Brak miejsc w porannych szynobusach PKM. Kiedy nastąpi poprawa?

czwartek, 5 października 2017 r., 16:12
fot. internet/pkm-sa.pl

Pasażerowie PKM skarżą się, że poranne pociągi jadące w stronę Trójmiasta są przepełnione. Zdarzają się sytuacje, że część osób zostaje na peronie i nie może wsiąść do pociągu. Problem nasilił się kilka dni temu, na początku października, kiedy rozpoczął się rok akademicki.

Niedawno pisaliśmy o problemach rowerzystów, którzy podróżują PKM. Okazuje się, że nie tylko oni mają trudność z podróżą kolejką.

- To jest pociąg, który wyjeżdża z Kartuz i dojeżdża do Gdańska w okolicach godziny 8. Jest o 6.52 w Żukowie. W Borkowie jest już problem ze staniem w tym pociągu, w Żukowie już jest ścisk, a kolejne stacje są takie, że ludzie są po prostu "przyklejeni" do szyby - skarży się Grzegorz z powiatu kościerskiego. - Jeżeli ktoś jedzie z Kartuz i kupił bilet, to on ma wysiąść w Żukowie i szukać innego środka komunikacji? Znam wiele przypadków osób, które pod ten transport wybierało sobie szkołę, czy też pracę. Jeżeli nie byłoby pociągu do Wrzeszcza z Kartuz, to szukałyby połączenia na przykład do Gdyni - dodaje.

- Wiemy oczywiście o tym problemie. Mieliśmy sygnały, że na tych stacjach już blisko Gdańska - Jasień, Kiełpinek - niektórzy pasażerowie stwierdzili, że nie mogą wejść - mówi Tomasz Złotoś, rzecznik PKP SKM w Trójmieście. - Problem wynikł stąd, że mniej więcej dwa tygodnie temu, wypadły nam z rozkładu dwa dłuższe, trójczłonowe szynobusy. Musieliśmy oddać je do naprawy do Bydgoszczy do producenta. W związku z tym na tych liniach jeżdżą składy krótsze, dwuczłonowe - dodaje.

- Sytuacja powinna się poprawić na początku przyszłego tygodnia. Te szynobusy powinny wrócić z naprawy i wtedy sytuacja powinna wrócić do normy. Niestety mamy tylko trzynaście szynobusów i choćbyśmy chcieli, to nie możemy puścić innego trójczłonowego, bo nie mamy zastępczego. Mamy tylko tyle szynobusów, ile przekazał nam marszałek. To nie jest nawet nasz tabor, to są szynobusy, które udostępnia nam Urząd Marszałkowski - dodaje Tomasz Złotoś, rzecznik PKP SKM w Trójmieście.

Powrót naprawionych, trójczłonowych szynobusów w pewnym stopniu rozwiąże problem przeładowanych składów. Nie zmieni to jednak faktu, że w porannych pociągach jadących z Kartuz w stronę Gdańsk podróżuje bardzo dużo osób, co ma znaczący wpływ na komfort podróży.

Przedstawiciel PKP SKM w Trójmieście przewiduje pewne rozwiązania, które mogą wpłynąć na poprawę tego stanu rzeczy.

- Od 9 grudnia będzie nowy rozkład jazdy. Jednak czy będzie więcej pociągów tego nie wiem, bo to jest kwestia rozstrzygnięcia przetargów. Natomiast taka duża, znacząca poprawa będzie za dwa, trzy lata, ponieważ ta linia ma być po pierwsze zelektryfikowana, po drugie ma dojść jeszcze drugi tor. Wtedy częstotliwość kursowania pociągów na pewno się poprawi - podsumowuje Tomasz Złotoś.

BR

DODAJ KOMENTARZ
Zamieszczając tu swój komentarz bierzesz za niego pełną odpowiedzialność. Wyrażając swoje zdanie, uszanuj proszę poglądy innych - komentuj, ale nie obrażaj! Redakcja portalu Kartuzy.info zastrzega sobie prawo do ingerowania w treść komentarzy lub ich usuwania, jeżeli nie będą zgodne z tematem, zasadami współżycia społecznego lub będą naruszały normy prawne i obyczajowe. Jeżeli uważasz, że komentarz powinien zostać usunięty - wypełnij formularz, który pokazuje się po kliknięciu na dzwonku pod treścią danego komentarza.