Masz problem z czytaniem, wypożycz audiobooka

wtorek, 3 października 2017 r., 12:44
fot. nadesłane

Osoby, które mają problem ze wzrokiem, w tym też uczniowie szkół, będą mogli teraz korzystać z książek w wersji audio. Kto i gdzie może je wypożyczyć? Co znajduje się w zbiorach kartuskiej biblioteki?

Minął pierwszy miesiąc nauki w szkołach. W tym roku dzieci z Kartuz, oprócz czytania tradycyjnych lektur, będą mogły korzystać również z książek w wersji audio, które nagrane są na płytę CD. Mają taką możliwość dzięki zasobom Punktu Książki Mówionej, który mieści się przy Wypożyczalni dla Dzieci Biblioteki Publicznej w Kartuzach. Zbiór lektur w wersji audio jest bardzo bogaty, liczy aż 115 tytułów.

Uczniowie, którzy będą chcieli wypożyczyć wybranego audiobooka do domu, będą musieli przedstawić w wypożyczalni orzeczenie o trudnościach w czytaniu wystawione przez Poradnię Psychologiczo-Pedagogiczną.

Ale to jeszcze nie wszystko, bo w zbiorze audiobooków Powiatowego Punktu Książki Mówionej są ponadto audiobooki z zakresu beletrystyki dla dorosłych, beletrystyki dziecięcej oraz literatura popularnonaukowa. Te książki mogą wypożyczać wszyscy.

Książki w takiej wersji to znakomite rozwiązanie dla pasjonatów literatury, a w szczególności tych, którzy mają problemy ze wzrokiem. To też pewna alternatywa dla zapracowanych i niemających po prostu czasu, aby usiąść z książką i ją czytać. Książkę w wersji audio można tymczasem odsłuchiwać podczas domowych prac albo jazdy samochodem.

Dodatkowo w kartuskiej bibliotece do wypożyczenia jest sześć urządzeń służących do odtwarzania cyfrowej książki mówionej w formie Czytak. Zbiór książek do czytania w takim formacie jest bardzo obszerny, bo jest to około 1500 tytułów.

- Jest to urządzenie podobne do telefonu komórkowego. Wybrane przez czytelnika tytuły nagrywane są na specjalną kartę, która następnie wkładana jest do Czytaka. To urządzenie odczytuje książki na głos, można je też odsłuchać przez słuchawki. Czytaki wypożyczamy osobom starszym, niedowidzącym, mającym problemy z czytaniem. Są one udostępniane na okres do dwóch miesięcy - informuje Emilia Pakur z Wypożyczalni dla Dzieci Biblioteki Publicznej w Kartuzach.

Kiedy można udać się do wypożyczalni po audiobooka? Wypożyczalnia dla Dzieci i Powiatowy Punkt Książki Mówionej czynne są w: poniedziałek (w godzinach: 11-17), wtorek, środa, czwartek, piątek (w godzinach: 10-16). Natomiast Wypożyczalnia dla Dorosłych i Czytelnia Popularnonaukowa w: poniedziałek (w godzinach: 9-19), wtorek, czwartek, piątek (w godzinach: 9-17), środa (10-16), sobota (9-14).

BR
Źródło: nadesłane

DODAJ KOMENTARZ
Zamieszczając tu swój komentarz bierzesz za niego pełną odpowiedzialność. Wyrażając swoje zdanie, uszanuj proszę poglądy innych - komentuj, ale nie obrażaj! Redakcja portalu Kartuzy.info zastrzega sobie prawo do ingerowania w treść komentarzy lub ich usuwania, jeżeli nie będą zgodne z tematem, zasadami współżycia społecznego lub będą naruszały normy prawne i obyczajowe. Jeżeli uważasz, że komentarz powinien zostać usunięty - wypełnij formularz, który pokazuje się po kliknięciu na dzwonku pod treścią danego komentarza.