Trwa Kartuski Targ Produktów Ekologicznych - odwiedź Park Solidarności

sobota, 30 września 2017 r., 10:52
fot. MD-Z

W sobotni poranek w Parku Solidarności rozpoczął się Kartuski Targ Produktów Ekologicznych. To okazja, by zaopatrzyć się w zdrową żywność i nieskażone chemią warzywa, owoce oraz różnego rodzaju przetwory.

Kartuski Targ Produktów Ekologicznych to impreza z dwunastoletnią tradycją. Jej celem jest promocja rolnictwa ekologicznego oraz certyfikowanych artykułów ekologicznych i zdrowego sposobu odżywiania się. Dla właścicieli gospodarstw ekologicznych to okazja do zaprezentowania swoich produktów, natomiast dla mieszkańców regionu - do zakupu produktów najwyższej jakości, pozbawionych pestycydów i GMO.

- Na targ przyjeżdżam od samego początku. Oferuję różnego rodzaju warzywa. W tym roku dużym zainteresowaniem cieszą się ziemniaki i buraki, natka pietruszki też ładnie idzie. W moich produktach nie ma żadnej chemii. Są bardzo pożyteczne dla zdrowia. Dziś oferowane w sklepach produkty są często naszpikowane chemią i nas trują. Tymczasem to, czym się żywimy powinno nas leczyć - podkreślał Marek Szutenberg, jeden z uczestników targu, który prowadzi gospodarstwo ekologiczne w Klukowej Hucie od 20 lat.

Prócz warzyw i owoców, w Parku Solidarności nie brakowało też stoisk z wędlinami, serami czy miodami. W imprezie biorą udział także koła gospodyń wiejskich. Na tegoroczny targ przybyły panie m.in. z Łapina, Niestępowa, Tokar czy Kolonii. Tradycyjnie stoiska przygotowane przez gospodynie uginały się pod ciężarem pysznych specjałów - przetworów domowej roboty oraz smakowitych ciast.

- W Kartuskim Targu Produktów Ekologicznych bierzemy udział co roku. Tego typu wydarzenie to bardzo cenna inicjatywa, bo współcześnie w żywności jest mnóstwo chemii. Żyjemy w czasach, gdy jest tyle stresów, nerwów i modyfikowanej żywności, że warto zjeść coś zdrowego. Z pewnością wpłynie to na nasze samopoczucie. Przywiozłyśmy z sobą suszone owoce, dżemy, soki, kompoty, ciasta i pierogi. Wszystkie składniki do przygotowania poszczególnych produktów pochodzą z naszych gospodarstw - opowiadała Krystyna Kuchta, szefowa Koła Gospodyń Wiejskich w Koloni.

Warto dodać, że w tym roku targ odwiedził Ryszard Zarudzki - Podsekretarz Stanu w Ministerstwie Rolnictwa i Rozwoju Wsi. Podczas wizyty w Kartuzach wiceminister wziął również udział w spotkaniu z rolnikami, które zorganizowano w Urzędzie Miejskim.

Zainteresowani mogli liczyć na doradztwo ekspertów m.in. z Ligi Ochrony Przyrody, Pomorskiego Ośrodka Doradztwa Rolniczego, Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa, Kaszubskiego Parku Krajobrazowego.

Organizatorzy targu zadbali o atrakcje dla najmłodszych. Dzieci mogły same wykonać papier czerpany, wziąć udział w konkursach przygotowanych przez leśników z Nadleśnictwa Kartuzy, a także poznać niezwykły świat owadów i gadów.

Targowi towarzyszył konkurs na Najładniejsze Stoisko Wystawiennicze. Przeprowadzono go w dwóch kategoriach - wystawców ekologicznych i pozostałych. Komisja konkursowa oceniała m.in. wygląd stoisk, prezentację poszczególnych produktów oraz zaangażowanie osób je prowadzących.

W kategorii wystawców ekologicznych nagrodzono:

I miejsce - Zofia i Ian Weiss
II miejsce - Brygida i Andrzej Kąkolowie
III miejsce - Edyta i Andrzej Klasowie

W kategorii pozostałych wystawców nagrodzono:

I miejsce - KGW Kolonia
II miejsce - KGW Łapino
III miejsce - KGW Staniszewo


MD-Z

DODAJ KOMENTARZ
Zamieszczając tu swój komentarz bierzesz za niego pełną odpowiedzialność. Wyrażając swoje zdanie, uszanuj proszę poglądy innych - komentuj, ale nie obrażaj! Redakcja portalu Kartuzy.info zastrzega sobie prawo do ingerowania w treść komentarzy lub ich usuwania, jeżeli nie będą zgodne z tematem, zasadami współżycia społecznego lub będą naruszały normy prawne i obyczajowe. Jeżeli uważasz, że komentarz powinien zostać usunięty - wypełnij formularz, który pokazuje się po kliknięciu na dzwonku pod treścią danego komentarza.