Żukowo. W Szkole Podstawowej nr 2 podczas lekcji geografii spadł z sufitu tynk

wtorek, 17 października 2017 r., 19:21
Dyr. Mirosława Żołna (z lewej) i Krystyna Weber, kierownik gospodarczy Dyr. Mirosława Żołna (z lewej) i Krystyna Weber, kierownik gospodarczy fot. Longina Templin

W poniedziałek około godziny 13.20 doszło do przykrego incydentu. Podczas zajęć nagle spadły z sufitu kawałki gipsowego tynku. Na szczęście nie doszło do paniki. Dwie drugoklasistki z gimnazjum trafiły do pielęgniarki. Dyrekcja placówki o zdarzeniu powiadomiła organ prowadzący, kuratorium i Powiatowego Inspektora Nadzoru Budowlanego w Kartuzach. Sala została wyłączona z użytkowania. Sufity zostaną poddane ekspertyzie.

- Najpierw był huk, a po nim spadły odłamki tynku. To były ułamki sekund. W klasie zapadła cisza. Był szok, zdenerwowanie, ale nie było paniki ani krzyków. Poprosiłam dzieci, aby przeszły na bezpieczną część sali. Zapytałam też, czy komuś coś się stało. Jedna z dziewczynek odpowiedziała, że odłamek spadł jej na głowę i ma zadrapanie na ręce. Po niej zgłosiła się druga uczennica z informacją, że ona również poczuła uderzenie w głowę - powiedziała nam Joanna Jażdżewska, nauczycielka geografii.

Po tym incydencie dwie uczennice zostały skierowane do szkolnego gabinetu profilaktyki medycznej, gdzie opatrzyła je szkolna pielęgniarka. Wezwano też karetkę pogotowia. Dziewczętami zajął się również ratownik medyczny. Uczennicom na szczęście nic poważnego się nie stało. We wtorek obydwie brały już udział w zajęciach lekcyjnych.

Pomieszczenie, w którym odbywała się lekcja geografii, znajduje się na piętrze, czyli nad nim jest już tylko poddasze, a to eliminuje dodatkowe obciążenie sufitu czy drgania.

- Wyniki przeglądu, który odbył się pod koniec sierpnia br., nie wskazywały na jakiekolwiek "problemy" z sufitem w tej sali. Również w czasie bieżącego roku szkolnego nikt nie zauważył żadnych niepokojących znaków na suficie. Był gładki, bez pęknięć i zacieków - stwierdziła Mirosława Żołna, dyrektorka SP nr 2 w Żukowie.

Z protokołu z 16 października br. podpisanego po oględzinach przez st. insp. nadzoru budowlanego Zbigniewa Szczepanka wynika, że dokumentacja, wszystkie przeglądy techniczne są prowadzone w sposób właściwy.

- Oprócz przeglądów technicznych półrocznych i rocznych co roku na koniec wakacji sprawdzamy wszystkie pomieszczenia, każdą klasę łącznie ze salą sportową pod kątem przygotowania do nowego roku szkolnego. Nic nie wskazywało na to, aby były jakieś pęknięcia czy wybrzuszenia na jakimkolwiek suficie. A w tej klasie od samego początku, czyli od 2001 r. nie przeprowadzaliśmy żadnych dodatkowych remontów, żeby tam cokolwiek uszkodzić - powiedziała Krystyna Weber, kierownik gospodarczy SP nr 2 w Żukowie.

W całej skrupulatnie prowadzonej dokumentacji jest również notatka służbowa z 6 lutego 2003 roku. Dokonano wówczas przeglądu tynków w części B, czyli w tym segmencie w którym miał miejsce poniedziałkowy wypadek, w obecności wykonawców - przedstawicieli Elwozu. Stwierdzono wtedy, że jakość tynków na sufitach jest dobra i gwarantuje bezpieczne użytkowanie.

- Przykre w tym wszystkim jest to, że większość mediów, które bardzo zainteresowały się spadającym tynkiem, zamiast konstruktywnego stanowiska, a nie zabierania czasu poprzez wykonywanie licznych telefonów, szukała sensacji, których "niestety" w opisanym zdarzeniu nie było. Natomiast kiedy w szkole są podejmowane dobre inicjatywy, nie wszystkie informowane przez nas media odpowiadają na nasze zaproszenia - skonstatowała dyrektorka żukowskiej podstawówki.

L.T.

DODAJ KOMENTARZ
Zamieszczając tu swój komentarz bierzesz za niego pełną odpowiedzialność. Wyrażając swoje zdanie, uszanuj proszę poglądy innych - komentuj, ale nie obrażaj! Redakcja portalu Kartuzy.info zastrzega sobie prawo do ingerowania w treść komentarzy lub ich usuwania, jeżeli nie będą zgodne z tematem, zasadami współżycia społecznego lub będą naruszały normy prawne i obyczajowe. Jeżeli uważasz, że komentarz powinien zostać usunięty - wypełnij formularz, który pokazuje się po kliknięciu na dzwonku pod treścią danego komentarza.