NSA: sprawę decyzji środowiskowej OMT ponownie rozpatrzy WSA

wtorek, 10 października 2017 r., 12:02
fot. archiwum

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie po raz kolejny rozpatrzy sprawę dotyczącą decyzji środowiskowej odnośnie Obwodnicy Metropolii Trójmiejskiej. Takie orzeczenie we wtorek wydał Naczelny Sąd Administracyjny. A to oznacza kolejne miesiące opóźnienia inwestycji.

Naczelny Sąd Administracyjny wyrokiem z dnia 10 października uchylił orzeczenie Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie odnośnie decyzji środowiskowej obwodnicy metropolitalnej. Na tym dobre wieści dla Pomorza się kończą, gdyż sprawa został zwrócona do WSA do ponownego rozpoznania. A to oznacza kolejne miesiące oczekiwań na decyzję.

- NSA podkreślił, że poprzednie rozstrzygnięcie zawierało wiele uchybień i błędów proceduralnych, m.in. nieuwzględnienia projektów dróg jako zapisanych w programie Zintegrowanych Inwestycji Drogowych, które mają uproszczone procedury. Muszę też podkreślić duże zaangażowanie Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad oraz Generalnej Dyrekcji Ochrony Środowisk, które aktywnie zaangażowały się w proces. Uważam, że dzisiejsza decyzja NSA to krok do przodu w procesie budowy OMT i Obwodnicy Żukowa - skomentował decyzję NSA na swoim profilu na facebooku, poseł Stanisław Lamczyk.

Przypomnijmy, że pozytywną decyzję środowiskową dla budowy Obwodnicy Metropolii Trójmiejskiej zaskarżyło pięć podmiotów. Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie przyznał im rację. Z orzeczeniem sądu nie zgadza się jednak Generalny Dyrektor Ochrony Środowiska, który w grudniu ubiegłego roku złożył kasację od tegoż orzeczenia do Naczelnego Sądu Administracyjnego.

We wrześniu głosami swoich przedstawicieli na posiedzeniu Komitetu Monitorującego Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko, rząd Prawa i Sprawiedliwości wykreślił projekt budowy Obwodnicy Metropolitalnej z listy dużych projektów. Ponadto ważą się też losy pozostałych odcinków S6 Koszalin-Słupsk oraz Słupsk-Lębork.

Warto dodać, że Obwodnica Metropolii Trójmiejskiej, w ramach którego planowana jest budowa obwodnicy Żukowa i węzła w Chwaszczynie stanowi szczególnie istotne zadania dla rozwoju regionu Pomorza i Kaszub. Znacząco usprawni i odciąży dotychczasowy ruch z Trójmiasta i okolic na Kaszuby. Zwłaszcza planowana część obwodnicy Żukowa od strony wschodniej z drogi krajowej nr 7 do drogi krajowej nr 20 w kierunku Kościerzyny ma być remedium na niewydolny już dziś układ komunikacyjny.

AL

DODAJ KOMENTARZ
Zamieszczając tu swój komentarz bierzesz za niego pełną odpowiedzialność. Wyrażając swoje zdanie, uszanuj proszę poglądy innych - komentuj, ale nie obrażaj! Redakcja portalu Kartuzy.info zastrzega sobie prawo do ingerowania w treść komentarzy lub ich usuwania, jeżeli nie będą zgodne z tematem, zasadami współżycia społecznego lub będą naruszały normy prawne i obyczajowe. Jeżeli uważasz, że komentarz powinien zostać usunięty - wypełnij formularz, który pokazuje się po kliknięciu na dzwonku pod treścią danego komentarza.