Festiwal Potraw Kaszubskich - po raz dziesiąty walczyli o Złote Łyżki i promowali kuchnię regionalną

sobota, 30 września 2017 r., 17:57
fot. MD-Z

Prażónci z grzybami, faszerowane ryby, pieczona kaczka, zupa z brukwi, roladki wieprzowe w sosie grzybowym - to tylko niektóre z dań królujących na jubileuszowej edycji Festiwalu Potraw Kaszubskich w Ostrzycach. Do rywalizacji o Złote Łyżki stanęły szkoły i podmioty gastronomiczne, koła gospodyń wiejskich i pasjonatki sztuki kulinarnej.

W sobotę w Ostrzycach w ruch poszły patelnie, garnki i noże. Siekano, ubijano, smażono i gotowano. Atmosfera była gorąca, a w powietrzu unosiły się smakowite zapachy. Wszystko za sprawą kolejnej edycji Festiwalu Potraw Kaszubskich.

To impreza, która już od dekady popularyzuje kulinarne dziedzictwo Kaszub. Wydarzenie jest jedną ze sztandarowych imprez powakacyjnych organizowanych przez somoniński ośrodek kultury. Rokrocznie przyciąga tłum turystów i mieszkańców. Mają oni okazję nie tylko podziwiać uczestników konkursu podczas gotowania, ale również degustować pyszne dania kaszubskie, zgłębiać tajniki kuchni regionalnej oraz poznawać jej przepisy. Konkursowi tradycyjnie towarzyszyły występy kapeli kaszubskiej i pokazy kulinarne mistrzów ze Stowarzyszenia Kucharzy Polskich.

W tegorocznej edycji konkursu wzięło udział siedemnaście zespołów, w tym pięć jednoosobowych w konkurencji indywidualnej, a także koła gospodyń wiejskich, podmioty i szkoły gastronomiczne.

- Przyjechałyśmy na konkurs po raz pierwszy. Otrzymałyśmy propozycję wzięcia w nim udziału i skorzystałyśmy z przyjemnością. Gotujemy potrawy typowo kaszubskie, brałyśmy udział w Bitwie Smaków w Bydgoszczy, postanowiłyśmy spróbować również tutaj. Przygotowałyśmy zupę z brukwi na gęsinie, gołe kluski na kapuście, a na deser leguminę - opowiadała Maria Okrój z Koła Gospodyń Wiejskich w Małym Klinczu.

Wiele osób startowało w konkursie po raz kolejny.

- W konkursie biorę udział po raz czwarty. W tym roku przygotowuję kaczkę z jabłkami, a do tego surówkę z czerwonej kapusty i ziemniaki. Na deser podam kruche ciasto z borówką i maliną. Mam to szczęście, że co roku zajmowałam pierwsze miejsce. Co roku staram się przygotowywać coś innego. W tegorocznym konkursie zdecydowałam się na kaczkę, bo to danie bardzo charakterystyczne dla kuchni kaszubskiej. Musimy promować to, co jest nasze. Kaczka pochodzi z mojego gospodarstwa, więc ma smak zupełnie inny niż te z marketów - mówiła Ewelina Pobłocka, uczestniczka konkursu.

- Warto brać udział w takich konkursach, bo jest tu fantastyczna atmosfera, fajni ludzie i wesoła zabawa. Najważniejsze jest to, że przy okazji promujemy kuchnię kaszubską i dbamy o to, by była doceniana i jak najczęściej pojawiała się na naszych stołach - podkreślała uczestniczka.

Wyniki konkursu:

W kategorii szkół gastronomicznych:

I miejsce i "Złotô Łëżka" - Zespół Szkół Ponadgimnazjalnych w Sierakowicach
II miejsce i "Strzébnô Łëżka" - Powiatowy Zespół Szkół w Kościerzynie
III miejsce i "Bronzowô Łëżka" - Zespół Szkół Ponadgimnazjalnych w Somoninie
Wyróżnienie i "Zelonô Łëżka" - Zespół Szkół Ponadgimnazjalnych nr 2 w Chojnicach
Wyróżnienie i "Zelonô Łëżka" - Zespół Szkół Agrobiznesu w Człuchowie
Wyróżnienie i "Zelonô Łëżka" - Zespół Szkół Ponadgimnazjalnych w Przodkowie

W kategorii kół gospodyń wiejskich:

I miejsce i "Złotô Łëżka" - Koło Gospodyń Wiejskich w Sławkach
II miejsce i "Strzébnô Łëżka" - Kościerskie Stowarzyszenie Agroturystyczne "Kościerska Chata" w Kaliskach Kościerskich
III miejsce i "Bronzowô Łëżka" - Koło Gospodyń Wiejskich "Marzebiónczi" w Długim Krzu
Wyróżnienie i "Zelonô Łëżka" - Koło Gospodyń Wiejskich w Małym Klinczu

W kategorii podmiotów gastronomicznych:

I miejsce i "Złotô Łëżka" - Kompleks Wypoczynkowy "Wichrowe Wzgórze" w Chmielnie
II miejsce i "Strzébnô Łëżka" - Restauracja "Modra Sobótka" w Ręboszewie
III miejsce i "Bronzowô Łëżka" - Karczma "Borowa Ciotka" w Gdyni

W kategorii indywidualnej:

I miejsce i "Złotô Łëżka" - Ewelina Pobłocka
II miejsce i "Strzébnô Łëżka" - Karola Bober
III miejsce i "Bronzowô Łëżka" - Marzena Korzeniewska
Wyróżnienie i "Zelonô Łëżka" - Dorota Wolska
Wyróżnienie i "Zelonô Łëżka" - Stefania Konkel

MD-Z

DODAJ KOMENTARZ
Zamieszczając tu swój komentarz bierzesz za niego pełną odpowiedzialność. Wyrażając swoje zdanie, uszanuj proszę poglądy innych - komentuj, ale nie obrażaj! Redakcja portalu Kartuzy.info zastrzega sobie prawo do ingerowania w treść komentarzy lub ich usuwania, jeżeli nie będą zgodne z tematem, zasadami współżycia społecznego lub będą naruszały normy prawne i obyczajowe. Jeżeli uważasz, że komentarz powinien zostać usunięty - wypełnij formularz, który pokazuje się po kliknięciu na dzwonku pod treścią danego komentarza.