Lisie Jamy. Święto ziemniaka

wtorek, 3 października 2017 r., 10:18
fot. nadesłane/Anna Reiter

W niedzielę, 24 września na boisku przy Szkole Podstawowej im. ks. Anastazego Sadowskiego w Lisich Jamach, odbył się już XVI festyn "Swiãto bùlwë". Na wszystkich uczestników imprezy jak zwykle czekało mnóstwo atrakcji.

Wszystkich zebranych gości powitały Anna Reiter i Karolina Serkowska, które też omówiły, co będzie działo się na scenie. Pokrótce przytoczono też historię organizacji tego święta. Potem na scenie wystąpiła animatorka "Gunia", czyli Dagmara Kreft z pokazem baniek mydlanych.

Następnie strażacy z Ochotniczej Straży Pożarnej w Kamienicy Szlacheckiej zaprezentowali nowy wóz strażacki, zaś Fryderyk Mach, zastępca Komendanta Powiatowego PSP w Kartuzach opowiedział o trudnej pracy strażaków, wozach strażackich i o tym jak udzielać pierwszej pomocy osobom poszkodowanym.

Atrakcją festynu był występ Regionalnego Zespołu Pieśni i Tańca "Kaszuby" z Kartuz. Zatańczyli, zaśpiewali piosenki i zagrali na instrumentach ludowych, a publiczność włączyła się do wspólnej zabawy. Później, pod opieką Elizy Piotrowskiej, wystąpili uczniowie gimnazjum ze Szkoły Podstawowej nr 2 w Sierakowicach. Grupa teatralna "Odyseusze" przygotowała krótkie skecze - będące teatralną formą recytacji wierszy Jana Brzechwy i Juliana Tuwima.

Ciekawym widowiskiem okazał się pokaz ognia w wykonaniu Julii Puzdrowskiej z Chmielna, która będąc na turnusie "Zdolni z Pomorza", nauczyła się tej niezwykłej umiejętności. Na scenie zaprezentowały się również panie z Koła Gospodyń Wiejskich "Marzëbionczi", które opowiadały kawały, a także przeprowadziły konkurs "kto pierwszy ten lepszy".

Oprócz tego co działo się na scenie, wszyscy goście mieli możliwość zasięgnięcia porad na stoiskach: "Swojskiej Hurtowni" z Sierakowic, którzy przyjechali do nas z nowymi ciągnikami i ładowarką; Pomorskiego Ośrodka Doradztwa Rolnieczego w Lubaniu, biuro powiatowe w Kartuzach, gdzie Paweł Leszczyński i Grzegorz Manowski przygotowali 16 różnych odmiany ziemniaków uprawianych w naszym województwie. Każdy również mógł skosztować "plińców z bulew", ciast upieczonych przez mamy naszych uczniów, hot-dogó, frytek, gofrów, ruchanek i wiele innych przysmaków.

Uczniowie wzięli udział w kilku zmaganiach. Tradycyjnie już popularnością cieszył się konkurs na najcięższego ziemniaka. Zwyciężył w nim Oskar Jereczek. Drugie miejsce zajął Dawid Winczewski, zaś trzecie Damian Jereczek.

W konkursie plastycznym na plakat promujący wartości odżywcze ziemniaka, Pierwsze miejsce zdobył Szymon Myszk z kl. VI,drugie miejsce zajęła Zuzanna Markowska z kl. V, zaś trzecie miejsce otrzymał Patryk Langa z kl. V.

Spośród 12 osób, które wzięły udział w konkurencji intelektualnej, gdzie kluczowym słowem był oczywiście "ziemniak" wygrał Damian Sikora z kl. VII.
W konkursie kulinarnym przygotowanym przez Elżbietę Zaworską z sołectwa Leszczynki wygrała Genowefa Myszk.

Jak zawsze punktem kulminacyjnym festynu było losowanie nagród w loterii fantowej. Główną nagrodą w tym roku był rower. Szczęśliwy los z nr "258" powędrował do Radosława Sarnowskiego, który także wylosował kolejne dwie nagrody: wiertarkę oraz wiązkę opału. Talon o wartości 300 zł na zakup węgla opałowego powędrował do Łukasza Hejnowskiego, zaś talon o wartości 100 zł wygrał Mateusz Makurat.

nadesłane/Anna Reiter
oprac. AL

DODAJ KOMENTARZ
Zamieszczając tu swój komentarz bierzesz za niego pełną odpowiedzialność. Wyrażając swoje zdanie, uszanuj proszę poglądy innych - komentuj, ale nie obrażaj! Redakcja portalu Kartuzy.info zastrzega sobie prawo do ingerowania w treść komentarzy lub ich usuwania, jeżeli nie będą zgodne z tematem, zasadami współżycia społecznego lub będą naruszały normy prawne i obyczajowe. Jeżeli uważasz, że komentarz powinien zostać usunięty - wypełnij formularz, który pokazuje się po kliknięciu na dzwonku pod treścią danego komentarza.