Pożar kotłowni w Szkole Podstawowej nr 2 w Żukowie

wtorek, 26 września 2017 r., 12:46
fot. Longina Templin

Tuż po godzinie 10 woźna Małgorzata Gruchała otrzymała informację od konserwatora, że pali się kotłownia, a on sam nie jest wstanie ugasić ognia. Zdążył jedynie odciąć dopływ gazu. Konieczne było więc powiadomienie straży pożarnej. Woźna jak najszybciej przekazała wiadomość Mirosławie Żołnie, dyrektorce szkoły.

Wkrótce po tym woźna trzema dzwonkami sygnalizowała, że trzeba opuścić budynek. Zarządzono alarm, powiadomiono straż pożarną i rozpoczęto ewakuację.

W rzeczywistości pożaru nie było, a jedynie przeprowadzono akcję fachowo nazywaną sprawdzeniem organizacji i warunków ewakuacji w obiekcie. Brało w nim udział 571 uczniów, w tym po raz pierwszy 75 z klas zerowych i pierwszych oraz 43 nauczycieli, pięciu pracowników administracji i siedmiu z obsługi.

- Z tego co widziałem oceniam przygotowanie i przeprowadzenie ewakuacji na piątkę z plusem. Ewakuacja odbywała się poważnie, uczniowie bardzo dobrze się spisali, a nauczyciele dokładnie wiedzieli co należy robić i co należy meldować. Markowany telefon również były wykonany prawidłowo. Oceniłem też pozytywnie sprzęt, oznakowanie i instrukcję bezpieczeństwa pożarowego. Nie było żadnego otwartego okna, czyli było tak jak powinno. Żadnych uchybień nie odnotowałem - stwierdził mł. brygadier Wojciech Markowski z Państwowej Straży Pożarnej w Kartuzach.

- W naszej nowej podstawówce po raz pierwszy w ewakuacji brały udział dzieci z zerówek i klas pierwszych, a to wymagało specjalnego przygotowania. Próbny alarm ma za zadanie sprawdzenie tego, czy w warunkach prawdziwego zagrożenia byśmy sobie poradzili, a nie chodziło o to, aby dzieci się przestraszyły. W związki z tym wcześniej nauczyciele rozmawiali z najmłodszymi naszymi uczniami, że będzie taki alarm przeprowadzony i w jakim celu. W czasie ewakuacji dzieci wraz ze swoimi opiekunkami spisały się bardzo dobrze. Były zdyscyplinowane - oceniła Mirosława Żołna, dyrektorka Szkoły Podstawowej w Żukowie.

L.T.

DODAJ KOMENTARZ
Zamieszczając tu swój komentarz bierzesz za niego pełną odpowiedzialność. Wyrażając swoje zdanie, uszanuj proszę poglądy innych - komentuj, ale nie obrażaj! Redakcja portalu Kartuzy.info zastrzega sobie prawo do ingerowania w treść komentarzy lub ich usuwania, jeżeli nie będą zgodne z tematem, zasadami współżycia społecznego lub będą naruszały normy prawne i obyczajowe. Jeżeli uważasz, że komentarz powinien zostać usunięty - wypełnij formularz, który pokazuje się po kliknięciu na dzwonku pod treścią danego komentarza.