Jest śmiertelnie niebezpieczny, a atakuje po cichu. Obudź w sobie czujność!

poniedziałek, 9 października 2017 r., 14:24
fot. archiwum/MSz

Rokrocznie kilka tysięcy osób ulega zatruciu czadem, z czego kilkaset ze skutkiem śmiertelnym. Zatrważające są też statystyki pożarów kominów. Strażacy wraz z początkiem sezonu grzewczego apelują więc do mieszkańców o czyszczenie kominów i sprawdzanie instalacji grzewczych. Wystarczy tak niewiele, by uratować swój dobytek, a co ważniejsze ocalić życie własne i swoich najbliższych.

Z interwencjami, z którymi szczególnie strażacy spotykają się w okresie grzewczym, są pożary sadzy kominowej. Wiąże się to z notorycznym zaniedbywaniem obowiązku wykonywania czyszczenia i przeglądu przewodów kominowych, który spoczywa na właścicielu obiektu.

W poprzednim sezonie grzewczym, a więc w okresie od 1 października 2016 roku do 31 września br. Komenda Powiatowa PSP w Kartuzach odnotowała 94 pożary, które powstały wskutek nieprawidłowej eksploatacji urządzeń grzewczych na paliwo stałe. W wyniku pożarów śmierć poniosła jedna osoba, 25-letni mieszkaniec Sierakowic, rannych zostało łącznie 16 osób.

Nie obyło się także bez interwencji związanych z tlenkiem węgla. Kartuscy strażacy odnotowali pięć takich zdarzeń, wskutek czego podtrutych czadem zostało pięć osób, w tym dwoje dzieci w wieku 3 i 5 lat.

Często, niestety, jak mówi staropolskie przysłowie, jesteśmy mądrzy dopiero po szkodzie. Warto jednak zadbać o przewody kominowe, bo mandat może okazać się najmniej uciążliwą karą. Tą wyższą i najbardziej dotkliwą może być strata całego dobytku wywołana przez pożar, a co gorsza śmierć bliskiej osoby.

Oprócz czyszczenia przewodów kominowych powinniśmy pamiętać też o tym, by raz w roku sprawdzić wentylację. Pożary są bowiem nie jedynym skutkiem problemów urządzeń grzewczych i niesprawnej wentylacji. Znacznie poważniejszym zagrożeniem jest czad - bezwonny i bezbarwny gaz.

Tlenek węgla jest gazem wysokotrującym. Zatrucie nim już w przeciągu kilkunastu minut może prowadzić do zgonu. W przypadku podtrucia gazem należy jak najszybciej udać się na świeże powietrze i zapewnić przypływ świeżego powietrza w mieszkaniu. Gdy mamy do czynienia z zatruciem organizmu, to bez wahania powinniśmy zawiadomić pogotowie ratunkowe i straż pożarną.

- W prosty sposób można zapobiec zatruciom czadem, jeśli będą stosowane podstawowe zasady bezpieczeństwa prawidłowego użytkowania urządzeń grzewczych - podkreśla st. kpt. Fryderyk Mach, zastępca Komendanta Powiatowego PSP w Kartuzach.

- Należy dokonywać okresowych przeglądów i czyścić przewody kominowe oraz instalację wentylacyjną. W żadnym wypadku nie należy zasłaniać kratek wentylacyjnych i otworów nawiewnych, a przy instalacji urządzeń i systemów grzewczych oraz ich naprawie warto korzystać z usług wykwalifikowanej osoby. Użytkujmy tylko sprawnie techniczne urządzenia grzewcze i zapewniajmy odpowiednią wymianę powietrza w pomieszczeniach, w których odbywa się proces spalania - wymienia zasady bezpieczeństwa wiceszef kartuskiej straży.

Strażacy rokrocznie prowadzą akcje profilaktyczne, by uświadamiać szczególnie najmłodszych, jakie zagrożenia niesie za sobą czad i ogień.

- Przez cały poprzedni rok, jak również nadal prowadzimy intensywną kampanię profilaktyczną pn. "Czad i ogień - obudź w sobie czujność". Biorąc pod uwagę zmniejszającą się liczbę zdarzeń, działania te przynoszą efekt. Chcielibyśmy, aby świadomość społeczeństwa w zakresie dbania o przewody kominowe, jak i sprawność urządzeń grzewczych nadal wzrastała - zaznacza st. kpt. Mach.

- Warto zwracać także uwagę na urządzenia elektryczne, szczególnie te, które ładuje się za pomocą różnych zasilaczy, aby nie pozostawiać ich włączonych podczas nieużywania. Nie należy również pozostawiać włączonego sprzętu AGD, np. pralki czy zmywarki, gdy wychodzimy z domu - przestrzega.

Dla własnego bezpieczeństwa warto również zaopatrzyć się w czujnik czadu i dymu. Cały jego montaż polega na podwieszeniu go na suficie i zamontowaniu baterii. Czujnik ten w przypadku przekroczenia stężenia substancji, na którą czujnik jest nastawiony, wydaje donośny dźwięk. Jest on wstanie nawet wyrwać nas ze snu, co może uratować nam życie.

AL

DODAJ KOMENTARZ
Zamieszczając tu swój komentarz bierzesz za niego pełną odpowiedzialność. Wyrażając swoje zdanie, uszanuj proszę poglądy innych - komentuj, ale nie obrażaj! Redakcja portalu Kartuzy.info zastrzega sobie prawo do ingerowania w treść komentarzy lub ich usuwania, jeżeli nie będą zgodne z tematem, zasadami współżycia społecznego lub będą naruszały normy prawne i obyczajowe. Jeżeli uważasz, że komentarz powinien zostać usunięty - wypełnij formularz, który pokazuje się po kliknięciu na dzwonku pod treścią danego komentarza.