Sanepid skontrolował żywienie w szpitalu w Kartuzach. Są uwagi

poniedziałek, 25 września 2017 r., 15:53
fot. archiwum

Żywienie w szpitalach dla wielu pacjentów pozostawia dużo do życzenia. Jedni narzekają na ilość posiłków, inni na ich jakość. A jak wygląda żywienie w kartuskim szpitalu? Sanepid skontrolował posiłki w tej placówce w ubiegłym roku i miał liczne zastrzeżenia. Kontrolę przeprowadzono także w lipcu bieżącego roku. Co się zmieniło?

W marcu i kwietniu ubiegłego roku Państwowa Inspekcja Sanitarna województwa pomorskiego razem z Inspekcją Handlową sprawdzała jakość posiłków w pomorskich szpitalach. Wśród nich znalazło się Powiatowe Centrum Zdrowia.

Regina Szymańska, kierownik Odziału Higieny Żywności, Żywienia i Przedmiotów Użytku w gdańskiej WSSE poinformowała wówczas, że do ważnych nieprawidłowości, które wykazała kontrola należały: zbyt mała ilość warzyw i owoców dodawanych do śniadań oraz kolacji, a także brak mlecznych napojów fermentowanych.

Na krytykę zasłużyło też podawanie pacjentom przetworów mięsnych o niskiej wartości odżywczej i wysokiej zawartości tłuszczu, takich jak: metka, parówki, mortadela, szynka mielona prasowana. In minus oceniano oprócz tego ilość wapnia i witaminy C w diecie - były zaniżone. Wartość energetyczna posiłków też była poniżej normy. Pisaliśmy o tym w artykule Metka, mortadela, parówki i brak owoców - posiłki w kartuskim szpitalu pod lupą sanepidu.

Tegoroczna kontrola w kartuskim szpitalu - co się zmieniło?

W Powiatowym Centrum Zdrowia sp. z o.o. w Kartuzach żywienie uległo poprawie: do każdego posiłku podawana jest porcja warzyw, przeważają potrawy z udziałem mięsa drobiowego nad mięsem czerwonym, również wędliny drobiowe przeważają nad wieprzowymi a do posiłków podawane są potrawy z udziałem mlecznych napojów fermentowanych - informuje Rzecznik Wojewódzkiej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Gdańsku, Anna Obuchowska.

Na pochwałę zasługuje też ilość białka, tłuszczu, węglowodanów, witaminy C i żelaza w potrawach - są w normie. Ponadto zmniejszyła się zawartość soli w daniach obiadowych.

Przy ocenie posiłków przez sanepid brana pod uwagę jest także ich kaloryczność. Ta również mieści się w normach.

- Ilość energii dostarczanej w posiłkach na podstawie analizy spożycia przeprowadzonej za pomocą programu komputerowego wykazała, że ilość energii w posiłkach wynosiła 2117 kcal/dzień/osobę. Ilość ta była na poziomie 98% realizacji normy i mieściła się w granicach tolerancji ±10%, zatem oceniona została jako prawidłowa - dodaje Anna Obuchowska.

Niestety nie wszystkie normy zostały spełnione. Okazało się, że ilość kasz w posiłkach jest zbyt niska. Skończyło się to poleceniem zwiększenia ich ilości. Posiłki w kartuskim szpitalu zawierały oprócz tego za mało wapnia.

- Zalecono zwiększenie podaży produktów mlecznych, które są źródłem wapnia w diecie - dodaje rzecznik Anna Obuchowska.

BR

DODAJ KOMENTARZ
Zamieszczając tu swój komentarz bierzesz za niego pełną odpowiedzialność. Wyrażając swoje zdanie, uszanuj proszę poglądy innych - komentuj, ale nie obrażaj! Redakcja portalu Kartuzy.info zastrzega sobie prawo do ingerowania w treść komentarzy lub ich usuwania, jeżeli nie będą zgodne z tematem, zasadami współżycia społecznego lub będą naruszały normy prawne i obyczajowe. Jeżeli uważasz, że komentarz powinien zostać usunięty - wypełnij formularz, który pokazuje się po kliknięciu na dzwonku pod treścią danego komentarza.