Rzucają granatami, strzelają z kbks - możesz dołączyć!

poniedziałek, 9 października 2017 r., 12:50
fot. nadesłane

Kartuski Związek Pisłsudczyków RP powołany został 15 września 2016 roku. Przez rok jego członkowie z okręgu kartuskiego podjęli wiele ciekawych inicjatyw. Między innymi uruchomiono zajęcia w ramach Szkolenia Proobronnego Związku Piłsudczyków RP. To podczas tych spotkań można pod okiem profesjonalisty nauczyć się strzelać z kbks, czy też dowiedzieć się, jak wygląda prawdziwa musztra wojskowa.

Szkolenia proobronne, które organizowane są dla piłsudczyków to działania w ramach wydziału pro obronnego, który obok dwóch innych wydziałów stanowi trzon Kartuskiego Związku Piłsudczyków RP.

- Realizujemy się obecnie w obrębie trzech działów. Są to wydział historyczno-patriotyczny, wydział pro obronny, wydział społeczno-organizacyjny. Każdy z nich realizuje swoje cele - informuje Tomasz Kocent, Prezes Okręgu Kaszubsko-Pomorskiego Związku Piłsudczyków RP w Kartuzach.

Takie szkolenia przeprowadzane są stosunkowo często, zwykle raz w miesiącu. Organizatorzy starają się też, aby były one na coraz wyższym poziomie.

- Szkolenia realizowane są średnio co miesiąc. Ostatnie szkolenie miało miejsce w dniach od 30 września do 1 października. Kolejne odbędzie się 21-22 października. Od dłuższego czasu zajęcia odbywają się w jednym miejscu, to jest w Powiatowym Centrum Młodzieży w Garczynie. A to dzięki uprzejmości dyrekcji. W zasadzie pierwsze szkolenia odbyliśmy 1 października rok temu, były to zajęcia strzeleckie z karabinków kbks. Przez ostatni rok rozwijaliśmy zakres tego szkolenia - informuje Tomasz Kocent.

Te szkolenia cieszą się coraz większym zainteresowaniem. Uczestników jest więcej, a zajęcia trwają dłużej.

- Początkowo na szkoleniach było 10-15 osób, teraz to zazwyczaj dwadzieścia parę osób. Zaczynaliśmy od szkoleń kilkugodzinnych, teraz mamy już szkolenia dwudniowe - relacjonuje Tomasz Kocent.

- Odbywają się też szkolenia z budowy broni, taktyczne i ratownictwo medyczne. Prowadzone są w profesjonalny sposób. Komendantami, koordynatorami tych szkoleń jest dwóch naszych kolegów. Jeden jest zawodowym strażakiem, drugi pracował 20 lat w armii - zaznacza Tomasz Kocent.

Koszty takich szkoleń niestety znacznie przewyższają wysokość składki członkowskiej. Piłsudczycy są otwarci na pomoc finansową od sponsorów.

- Nie ukrywam też, że szukamy wsparcia finansowego. Otrzymaliśmy wsparcie od Urzędu Miasta w Kartuzach. Ponadto sporo zajęć finansujemy we własnym zakresie - dodaje Tomasz Kocent.

Inne działania Piłsudczyków

Oprócz szkoleń prowadzone są też inne działania. Było to chociażby usuwanie skutków sierpniowej nawałnicy. Miało to miejsce podczas szkolenia w pierwszej połowie września.

- Drugiego dnia szkolenia pojechaliśmy w Bory Tucholskie do miejscowości Męcikał, tam odbyły się zajęcia w zakresie usuwania skutków klęsk żywiołowych. Zajęliśmy się konkretnym odcinkiem drogi Męcikał-Okręglik, zatarasowanej zwaliskami drzew - relacjonuje Tomasz Kocent.

Ponadto piłsudczycy wspierają m.in. działania charytatywne.

- W ramach działu społecznego, robimy zbiórki dla kresowian, angażujemy się w akcje charytatywne, ostatnio podczas biegu Arasmusa w Kiełpinie wspieraliśmy zbiórkę dla chorej dziewczynki - informuje Tomasz Kocent.

Co zrobić, aby wziąć udział w szkoleniach?

Podstawowym warunek, jaki należy spełnić, aby móc przystąpić do związku, wziąć udział w szkoleniu, to kryterium wiekowe. Przyjmowane są osoby pełnoletnie, natomiast ci, którzy ukończyli 16 lat muszą mieć jednorazową zgodę od rodziców lub opiekunów prawnych.

Piłsudczycy otwarci są na nowych członków, na osoby starsze, jak i młodsze, a także na kobiety. Ostatnio, 14 września tego roku przyjęto 9 nowych osób. Aby zgłosić się na szkolenia, należy zatelefonować pod jeden z numerów: 664 465 531 lub 605 986 582. Więcej informacji o związku znajduje się na stronie Pilsudczycykaszuby.pl

- Zawsze mamy otwarte drzwi, można przyjechać i zobaczyć. Poprzez te działania chcemy kształtować zdrowe postawy patriotyczne, nie jesteśmy związani z żadną partią polityczną, nie narzucamy też niczego oczywiście. Bóg Honor Ojczyzna to podstawowy kodeks według, którego działamy - dodaje Tomasz Kocent.

BR

DODAJ KOMENTARZ
Zamieszczając tu swój komentarz bierzesz za niego pełną odpowiedzialność. Wyrażając swoje zdanie, uszanuj proszę poglądy innych - komentuj, ale nie obrażaj! Redakcja portalu Kartuzy.info zastrzega sobie prawo do ingerowania w treść komentarzy lub ich usuwania, jeżeli nie będą zgodne z tematem, zasadami współżycia społecznego lub będą naruszały normy prawne i obyczajowe. Jeżeli uważasz, że komentarz powinien zostać usunięty - wypełnij formularz, który pokazuje się po kliknięciu na dzwonku pod treścią danego komentarza.