskim Programie Profilaktyki Pierwotnej i Wczesnego Wykrywania RZS zmierzających do ostatecznego zdiagnozowania choroby i wdrożenia skutecznego leczenia, czyli pacjenci u których podejrzewane jest RZS zostaną skierowani pod opiekę reumatologów.

A co dla pacjentów? Aby w grupie docelowej, wśród potencjalnych pacjentów, zwiększyć świadomości w zakresie czynników ryzyka i wczesnych objawów RZS stworzony zostanie portal, elektroniczne centrum koordynacji procesu kierowania osobami, które podejrzewają u siebie RZS. Będzie to platforma dla osób, które otrzymają rozpoznanie choroby oraz konkretne zalecenia.

Platforma będzie źródłem wiedzy o samej chorobie i jej objawach oraz pomocnym narzędziem do prowadzenia badań okresowych w trakcie projektu, będzie stąd można czerpać informacje co zrobić od razu po rozpoznaniu choroby, aby proces leczenia był wdrożony jak najszybciej. W ramach projektu powstawać będą filmy edukacyjne skierowane do grupy docelowej oraz publikacja pt. Przewodnik po RZS.

Stronami w projekcie są Ministerstwo Zdrowia oraz Szpital Specjalistyczny w Kościerzynie Sp. z o. o. wraz z Kościerskim Stowarzyszeniem Osób Chorych na Choroby Reumatyczne i Ich Przyjaciół Koliber. Dofinansowanie stanowi sto procent, a cały projekt ma wartość ponad 1 mln 200 tys. zł.

nadesłane/Szpital Specjalistyczny w Kościerzynie/Anita Dahm-Sobczyńska

DODAJ KOMENTARZ
Zamieszczając tu swój komentarz bierzesz za niego pełną odpowiedzialność. Wyrażając swoje zdanie, uszanuj proszę poglądy innych - komentuj, ale nie obrażaj! Redakcja portalu Kartuzy.info zastrzega sobie prawo do ingerowania w treść komentarzy lub ich usuwania, jeżeli nie będą zgodne z tematem, zasadami współżycia społecznego lub będą naruszały normy prawne i obyczajowe. Jeżeli uważasz, że komentarz powinien zostać usunięty - wypełnij formularz, który pokazuje się po kliknięciu na dzwonku pod treścią danego komentarza.