Ewakuacja I LO w Kartuzach

wtorek, 17 października 2017 r., 17:49
fot. Beata Ramczykowska

We wtorek, o godzinie 12, w I Liceum Ogólnokształcącym w Kartuzach rozbrzmiał dzwonek, był to sygnał do ewakuacji. Wszyscy uczniowie wraz z nauczycielami opuścili sale lekcyjne, a następnie szkołę. Na szczęście były to tylko ćwiczenia. Nad wszystkim czuwali strażacy z Komendy Powiatowej Państwowej Straży Pożarnej w Kartuzach.

Ćwiczenia te odbyły się zgodnie z planem. Wszyscy uczniowie sprawnie opuścili budynek I LO, a następnie udali się na plac w pobliskim parku. Poszczególne klasy ustawiły się w szeregach, tak, aby łatwiej było policzyć wszystkich ewakuujących się.

Takie akcje przeprowadzane są zgodnie z przepisami o ochronie pożarowej. To, kiedy mają mieć miejsce zależy od tego, o ile osób zmieniła się grupa przebywająca w danej placówce.

- W tym przypadku jest to duża szkoła, gdzie jest 612 uczniów. Liczba nowych uczniów przekracza liczbę pięćdziesiąt. W takim miejscu przeprowadza się ćwiczenia w ciągu trzech miesięcy od zaistnienia tej sytuacji. Od dnia, kiedy ci nowi uczniowie rozpoczęli naukę - poinformował st. kpt. Fryderyk Mach, Zastępca Komendanta Powiatowego Państwowej Straży Pożarnej w Kartuzach.

Chociaż podczas próbnego alarmu nie było realnego zagrożenia, to jednak działania te są bardzo cenne dla uczniów. Pokazują jak zachować się podczas prawdziwego niebezpieczeństwa.

- Zasadność takiej ewakuacji jest bardzo duża, z tego względu, że uczniowie mogą zobaczyć jak w sposób praktyczny przebiega taka ewakuacja. Uczniowie poznają drogi ewakuacyjne, poznają sytuacje, kiedy na tych drogach ewakuacyjnych znajduje się większa ilość osób niż standardowo. Opanowują też praktyczne procedury, takie jak chociażby liczenie uczniów - wyjaśnia st. kpt. Fryderyk Mach.

Takie ćwiczenia to jednak nie wszystko, przed samą akcją prowadzone są różne działania informacyjne.

- Należy zaznaczyć, że przy okazji takich ewakuacji zawsze przeprowadza się z grupami, z którymi jest to możliwe krótką pogadankę na temat bezpieczeństwa. Zwraca się zarówno uczniom, jak i nauczycielom szczególną uwagę na elementy, które są związane z ochroną przeciwpożarową oraz na obowiązki, jakie ciążą zarówno na opiekunach grup, dyrekcji, jak i na obsłudze technicznej danego obiektu - mówi zastępca Komendanta Powiatowego Państwowej Straży Pożarnej w Kartuzach.

Ewakuacja w I LO w Kartuzach nie była jedyną tego typu akcją w naszym powiecie. Strażacy już od początku roku szkolnego realizują działania w tym zakresie.

- Praktycznie od 2 września są przeprowadzane ćwiczenia ewakuacyjne w różnych szkołach, zarówno w podstawowych, ponadpodstawowych a także w przedszkolach. Odbywają się one cały czas, począwszy od września, poprzez październik, aż do końca listopada. Jeżeli jest taka możliwość, to przy okazji ewakuacji przeprowadza się pokazy sprzętu strażackiego, a także różne akcje edukacyjne dla najmłodszych - dodaje Fryderyk Mach.

BR

DODAJ KOMENTARZ
Zamieszczając tu swój komentarz bierzesz za niego pełną odpowiedzialność. Wyrażając swoje zdanie, uszanuj proszę poglądy innych - komentuj, ale nie obrażaj! Redakcja portalu Kartuzy.info zastrzega sobie prawo do ingerowania w treść komentarzy lub ich usuwania, jeżeli nie będą zgodne z tematem, zasadami współżycia społecznego lub będą naruszały normy prawne i obyczajowe. Jeżeli uważasz, że komentarz powinien zostać usunięty - wypełnij formularz, który pokazuje się po kliknięciu na dzwonku pod treścią danego komentarza.