Weekend z kaszubskimi kulinariami w Ostrzycach i ekologicznym targiem w Kartuzach

czwartek, 28 września 2017 r., 07:13
fot. MD-Z

Nadchodzący weekend będzie wyjątkowy dla miłośników zdrowej, ekologicznej i regionalnej żywności. W sobotę o poranku w Kartuzach rozpocznie się kolejna edycja targu produktów ekologicznych. Będzie to okazja do zaopatrzenia się w najzdrowsze produkty rolne, specjały regionalne i nie tylko. Z kolei w Ostrzycach po południu odbędzie się kolejny konkurs kulinarny i festiwal kuchni kaszubskiej. Sobota będzie prawdziwym świętem dla smakoszy, z kolei na niedzielę przygotowano propozycje sportowe.

Sobota

XII Kartuski Targ Produktów Ekologicznych

Tradycyjnie w ostatnią sobotę września, już po raz dwunasty w Kartuzach odbędzie się Targ Produktów Ekologicznych. W stolicy Kaszub będzie można zakupić zdrowe i pyszne produkty rolne, tradycyjne i regionalne wprost od rolników i producentów. W tym roku stoiska targowe pojawią się w Parku Solidarności. Impreza rozpocznie się o godz. 9 i potrwa do godz. 13. Chętni będę mogli nabyć płody rolne i produkty pochodzące z certyfikowanych gospodarstw ekologicznych, a także miód i kosmetyki ekologiczne. Swoje specjały będą oferowały również członkinie Kół Gospodyń Wiejskich. Będzie można też liczyć na doradztwo specjalistyczne ekspertów m.in. z Ligi Ochrony Przyrody, Pomorskiego Ośrodka Doradztwa Rolniczego, Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa, Kaszubskiego Parku Krajobrazowego, Kaszubskiego Inkubatora Przedsiębiorczości. Nie zabraknie konkursów, występów artystycznych. Na najmłodszych czekać będą zabawy i warsztaty oraz stoiska edukacyjne m.in. papier czerpany, prezentacje bioróżnorodności świata owadów i warsztaty ogrodnicze.

X Festiwal Potraw Kaszubskich - Kaszëbsczé Jestkù

W sobotę o godz. 14 na placu przy Centrum Informacji Turystycznej w Ostrzycach już po raz dziesiąty odbędzie się Festiwal Potraw Kaszubskich. W trakcie imprezy kucharze reprezentujący różne podmioty gastronomiczne, uczniowie szkół gastronomicznych, koła gospodyń wiejskich oraz indywidualni sympatycy kulinariów będą rywalizować o Złote Łyżki. W ruch pójdą noże, patelnie i gary. Uczestnicy imprezy będą mogli nie tylko podziwiać gotujących przy pracy, ale również degustować wyborne kaszubskie specjały. Festiwalowi towarzyszyć również będą pokazy mistrzów gastronomii oraz występ kaszubskiej kapeli.

Konferencja "Produkt tradycyjny - promocja smaków regionu Kaszub

Festiwal Potraw Kaszubskich poprzedzi konferencja poświęcona produktom tradycyjnym. Rozpocznie się o godz. 9 w hotelu SPA Ostrzyce i potrwa do godz. 14. Uczestnicy będą mogli wysłuchać prelekcji ekspertów m.in. na temat tego, dlaczego warto promować smaki Kaszub i jak to robić a także poświęcone dotacjom, wykorzystaniu produktów tradycyjnych w turystyce i budowaniu marki regionu.

Niedziela

Duathlon w Żukowie

W niedzielę o godz. 11 z Parku nad Jeziorkiem w Żukowie wystartują uczestnicy Pucharu Bałtyku w duathlonie. Uczestnicy będą musieli pokonać 8 km biegiem, 25 km rowerem i kolejne 4 km biegiem. Imprezie towarzyszyć będą też maratony MTB na dwóch dystansach - chętni będą mogli pokonać na dwóch kółkach 25 km lub 50 km.

Garmin MTB Series w Stężycy

W niedzielę o godz. 11 kilkuset cyklistów ścigać się będzie w Garmin MTB Series w Stężycy. Zawodnicy będą mieli do wyboru jeden z dwóch dystansów: MINI o długości około 25 kilometrów (1 pętla) oraz MAXI z dystansem około 50 kilometrów (2 pętle). Trasa wyścigu rozpocznie się asfaltową drogą przy Amfiteatrze w Stężycy, która po kilku kilometrach przeistoczy się w leśną, malowniczą wąską ścieżkę. Kolaże pojadą wzdłuż Jeziora Patulskiego, przed którym będzie na nich czekać techniczny zjazd. W Pierszczewie i Pierszczewku zawodnicy będą mieli do pokonania trudne podjazdy. Następnie zawodnicy pokonają skraj leśnego Rezerwatu Przyrody Ostrzycki Las, który z trzech stron okala Jezioro Ostrzyckie. Zbliżając się do końca pętli wyścigu przejadą przez miejscowości Nowe Czaple i Stare Czaple.

Rozpoczęcie sezonu morsowego w Stężycy

Stężyckie morsy zapraszają w niedzielę o godz. 19 na plażę w Stężycy wszystkich miłośników morsowania oraz osoby, które chciałyby rozpocząć przygodę z tą formą aktywności. W morsowaniu mogą wziąć udział ci, którzy nie chcą się nudzić zimą, a także wszyscy, którzy chcą rozpocząć przygodę z kąpielami w zimnej wodzie. Spotkania na plaży odbywać się będą dwa razy w tygodniu: w środy o godzinie 20.00 oraz w niedziele o 19.00.

MD-Z

DODAJ KOMENTARZ
Zamieszczając tu swój komentarz bierzesz za niego pełną odpowiedzialność. Wyrażając swoje zdanie, uszanuj proszę poglądy innych - komentuj, ale nie obrażaj! Redakcja portalu Kartuzy.info zastrzega sobie prawo do ingerowania w treść komentarzy lub ich usuwania, jeżeli nie będą zgodne z tematem, zasadami współżycia społecznego lub będą naruszały normy prawne i obyczajowe. Jeżeli uważasz, że komentarz powinien zostać usunięty - wypełnij formularz, który pokazuje się po kliknięciu na dzwonku pod treścią danego komentarza.