Ślubowanie klas mundurowych żukowskiego Zespołu Szkół Zawodowych i Ogólnokształcących

środa, 4 października 2017 r., 23:18
fot. Longina Templin

W środę w samo południe ponad sześćdziesięciu uczniów klas pierwszych straży granicznej i bezpieczeństwa narodowego ZSZiO w Żukowie złożyło uroczyste ślubowanie w obecności nauczycieli, swoich rodzin i zaproszonych gości. Były wspomnienia z obozu unitarnego w Garczynie oraz życzenia osiągania sukcesów, które składała dyrekcja oraz przedstawiciele władz samorządowych powiatu kartuskiego i żukowskiej gminy.

W tym roku szkolnym do uroczystego ślubowania przystąpiło 63 kadetów z dwóch klas Liceum Ogólnokształcącego im. Książąt Pomorskich w Żukowie. W klasie bezpieczeństwa narodowego jest 21 dziewcząt i dziewięciu chłopców, a w klasie straży granicznej 16 dziewcząt i 18 chłopców. Ich wychowawcami są: Radosław Pleszyniak i Daniel Błażejczyk.

Uczniowie pochodzą nie tylko z powiatu kartuskiego, ale także z Trójmiasta i bardziej odległych okolic, m. in. z Lipusza, Nowej Karczmy, Skorzewa i Szemuda.

- Ci młodzi ludzie będą składać zobowiązanie do przestrzegania określonych zasad i osiągania celów na miarę swoich możliwości. Jestem przekonana, że zupełnie innego znaczenia nabiorą dla nich takie słowa jak patriotyzm, samodyscyplina, odpowiedzialność. Kadeci są spadkobiercami tradycji służby dla Ojczyzny i mimo młodego wieku muszą być świadomi odpowiedzialności jaka na nich ciąży. Stojący przed państwem uczniowie, rozpoczynają nowy etap życia, polegający na zdobywaniu wiedzy ogólnej przygotowującej do matury oraz nauczaniu dającym podwaliny do pracy w służbach mundurowych - powiedziała Gabriela Kowalska, dyrektorka szkoły.

"Ja obywatel Rzeczypospolitej Polskiej, świadom podejmowanych obowiązków kadeta, ślubuję: systematycznie i wytrwale zdobywać wiedzę i umiejętności, wykorzystując jak najlepiej czas i warunki do nauki" - to fragment roty ślubowania, którą złożyli uczniowie klas mundurowych.

W ceremoniale ślubowania na sztandar szkoły brali udział wyróżnieni uczniowie: Przemysław Błaszkowski, Aleksandra Powideł, Cezary Pietraszkiewicz i Patrycja Schwichtenberg.

- Chciałbym pogratulować uczniom i rodzicom wyboru tej szkoły, bo mogę państwu zagwarantować, że kadra i specjaliści są przygotowani w sposób właściwy do tego, aby zapewnić kadetom możliwość ubiegania się o indeksy na uczelnie mundurowe - stwierdził wicestarosta Bogdan Łapa.

Prezentację tego wszystkiego czym zajmowano się podczas obozu unitarnego uczniów klas pierwszych w Garczynie, przeprowadzili uczniowie - Lucjan Żurawski i Marek Bork.

Podczas uroczystości dyr. Gabriela Kowalska i st. insp. Marek Olczyk podpisali porozumienie o współpracy ze Strzelecką Obroną Wybrzeża.

Część artystyczną wypełnił minikoncert w wykonaniu orkiestry Morskiego Oddziału Straży Granicznej Sonor w Gdańsku.

Uroczystość prowadzili: Robert Redlicki i Patryk Magulski, przewodniczący Samorządu Uczniowskiego.

L.T.

DODAJ KOMENTARZ
Zamieszczając tu swój komentarz bierzesz za niego pełną odpowiedzialność. Wyrażając swoje zdanie, uszanuj proszę poglądy innych - komentuj, ale nie obrażaj! Redakcja portalu Kartuzy.info zastrzega sobie prawo do ingerowania w treść komentarzy lub ich usuwania, jeżeli nie będą zgodne z tematem, zasadami współżycia społecznego lub będą naruszały normy prawne i obyczajowe. Jeżeli uważasz, że komentarz powinien zostać usunięty - wypełnij formularz, który pokazuje się po kliknięciu na dzwonku pod treścią danego komentarza.