Dzień św. Brunona w Kartuzach - tak uczczono święto patrona

piątek, 6 października 2017 r., 16:47
fot. MD-Z

Uroczystą mszą świętą i złożeniem kwiatów pod pomnikiem św. uczczono w Kartuzach, przypadający na 6 października dzień świętego Brunona, patrona Kartuz.

Święty Brunon jest patronem Kartuz od 4 czerwca 2002 roku. Od tego czasu corocznie 6 października w Kartuzach obchodzone jest jego święto. W tegorocznych obchodach wzięli udział przedstawiciele władz samorządowych i parlamentarnych, młodzież, dyrektorzy szkół i gminnych instytucji oraz jednostek i organizacji współpracujących z gminą.

Uczestnicy obchodów spotkali się pod urzędem miejskim i z pocztami sztandarowymi oraz strażacką orkiestrą na czele przemaszerowali do kapliczki na placu św. Brunona. Tam delegacje złożyły kwiaty i głos zabrał burmistrz.

- Spotykamy się dziś, by uczcić dzień św. Brunona, patrona naszego miasta. Jest nim od piętnastu lat. Żywot świętego Brunona doprowadził do tego, że Kartuzy na mapie świata stały się znaną miejscowością, ponieważ mają swoje przedstawicielstwa w kilku państwach i to główne La Grande Chartreuse pod Grenoble we Francji, skąd wywodzi się zakon. Święty Brunon za swojego życia zasłużył na to, by być świętym i nie wyobrażamy sobie, by kto inny mógł być patronem i orędownikiem nas, mieszkańców Kartuz. Niech jego wiara, jego praca dla umiłowania tej małej ojczyzny, jaką wybrali Kaszubi w Raju Maryi, będzie naszą wizytówką, ale też drogowskazem do tego, by pamiętać, że Kaszubi trzymają z Bogiem - mówił burmistrz Mieczysław Gołuński

Po złożeniu kwiatów uczestnicy obchodów udali się na mszę św. do kolegiaty WNMP. Przewodził jej bp pelpliński Ryszard Kasyna.

W ramach obchodów w kartuski samorząd zaprasza w piątek wieczorem o godz. 19 na koncert do Kartuskiego Centrum Kultury. Usłyszymy tam przeboje z lat 20. i 30. Wstęp wolny.

MD-

DODAJ KOMENTARZ
Zamieszczając tu swój komentarz bierzesz za niego pełną odpowiedzialność. Wyrażając swoje zdanie, uszanuj proszę poglądy innych - komentuj, ale nie obrażaj! Redakcja portalu Kartuzy.info zastrzega sobie prawo do ingerowania w treść komentarzy lub ich usuwania, jeżeli nie będą zgodne z tematem, zasadami współżycia społecznego lub będą naruszały normy prawne i obyczajowe. Jeżeli uważasz, że komentarz powinien zostać usunięty - wypełnij formularz, który pokazuje się po kliknięciu na dzwonku pod treścią danego komentarza.