Żukowo. Kaszubska Lilia 2017 dla hafciarki Wandy Dzierzgowskiej

czwartek, 5 października 2017 r., 23:11
fot. Longina Templin

W środę w sali konferencyjnej żukowskiego urzędu wręczono uroczyście Kaszubską Lilię. Nagrodę otrzymała Wanda Dzierzgowska, jedna z najbardziej znanych i utytułowanych hafciarek żukowskiej gminy. Wyróżnienie to przyznaje oddział Zrzeszenia Kaszubsko - Pomorskiego w Żukowie. Otrzymują je osoby szczególnie zasłużone dla miejscowej kultury i tradycji.

Nagroda w formie haftowanego obrazu (znajduje się na nim lilia i motywy w złocie i srebrze nawiązujące do tradycji norbertańskiego haftu) jest kompozycją autorstwa Renaty Delevaux z Rekowa.

Wanda Dzierzgowska, żukowska mistrzyni haftu kaszubskiego, odebrała gratulacje, nagrodę i kwiaty od burmistrza Wojciecha Kankowskiego, przewodniczącego rady Witolda Szmidtke, prezesa żukowskiego oddziału ZKP Józefa Belgraua i byłej prezeski Lidwiny Kreft. Przybyli na uroczystość członkowie zrzeszenia odśpiewali jej tradycyjne "Sto lat". Nagrodzona hafciarka serdecznie podziękowała wszystkim za otrzymane wyróżnienie.

Siedem lat temu otrzymał taką nagrodę Edmund Lewańczyk z okazji jubileuszu 55-lecia działalności artystycznej. Po latach żukowski oddział ZKP postanowił reaktywować to wyróżnienie. Kapitułę stanowi zarząd oddziału.

- Dzisiejsza nagroda była dla mnie wielką niespodzianką. Pomimo że na swoim koncie mam już sporo różnych wyróżnień, to z przyznania mi Kaszubskiej Lilii bardzo się cieszę. Czy jeszcze haftuję? Ciągle jeszcze coś dłubię. Są to już drobiazgi, na przykład na prezenty. Przyznaję, że bez haftowania nie mogę żyć. Robię to przecież od prawie 70 lat - powiedziała nam Wanda Dzierzgowska.

Haftu uczyła ją siostra Elżbieta, uczennica sióstr Ptach. Od 1970 r. współpracowała zawodowo z Regionalną Spółdzielnią Pracy Rękodzieła Ludowego i Artystycznego w Kartuzach. Wanda Dzierzgowska wielokrotnie eksponowała swoje hafty na wystawach w Polsce i za granicą. Sama układała kompozycje. Wielokrotnie prezentowała swoje prace na Jarmarku Dominikańskim w Gdańsku.

Od 1990 r. jest na emeryturze, ale nadal tworzy i uczy młode pokolenie hafciarek i hafciarzy. Jej prace są eksponowane m. in. w Muzeum Narodowym w Gdańsku, w kolekcji etnograficznej Kaszubskiego Uniwersytetu Ludowego w Wieżycy i w Muzeum Parafialnym w Żukowie.

Wśród nagród i wyróżnień ma w swojej kolekcji m. in. Złoty Krzyż Zasługi, Medal Gulgowskich i Krzyż Kawalerski Orderu Odrodzenia Polski. Od lat jest aktywną członkinią żukowskiego oddziału Zrzeszenia Kaszubskiego.

L.T.

DODAJ KOMENTARZ
Zamieszczając tu swój komentarz bierzesz za niego pełną odpowiedzialność. Wyrażając swoje zdanie, uszanuj proszę poglądy innych - komentuj, ale nie obrażaj! Redakcja portalu Kartuzy.info zastrzega sobie prawo do ingerowania w treść komentarzy lub ich usuwania, jeżeli nie będą zgodne z tematem, zasadami współżycia społecznego lub będą naruszały normy prawne i obyczajowe. Jeżeli uważasz, że komentarz powinien zostać usunięty - wypełnij formularz, który pokazuje się po kliknięciu na dzwonku pod treścią danego komentarza.