Grali i zbierali pieniądze, by odbudować dom Józefa Chełmowskiego

piątek, 6 października 2017 r., 09:05
fot. AL

Niech powrócą anioły - pod takim hasłem w czwartkowy wieczór odbył się koncert charytatywny, którego celem była zbiórka środków na rzecz odbudowy zniszczonego wskutek sierpniowej nawałnicy domu i ogrodu Józefa Chełmowskiego. Kolejny koncert odbędzie się w sobotę w Audytorium Novum Politechniki Gdańskiej.

Rzeźbił, malował, opowiadał o swoich dziełach i życiu. Mieszkał w miejscowości - Brusy Jaglie, w domu rodzinnym, który dziś jest prywatnym muzeum regionalnym. Mowa o Józefie Chełmowskim, który zmarł w 2013 roku pozostawiając po sobie bogatą spuściznę w postaci rzeźb czy obrazów malowanych na szkle. Wskutek sierpniowej wichury ucierpiał nie tylko dach muzeum, ale także ogród, w którym znajdowało się sporo prac artysty.

Z pomocą w odbudowie zarówno domu, jak i ogrodu, rodzinie Józefa Chełmowskiego pospieszyli członkowie chmieleńskiego oddziału Zrzeszenia Kaszubsko-Pomorskiego.

- Mamy rok Józefa Chełmowskiego. Był to człowiek wyjątkowy, o ogromnym sercu i duszy. Był artystą, filozofem. Dzielił się nie tylko swoją twórczością, ale też pomagał poprzez zwykłą niezwykłą rozmowę. Sierpniowa nawałnica zniszczyła jego dom. Jest to więc szansa, by odwdzięczyć mu się za to, co dawał innym oraz pomóc jego żonie w odbudowie tego domostwa - podkreśla Brygida Michalewicz, prezes Zrzeszenia Kaszubsko-Pomorskiego oddziału w Chmielnie.

- Wyszłam więc z inicjatywą organizacji koncertu. W przedsięwzięcie to zaangażowało się wiele osób i instytucji, w tym miasto Kościerzyna, Muzeum we Wdzydzach, Zrzeszenie Kaszubsko-Pomorskie., Nadbałtyckie Centrum Kultury, artyści, duet malarzy Wiesław Grzech i Tadeusz Niemiec - dodaje.

Koncert charytatywny pn. "Niech powrócą anioły" odbył się w czwartkowy wieczór w Sali Szopińskiego w Kościerzynie. Niestety frekwencja nie dopisała, ale nie zabrakło osób, które z chęcią wsparły tę inicjatywę.

- To, co wydarzyło się z 11 na 12 sierpnia, jest nie do opisania. Nigdy nie spodziewaliśmy się, że przez nasz region przejdzie taki kataklizm. Niestety dotknął on Kaszubów, tych, którzy mieszkają na tej ziemi i tę ziemię kochają. Chciałbym podziękować pomysłodawcom tego koncertu za to, że zorganizowali tę akcję, by wesprzeć odbudowę, a tym samym zachowanie dziedzictwa po Józefie Chełmowskim. Potrzeby są wielkie. Ten ogród był zawsze przytulnym miejscem. Dziś jest "łysiną", bo ulubione drzewa Józefa Chełmowskiego, które okrywały jego dorobek, uległy zniszczeniu - zaznaczał Stanisław Kobus ze Zrzeszenia Kaszubsko-Pomorskiego.

W koncercie, podczas którego wystąpił między innymi norweski zespoł Roy Einar Dreng&Friends, wzięła też udział rodzina artysty.

- I dla nas to miejsce wyjątkowym było, ale też nie przestało nim być. W ogrodzie, domu wciąż cieszy oczy mnóstwo prac dziadka. To, co na tę chwilę jest potrzebne, to wsparcie finansowe na odbudowę dachu, który bardzo został uszkodzony podczas wichury. Załatanie dachu pomoże przetrwać zimę, ale ważniejsze jest położenie nowego, aby chronił wszystko to, co stanowi muzeum twórczości dziadka i jego 40-letni dorobek artystyczny - mówiła Magdalena Wirkus, wnuczka Józefa Chełmowskiego.

Jak dodawała, o pomoc wołają też prace, które pozostają na zewnątrz. Warunki atmosferyczne sprawiają, że rokrocznie ulegają one niszczeniu. Osoby, które chciałyby wesprzeć renowację i konserwację dzieł tworzących Skansen Józefa Chełmowskiego mogą to uczynić za pomocą strony zrzutka.pl.

Dodajmy też, że kolejny koncert "Niech powrócą anioły" odbędzie się w sobotę o godzinie 18. w Audytorium Novum Politechniki Gdańskiej. W programie: koncert norweskiego zespołu Roy Einar Dreng&Friends, monolog z Wyzwolenia w wykonaniu Ryszarda Jaśniewicza, fragment filmu Księga Aniołów Józefa Chełmowskiego - Andrzeja Dudzińskiego, opowieść o Artyście Józefie Chełmowskim - Agnieszka Babicz Stasierowska, wystąpienie wnuczki Artysty - Magdaleny Wirkus, wernisaż malarski Grupy Artystycznej Duet Niemiec&Grzech oraz kiermasz produktów regionalnych.

Cały dochód z wydarzenia zostanie przeznaczony na odbudowę zniszczonych przez nawałnicę zabudowań i ogrodu Józefa Chełmowskiego.

AL

DODAJ KOMENTARZ
Zamieszczając tu swój komentarz bierzesz za niego pełną odpowiedzialność. Wyrażając swoje zdanie, uszanuj proszę poglądy innych - komentuj, ale nie obrażaj! Redakcja portalu Kartuzy.info zastrzega sobie prawo do ingerowania w treść komentarzy lub ich usuwania, jeżeli nie będą zgodne z tematem, zasadami współżycia społecznego lub będą naruszały normy prawne i obyczajowe. Jeżeli uważasz, że komentarz powinien zostać usunięty - wypełnij formularz, który pokazuje się po kliknięciu na dzwonku pod treścią danego komentarza.