Muzeum zaprasza na wystawę "Kaszubi w Polskich Siłach Zbrojnych na Zachodzie"

poniedziałek, 25 września 2017 r., 13:27
fot. nadesłane

Do 7 października w Muzeum Kaszubskim w Kartuzach podziwiać można wystawę pt. "Kaszubi w Polskich Siłach Zbrojnych na Zachodzie 1939-1947". Pamiątki, które stanowią część ekspozycji pochodzą m.in. od mieszkańców Kartuz.

Wystawa ma upamiętnić żołnierzy Polskich Sił Zbrojnych na Zachodzie. W tym roku mija 70 rocznica rozwiązania tej legendarnej formacji oraz 75 rocznica sformowania 1. Dywizji Pancernej, której dowódcą w okresie II wojny światowej był gen. Stanisław Maczek. W dywizji tej oraz w II Korpusie Polski gen. Andersa służyli również żołnierze z Kaszub.

Wystawę przygotowano we współpracy z Muzeum Polskiego Czynu Zbrojnego w Armiach Sprzymierzonych. Placówka udostępniła część pamiątek wojskowych i osobistych po żołnierzach m.in. z I Dywizji Pancernej oraz II Korpusu Polskiego. Pamiątki po żołnierzach Polskich Sił Zbrojnych na Zachodzie - po swoich bliskich - przekazali również Danuta Rek, Kazimierz Socha-Borzestowski, Anita Maryńczak-Prądzyńska, Iwona Pipka, Marian Jeliński oraz Ryszard Mielewczyk. Na wystawie zaprezentowano m.in. odznaczenia, odznaki i oznaki, dokumenty, fotografie, umundurowanie i wyposażenie, a także pamiątki osobiste związane z mieszkańcami Kaszub walczącymi w PSZnZ.

Wystawę zainaugurowano uroczystym spotkaniem, którego honorowymi gośćmi byli kombatanci - mjr Edmund Popieliński prezes zarządu wojewódzkiego Ogólnokrajowego Stowarzyszenia Kombatantów Polskich Sił Zbrojnych na Zachodzie, kpt. Wacław Butowski radiooperator w czołgu 24. Pułku Ułanów 10. Brygady Kawalerii Pancernej, kpt. Henryk Bajduszewski mechanik czołówki naprawczej w Centrum Wyszkolenia Wojsk Pancernych - obecnie Prezes pomorskiego zarządu wojewódzkiego Związku Kombatantów Rzeczypospolitej Polskiej i Byłych Więźniów Politycznych i por. Czesław Chmara - żołnierz 25. Pomorskiego Batalionu Piechoty 8. Brygady Piechoty. Na otwarcie wystawy przybyła młodzież z Katolickiej Szkoły Podstawowej z Kartuz oraz z Zespołu Szkół z Kiełpina oraz licznie przybyli mieszkańcy Kartuz.

Wystawę można oglądać do 7 października w godzinach otwarcia muzeum.

MD-Z
Info: Muzeum Kaszubskie w Kartuzach

DODAJ KOMENTARZ
Zamieszczając tu swój komentarz bierzesz za niego pełną odpowiedzialność. Wyrażając swoje zdanie, uszanuj proszę poglądy innych - komentuj, ale nie obrażaj! Redakcja portalu Kartuzy.info zastrzega sobie prawo do ingerowania w treść komentarzy lub ich usuwania, jeżeli nie będą zgodne z tematem, zasadami współżycia społecznego lub będą naruszały normy prawne i obyczajowe. Jeżeli uważasz, że komentarz powinien zostać usunięty - wypełnij formularz, który pokazuje się po kliknięciu na dzwonku pod treścią danego komentarza.