Studenci Uniwersytetu III Wieku rozpoczęli nowy rok akademcki

piątek, 6 października 2017 r., 09:51
fot. MD-Z

W czwartkowe popołudnie w auli I Liceum Ogólnokształcącego w Kartuzach społeczność studentów Akademii Umiejętności rozpoczęła kolejny rok zajęć. Czekają na nich miesiące pełne wspólnych spotkań, ciekawych wykładów, zajęć i warsztatów.

"Wstępując do społeczności akademickiej Uniwersytetu Gdańskiego, ślubuję zdobywać wiedzę i postępować w mądrości, by służyć ludziom gdziekolwiek będę. Ojczyźnie mojej, moim nauczycielom i kolegom, najbliższym swoim i sobie przyrzekam wierność ideałom humanizmu i tradycjom tolerancji oraz prawość postępowania, odwagę, dociekliwość i pracowitość w dążeniu do prawdy. Uznając prawa zwierzchności akademickiej i obyczaje społeczności studenckiej - z wolą sprostania moim obowiązkom - przystępuję do wspólnoty budujących godność tego Uniwersytetu i godność stanu akademickiego" - słowami tego ślubowania studenci kartuskiej filii Uniwersytetu Trzeciego Wieku rozpoczęli kolejny rok akademicki.

Akademia Umiejętności w Kartuzach, stanowiąca Filię Gdańskiego Uniwersytetu Trzeciego Wieku rozpoczęła już dwunasty rok działalności. Na inaugurację roku akademickiego prócz studentów, zaproszono przedstawicieli samorządu gminy Kartuzy oraz powiatu, a także dyrektorów jednostek współpracujących z UTW.

- Zaczynamy kolejny rok akademicki, gdy rozpoczynaliśmy przed dwunasty laty było nas niewiele. Dziś patrząc na liczbę studentów widzę, że warto było otworzyć naszą Akademię Umiejętności. Większość z państwa jest tu obecna już kolejny rok. Rozwijacie państwo swoje umiejętności, zainteresowania, ale najważniejsze jest towarzyszące temu spotykanie się z sobą, nawiązujecie przyjaźnie, wymieniacie się doświadczeniami - mówiła witając studentów Janina Kwiecień, starosta kartuski.

W inauguracji wzięła udział też Aleksnadra Maciborska-Pytka, dyrektor Kartuskiego Centrum Kultury, która zaprosiła seniorów na bezpłatne zajęcia komputerowe w centrum i na bezpłatne warsztaty aktorskie.

- Zapraszam na zajęcia wszystkich. Będzie to okazja, by wspólnie się pobawić, poczytać poezję i pośpiewać. Będę się starał zachęcić państwa do różnych form artystycznych. Marzę, by udało nam się wspólnie zrobić przedstawienie, które będziemy mogli pokazać szerszej publiczności. Zajęcia mogłyby odbywać się w środy i piątki, godziny są do ustalenia - mówił Maciej Urban, który poprawadzi zajęcia.

W tym roku w semestrze zimowym zaplanowano wykłady z takich dziedzin jak - kultura, opera, historia, medycyna, nauki polityczne i geografia. Prócz tego, tak jak w poprzednich latach seniorzy będą mogli uczestniczyć w zajęciach z języków angielskiego i niemieckiego, zumby, profilaktyki zdrowotnej czy warsztatów komputerowych.

Wykład inauguracyjny pt. "Kaszubi w Ontario" wygłosił Eugeniusz Pryczkowski. W planie wykładów na ten rok akademicki ujęto takie prelekcje jak: " Kultura polityczna w Polsce. Teoria a praktyka", "Największe rezydencje polskich magnatów z elementami sovoir-vivre", "Życie w dworze polskim", "Ameryka", "Kuba", "Niedosłuch jako choroba cywilizacyjna", "Jan Paweł II a Kaszubi".

MD-Z

DODAJ KOMENTARZ
Zamieszczając tu swój komentarz bierzesz za niego pełną odpowiedzialność. Wyrażając swoje zdanie, uszanuj proszę poglądy innych - komentuj, ale nie obrażaj! Redakcja portalu Kartuzy.info zastrzega sobie prawo do ingerowania w treść komentarzy lub ich usuwania, jeżeli nie będą zgodne z tematem, zasadami współżycia społecznego lub będą naruszały normy prawne i obyczajowe. Jeżeli uważasz, że komentarz powinien zostać usunięty - wypełnij formularz, który pokazuje się po kliknięciu na dzwonku pod treścią danego komentarza.