Drożejące OC - jak sobie z tym radzić

poniedziałek, 25 września 2017 r., 10:03
fot. nadesłane

Polisy ubezpieczeniowe OC wciąż drożeją, uderzając zwłaszcza w kieszenie młodych bądź kolizyjnych kierowców. Jak zminimalizować koszty wynikające z podwyżek?

Sytuacja na rynku polis OC nie rozpieszcza kierowców, narzucając niemałe koszty ubezpieczeń. Są jednak sposoby, które pozwalają przynajmniej do pewnego stopnia zminimalizować wysoką cenę, jaką obecnie trzeba zapłacić za ubezpieczenie samochodu.

Ryzyko nie popłaca

Warto zacząć od tego, czego na pewno nie opłaca się robić - jest to jazda bez opłacenia jakiejkolwiek polisy. Przewidywaną od 1 stycznia karę 4000 zł za takie postępowanie można otrzymać nie tylko po rutynowej kontroli drogowej czy rozmowy z policją po wypadku. Ubezpieczeniowy Fundusz Gwarancyjny (UFG) jest bowiem w stanie wykryć pojawienie się przerwy w opłacaniu polisy, co może skończyć się narastaniem ogromnych odsetek, a w ostateczności - windykacją.

Idealna oferta

Zamiast ryzykować, obchodząc prawo, lepiej na spokojnie usiąść i dokładnie przejrzeć różne oferty. Podczas gdy rzeczywiście ogólnie wzrosły opłaty za polisy, to już poszczególne oferty bardzo się od siebie różnią. Wysokość składki zależy od wielu elementów. Znajdują się wśród nich zarówno informacje o kierowcy, takie jak ilość spowodowanych przez niego szkód czy wiek, jak i dane samochodu, np. miejsce jego rejestracji. Wykorzystując porównywarki internetowe jak Wygodnie.pl (https://wygodnie.pl/ubezpieczenie-oc), można łatwo porównać poszczególne oferty pod kątem tych szczegółów i dobrać zakup, który zminimalizuje zwiększone koszty OC.

Razem taniej

Istnieje jeszcze jeden sposób na zmniejszenie kosztów ubezpieczenia auta. Większość towarzystw ubezpieczeniowych oferuje całe pakiety ubezpieczeniowe, które dotyczą nie tylko auta, ale też np. mieszkania. W takich pakietach poszczególne elementy kosztują mniej (często znacznie), niż gdyby wykupywać je osobno. Wykupienie całego zestawu w jednej firmie to zatem dobre rozwiązanie dla osób, które mają na oku także inne rodzaje ubezpieczeń.

Nawet przy zwiększonych kosztach OC nie warto ryzykować, jeżdżąc bez ubezpieczenia - rozsądniej jest dobrać idealną ofertę pod siebie, korzystając z internetowej porównywarki.

KOMENTARZE
Możliwość komentowania została wyłączona.