Uczniowe z Klasztornej z wizytą u kolegów z Niemiec

środa, 11 października 2017 r., 13:40
fot. nadesłane

Grupa uczniów z I LO przy ul. Klasztornej w Kartuzach we wrześniu odwiedziła swój przyjaciół z zachodniej granicy. Młodzież miała okazję nie tylko podszkolić się językowo, ale również zwiedzić m.in. Hamburg, Lubekę i Bremę. A wszystko w ramach wymiany polsko-niemieckiej i współpracy z Gimnasium Europaschule z Schwarzenbek.

I Liceum Ogólnokształcące nawiązało współpracę z Gimnasium Europaschule z podhamburskiego miasteczka Schwarzenbek. Szkoły wspólnie podjęły się realizacji projektu "Günter Grass/Miasta hanzeatyckie". W jego ramach kw kwietniu Polskę odwiedziła osiemnastoosobowa grupa młodzieży. We wrześniu z rewizytą do landu Schleswig-Holschtein udała się grupa chłopców i dziewcząt z "Klasztornej".

W trakcie realizacji projektu, który koordynowali Emilia Leszkowska i Jan Heinrichs-Hasse, młodzież miała okazję uczestniczyć w zajęciach w tamtejszej szkole, ale też brać udział w różnorodnych projektach i wyjazdach, wzbogacających ich wiedzę o nobliście pochodzącym z Kaszub - Günterze Grassie oraz dawnych miastach średniowiecznej ligi hanzeatyckiej, do której należał zarówno Gdańsk, jak i odwiedzane przez uczestników wycieczki - Hamburg, Brema i Lubeka.

- Tygodniowy pobyt u rodzin niemieckich stał się również jedną wielką życiową lekcją języków obcych. Uczestnicy komunikowali się głównie w języku angielskim i niemieckim, ale także nauczyli swoich partnerów kilku podstawowych zwrotów w języku polskim. Wszyscy mamy nadzieję że współpraca między obiema szkołami, będzie owocować kolejnymi niezapomnianymi spotkaniami polsko-niemieckimi - informuje Emilia Leszkowska.

Młodzież uczestnicząca w wymianie zgodnie potwierdza, że była to świetna przygoda, a jej uczestnicy spędzili wspólnie zapomniane chwile.

- Wymiana to nie tylko możliwość odkrywania innej kultury, podszlifowania języka, ale także poznania niesamowitych osób i nawiązania relacji na całe życie. Bardzo się cieszę, że mogłam brać udział w tym przedsięwzięciu - relacjonuje Julka.

- Poznałam super ludzi i bardzo dużo zwiedzaliśmy. Najbardziej podobał mi się MiniWunderLand w Hamburgu. Bardzo się cieszę, że mogłam wziąć udział w takim przedsięwzięciu - informuje Kasia.

- Razem spędzaliśmy świetne i niezapomniane chwile. Każdy dzień był wyjątkowy, a najbardziej udana była sobota, spędzona wraz z rodziną w parku rozrywki - opowiada Angelika.

- Najbardziej podobało mi się zwiedzanie Europejskiego Muzeum Hanzy w Lubece. Ta wymiana zachęca mnie do dalszej nauki języków obcych. Cieszę się, że mogłam wziąć w niej udział - zaznacza z kolei Aleksandra.

- Ta wymiana dała możliwość poznania różnic kulturowych, ale także wspólnych cech, które nas łączą. Największe wartości tej wymiany to wspomnienia, które pozostaną nam na długie lata - dodaje Alicja.

Uczestnicy zwrócili uwagę również na wiele innych korzyści, jakie dała im wymiana.

- Wymiana dała mi możliwość poprawienia swojej znajomości języka niemieckiego oraz poznania kultury zwyczajów naszych sąsiadów. Dzięki licznym wyjazdom poznałem wiele nowych miast. Najważniejszą rzeczą było dla mnie jednak nawiązanie znajomości z wieloma niemieckimi rówieśnikami. Mam nadzieję, że znajomości te będą kultywowane w przyszłości - informuje Patryk.

- Wymiana dała nam możliwość do polepszenia naszych umiejętności językowych i pozwoliła usprawnić komunikatywność tzw. "przełamanie bariery językowej - dodaje Ola.

- Udział w wymianie polsko-niemieckiej był jedną z lepszych decyzji, jaką podjęłam. Pogłębienie umiejętności językowych to nie jedyne korzyści, które przyniosły mi wspólnie spędzone tydzień w Polsce i tydzień w Niemczech. Przede wszystkim miałam okazję, żeby zawrzeć wiele wartościowych znajomości. Dlatego też najtrudniej było mi się pożegnać, chociaż jestem pewna, że za jakiś czas znowu się zobaczymy. W czasie naszego ostatniego wspólnego śniadania, tata mojej partnerki z wymiany, zapytał, co najbardziej mi się podobało. Decyzja nie była łatwa, ale postawiłam na Muzeum Czekolady (Choco-Universum) w Berlinie. Tam najzwyczajniej w świecie cieszyłam się chwilą i chłonęłam magię tego miejsca - tak wizytę opisuje Agnieszka.

Wymiana młodzieży możliwa była dzięki wsparciu finansowemu z projektów Starostwa Powiatowego w Kartuzach oraz z Polsko-Niemieckej Współpracy Młodzieży, organizacji, która od 26 lat wspiera inicjatywy na rzecz polsko-niemieckiego pojednania. Z założenia są to spotkania rodzin i społeczności szkolnych, które prowadzić mają do lepszego zrozumienia i przełamywania stereotypów. Jak podkreśla Emilia Leszkowska, opiekun młodzieży, w przypadku tegorocznych uczestników wymiany udało się to znakomicie.

Oprac. MD-Z

DODAJ KOMENTARZ
Zamieszczając tu swój komentarz bierzesz za niego pełną odpowiedzialność. Wyrażając swoje zdanie, uszanuj proszę poglądy innych - komentuj, ale nie obrażaj! Redakcja portalu Kartuzy.info zastrzega sobie prawo do ingerowania w treść komentarzy lub ich usuwania, jeżeli nie będą zgodne z tematem, zasadami współżycia społecznego lub będą naruszały normy prawne i obyczajowe. Jeżeli uważasz, że komentarz powinien zostać usunięty - wypełnij formularz, który pokazuje się po kliknięciu na dzwonku pod treścią danego komentarza.