Czeczewo. Szkoła otrzymała sztandar oraz nadano jej imię Jana Pawła II

poniedziałek, 16 października 2017 r., 21:14
fot. Longina Templin

Poniedziałkową uroczystość nadania imienia rozpoczęto mszą św. w miejscowym kościele, podczas której poświęcono sztandar. Po nabożeństwie wszyscy uczestnicy przemaszerowali do budynku szkoły. Tam odbyło się odsłonięcie tablicy pamiątkowej poświeconej patronowi, po czym w sali gimnastycznej odbyła się dalsza część uroczystości - nadanie imienia i wręczenie sztandaru.

W kościele pw. św. Józefa w Czeczewie odbyła się msza św. koncelebrowana pod przewodnictwem ks. dziekana Piotra Gruby, proboszcza parafii w Chwaszczynie. Eucharystię współkoncelebrowali kapłani: ks. Józef Kuchta, proboszcz parafii w Czeczewie, ks. Wacław Mielewczyk, proboszcz parafii w Przodkowie, ks. Henryk Zieliński, proboszcz parafii w Pomieczynie i ks. Grzegorz Kudelski.

Na uroczystość przybyli przedstawiciele władz samorządowych Powiatu Kartuskiego, przodkowskiej gminy, kuratorium, a także rodzice, uczniowie, sołtysi, strażacy i przyjaciele szkoły.

Przewodniczący przodkowskiej rady Dariusz Toporek odczytał uchwałę rady o nadaniu szkole imienia Jana Pawła II, którą radni podjęli 27 kwietnia br. Następnie wręczył tę uchwałę dyrektorowi szkoły Jerzemu Stachurskiemu.

W uzasadnieniu uchwały znalazły się m. in. takie argumenty: "Jan Paweł II jest wielkim autorytetem i wzorem do naśladowania. Jan Paweł II jest bliski nam wszystkim. Uosabia wartości bliskie nauczycielom, uczniom i rodzicom. Jest dla wszystkich wzorem mądrości dobroci, wyrozumiałości, życzliwości i ciepła. Wybierając Jana Pawła II na patrona szkoły, zarówno rodzice jak i nauczyciele, pragną poprzez Jego wzorce z życia, naukę i przesłanie wychowywać i kształtować młode pokolenie."

Fundatorem nowego sztandaru jest ks. Józef Kuchta, proboszcz parafii w Czeczewie. To on przekazał go na ręce dyrektora szkoły, a ten z kolei wręczył go uczniom. Ten najbardziej uroczysty moment zakończyła ceremonia ślubowania.

Część artystyczna "Bądźmy Jego uczniami" była montażem poetycko - muzycznym. Teksty piosenek napisali uczniowie, rodzice i nauczyciele. Szkolni artyście zebrali gromkie brawa m. in. za oryginalny pomysł i świetne wykonanie.

Uczniowie zaprezentowali również nowy hymn szkoły, którego autorem jest Jerzy Stachurski.

- O nadaniu szkole imienia myśleliśmy już od kilkunastu lat. Propozycji było wiele. Zwieńczeniem pomysłu była decyzja Rady Pedagogicznej i Rady Rodziców, aby przystąpić do realizacji tego projektu. W ubiegłym roku na przełomie września i października odbyła się dyskusja nad wyborem kandydata. W grudniu odbyło się głosowanie, w którym uczestniczyli uczniowie, ich rodzice, nauczyciele i pracownicy administracji. Wśród kandydatów byli: prof. Gerard Labuda, św. Stanisław Kostka, ppor. Klemens Wicki i Jan Paweł II. Ostatni z wymienionych kandydatów otrzymał najwięcej, bo aż 118 głosów. W ten sposób na patrona szkoły został wybrany św. Jan Paweł II - powiedział nam Jerzy Stachurski, dyrektor czeczewskiej placówki.

Historia szkoły w Czeczewie sięga 1904 roku. Do wiejskiej szkoły uczęszczało wówczas 88 uczniów, a nauka odbywała się po niemiecku. W 1911 r. oddano do użytku nowy budynek, który aktualnie jest rewitalizowany. Była w nim jedna nauczycielka i jedna klasa liczącą 45 dzieci.

Rok szkolny 1970/1971 uczniowie rozpoczęli naukę w nowym budynku. Od 1992 roku szkołą zawiaduje dyrektor Jerzy Stachurski. Z jego inicjatywy powstało nowe skrzydło szkoły, które oddano do użytku w październiku 1998 r. Również dzięki jego zabiegom przodkowski samorząd postanowił wybudować salę gimnastyczną, w której uczniowie rozpoczęli zajęcia w 2006 roku.

W tej chwili w szkole nauki pobiera 245 uczniów pod pieczą 23 nauczycieli.

L.T.

DODAJ KOMENTARZ
Zamieszczając tu swój komentarz bierzesz za niego pełną odpowiedzialność. Wyrażając swoje zdanie, uszanuj proszę poglądy innych - komentuj, ale nie obrażaj! Redakcja portalu Kartuzy.info zastrzega sobie prawo do ingerowania w treść komentarzy lub ich usuwania, jeżeli nie będą zgodne z tematem, zasadami współżycia społecznego lub będą naruszały normy prawne i obyczajowe. Jeżeli uważasz, że komentarz powinien zostać usunięty - wypełnij formularz, który pokazuje się po kliknięciu na dzwonku pod treścią danego komentarza.