Nie było zgody kuratorium na utworzenie Zespołu Szkół w Staniszewie

Uchwała rady gminy niezgodna z prawem

wtorek, 1 kwietnia 2008 r., 13:42
Gimnazjum w Staniszewie Gimnazjum w Staniszewie fot. Artur Socha

Na dzisiejszej sesji kartuscy radni jeszcze raz będą podejmować uchwałę dotyczącą utworzenia Zespołu Szkół w Staniszewie, ponieważ okazuje się, że wcześniejsza została przyjęta niezgodnie z prawem. Burmistrz nie uzyskał wymaganej przez prawo pozytywnej opinii kuratorium na połączenie szkół, a uchwała nie zawierała statutu "nowej" szkoły.

O połączeniu podstawówki i gimnazjum w Staniszewie pisaliśmy na początku lutego, gdy wiceburmistrz Kartuz Hanna Pionk poruszyła temat utworzenia Zespołu Szkół w Staniszewie podczas spotkania zorganizowanego z nauczycielami Szkoły Podstawowej w Staniszewie. Wywołało to ogromne zaniepokojenie zarówno wśród pracowników staniszewskich placówek oświaty, jak i wśród mieszkańców.

Pomimo tego, że ani rady pedagogiczne obu szkół, ani rady rodziców, ani mieszkańcy nie chcieli utworzenia Zespołu Szkół w Staniszewie, to 27 lutego br. podczas XVII sesji kartuska rada miejska podjęła uchwałę dotyczącą jego utworzenia.

Jak się okazało, rada miejska pospieszyła się z podjęciem tej uchwały, ponieważ burmistrz nie uzyskała pozytywnej opinii kuratorium oświaty na połączenie szkół. Do uchwały nie załączono również statutu szkoły. Zgodnie z ustawą o systemie oświaty te dwa dokumenty są niezbędne. Dziwi nas, że radca prawny urzędu Andrzej Bielewicz nie wychwycił tych nieprawidłowości, kiedy zatwierdzał uchwałę pod względem formalno-prawnym.

Urząd gminy znalazł jednak doskonałe rozwiązanie tej sytuacji. Postanowiono uchylić przyjętą niezgodnie z prawem uchwałę i przyjąć nową, tym razem lepiej przygotowaną.

- Powodem ponownego rozpatrywania uchwały są względy proceduralne: uchwała w/s połączenia szkół w zespół została podjęta jako akt prawa miejscowego, natomiast powinna stanowić prawo powszechnie obowiązujące. Zdecydowaliśmy się podjąć uchwałę powtórnie, aby nie wydłużać czasu jej realizacji - powiedziała wiceburmistrz Hanna Pionk.

W sprawie jest wiele niejasności, gdyż wiceburmistrz Hanna Pionk twierdzi, że przed podjęciem pierwszej uchwały nie było negatywnej opinii kuratorium. Ustaliliśmy, że gmina w ogóle nie pytała kuratorium o opinię, pomimo tego, że miała taki obowiązek. Kiedy kurator dowiedział się o przyjęciu uchwały przez radę gminy, wydał opinię negatywną, o której Hanna Pionk w ogóle nie wspomina. Jak się dowiedzieliśmy, dopiero 27 marca br., po wystąpieniu burmistrza Mirosławy Lehman w kuratorium oświaty, gmina uzyskała pozytywną opinię na połączenie szkół.

Wiceburmistrz Hanna Pionk twierdzi również, że statut nowej szkoły powstał w styczniu. Dlaczego więc nie dołączono go do uchwały podejmowanej w lutym, tak jak wymaga tego prawo?

Koszty połączenia szkół po stronie gminy, zgodnie z uzasadnieniem nowej uchwały, wyniosą tylko 1000 złotych. Nie są znane jednak koszty, jakie poniosą same szkoły. W dalszym ciągu rady pedagogiczne szkół oraz mieszkańcy Staniszewa są przeciwni działaniom władz gminy. Jak widać, nie przeszkadza to jednak kartuskim samorządowcom forsować swoje pomysły, nawet z naruszeniem prawa.

pio

DODAJ KOMENTARZ
Zamieszczając tu swój komentarz bierzesz za niego pełną odpowiedzialność. Wyrażając swoje zdanie, uszanuj proszę poglądy innych - komentuj, ale nie obrażaj! Redakcja portalu Kartuzy.info zastrzega sobie prawo do ingerowania w treść komentarzy lub ich usuwania, jeżeli nie będą zgodne z tematem, zasadami współżycia społecznego lub będą naruszały normy prawne i obyczajowe. Jeżeli uważasz, że komentarz powinien zostać usunięty - wypełnij formularz, który pokazuje się po kliknięciu na dzwonku pod treścią danego komentarza.