Kartuski Klub Rodziców - miejsce dla ciebie i twojego dziecka!

wtorek, 26 września 2017 r., 14:49
fot. Beata Ramczykowska

W Kartuzach już od ponad dwóch lat funkcjonuje Kartuski Klub Rodziców. To tam dzieci, które jeszcze nie poszły do przedszkola lub żłobka mogą nauczyć się otwartości na swoich rówieśników. Organizowane są dla nich różne zabawy. Mamy mogą natomiast wymienić się doświadczeniami z innymi mamami. Oprócz tego do Kartuskiego Klubu Rodziców zapraszani są różni eksperci.

Wszystko zaczęło się od inicjatywy fundacji Mamy z Morza, która w roku 2015 zorganizowała kilka spotkań dla mam z Kartuz. Jak się okazało, mamom z Kartuz bardzo spodobała się taka opcja spędzania wolnego czasu, dlatego przejęły pałeczkę i zorganizowały kolejne zajęcia. Dziś Kartuski Klub Rodzica ma już dwa lata, co roku świętuje swoje urodziny hucznym balem przebierańców dla maluszków.

Dzieci podczas spotkań mogą pobawić się zabawkami dostępnymi w klubie, a także zintegrować się z innymi rówieśnikami. Maluchy mogą otworzyć się na inne dzieci. Nie muszą nudzić się same w domu. A jest z kim się bawić, bo zwykle pojawia się od kilku do nawet kilkunastu maluszków, w wieku od 0 do 3 lat.

- Chodzimy głównie, dlatego że mała niedługo pójdzie do przedszkola. Miała już chodzić, ale jeszcze nie chce. Chciałam, aby miała kontakt z dziećmi - mówi Ewa jedna z mam.

Mamy natomiast rozmawiają, wymieniają się doświadczeniami. Ideą klubu jest to, że członkowie sami ustalają tematykę kolejnych spotkań.

- Jesteśmy wszystkie równe, każda z nas może wnieść coś nowego. Jeżeli ktoś ma jakieś zdolności, to proponuje, co będziemy robić za tydzień. Przynosimy wówczas materiały i realizujemy to, co było zaplanowane. Te zajęcia tak się odbywają. Jedna z mam była przedszkolanką, przyniosła niesamowite zabawki sensoryczne, mieliśmy cały tor przeszkód dla dzieciaków. Mamy same chcą robić fajne rzeczy dla dzieci - opowiada Marta Powęzka, mama należąca do klubu i jednocześnie jego aktualna koordynatorka.

Rozmowy, zabawy i spotkania z ekspertami w Kartuskim Klubie Rodziców

Znakomita zabawa dzieci, integracja między mamami, ale też czas owocnej nauki. Do klubu zapraszani są różni eksperci. Wśród nich znaleźli się już: fizjoterapeuta, ratownicy medyczni, logopeda, nauczyciel rytmiki. A ponadto organizowane są warsztaty tylko dla mam, między innymi były to spotkania z doradcą zawodowym i zajęcia artystyczne.

Od pewnego czasu w Kartuskim Klubie Rodziców odbywają się ponadto zajęcia, których celem jest nauka języka angielskiego. Mają one miejsce zazwyczaj raz w miesiącu, w każdy ostatni czwartek miesiąca. Prowadzone są przez Janet Keller Brownd.

- My także korzystamy z tych lekcji. Nie zawsze mamy czas wieczorem na naukę języka obcego, branie udziału w zajęciach dokształcających, więc korzystamy z angielskiego w formie zabawy, podczas spotkań w klubie - dodaje jedna z mam.

Ostatnio klub wzbogacił się o książeczki do nauki angielskiego. Można z nich korzystać podczas spotkań, a także wypożyczyć do domu.

- To jest nowość. To właśnie się tworzy. Janet, która tutaj mieszka ze swoim mężem od niecałego roku, poprosiła swoich znajomych ze Stanów, aby przysłali jej właśnie te książeczki. Są to książki nowe i używane - podkreśla Marta Powęzka, mama chłopca, który również należy do klubu.

Warto dodać, że Janet Keller Brownd zaprasza także dorosłych na darmowe konwersacje w języku angielskim. Odbywają się one w Kawiarence Pod Refektarzem (ul. Klasztorna 5) o godzinie 18.15, w każdy czwartek.

Spotkania w Kartuskim Klubie Rodziców i poza nim

Mamy i dzieci z klubu spotykają się nie tylko w klubie, są również zapraszane na rozmaite wydarzenia i spotkania.

- Czasami mamy też różne wyjazdy. W tamtym roku zostaliśmy zaproszeni na Dzień Dziecka przez jedną z mam, która założyła Wyspę Frajdy w Żukowie - opowiada Marta Powęzka.

Latem natomiast, kiedy jest cieplej, mamy organizują wyjazdowe pikniki. Korzystają z dobrej pogody. Bardzo cenne jest to, że mamy spotykają się poza klubem, nawiązało się wiele przyjaźni, różnych znajomości.

Gdzie i kiedy odbywają się spotkania? Jak się zapisać?

Mamy z Kartuz i okolic Kartuz spotykają się w każdy czwartek o godzinie 11. Zawsze w tym samym miejscu, czyli w Klubie Sztuki i Literatury im. Grażyny Pytki, na pierwszym piętrze biblioteki przy ul. Gdańskiej w Kartuzach. Aby wziąć udział w spotkaniu Kartuskiego Klubu Rodziców, wystarczy po prostu przyjść na zajęcia. Nie jest wymagana wcześniejsza rejestracja.

Co ważne, za uczestnictwo w spotkaniach nic się nie płaci. Są one za darmo. Czasami tylko mamy umawiają się na drobną składkę na poczęstunek.

Mamy z Kartuskiego Klubu Rodzica zapraszają na spotkania, są bardzo otwarte na nowych członków grupy. Warto pojawić się na takim spotkaniu i osobiście przekonać się, że to bardzo dobra inicjatywa. Można też zaglądać na stronę Kartuskiego Klubu Rodziców znajdującą się na Facebooku, która jest na bieżąco aktualizowana.

Beata Ramczykowska

DODAJ KOMENTARZ
Zamieszczając tu swój komentarz bierzesz za niego pełną odpowiedzialność. Wyrażając swoje zdanie, uszanuj proszę poglądy innych - komentuj, ale nie obrażaj! Redakcja portalu Kartuzy.info zastrzega sobie prawo do ingerowania w treść komentarzy lub ich usuwania, jeżeli nie będą zgodne z tematem, zasadami współżycia społecznego lub będą naruszały normy prawne i obyczajowe. Jeżeli uważasz, że komentarz powinien zostać usunięty - wypełnij formularz, który pokazuje się po kliknięciu na dzwonku pod treścią danego komentarza.