Bezrobocie w powiecie nadal rekordowo niskie. Ofert pracy więcej niż chętnych

czwartek, 19 października 2017 r., 14:33

We wrześniu stopa bezrobocia w kraju ukształtowała się na poziomie 6,9 proc. Jak informuje ministerstwo pracy, tak niskiego bezrobocia nie odnotowano w Polsce od 1991 roku. Sytuacja na rynku pracy dobrze rysuje się również w powiecie kartuskim, bezrobocie utrzymuje się nadal na poziomie około. 4 proc., a w lipcu Powiatowy Urząd Pracy odnotował wynik najniższy w historii swojego istnienia.

W ostatnich miesiącach w skali kraju, jak również na Pomorzu i powiecie kartuskim odnotowano rekordowo niskie wskaźniki bezrobocia. W województwie pomorskim bezrobocie na koniec sierpnia wyniosło 5,9 proc.

Stopa bezrobocia odnotowana na koniec lipca wynosząca 3,8 proc., była najniższą w historii kartuskiego urzędu pracy, na koniec sierpnia wzrosła zaledwie o 0,1 proc. Zgodnie z danymi opublikowanymi przez PUP na koniec sierpnia zarejestrowanych w PUP było 1870 osób bezrobotnych, natomiast na koniec września - 2011. Dane dotyczące wysokości stopy bezrobocia z września poznamy na przełomie października i listopada. Warto jednak dodać, że wzrost liczby zarejestrowanych związany jest z zakończeniem prac sezonowych w takich sektorach jak branża turystyczna, gastronomiczna czy w rolnictwie.

Jak wyjaśnia Barbara Kapica, dyrektor Powiatowego Urzędu Pracy w Kartuzach, tak niskie bezrobocie jest wynikiem dobrej koniunktury gospodarczej i tym samym dużym zapotrzebowaniem na pracowników.

Sytuacja na rynku pracy jest wyjątkowo komfortowa dla pracowników i osób poszukujących zatrudnienia, bo ofert od pewnego czasu jest więcej niż chętnych.

- Pracodawcy zgłaszają do urzędu oferty pracy, na które niestety nie można dobrać kandydatów do pracy. W rejestrze osób bezrobotnych brakuje osób z odpowiednimi kwalifikacjami. Poza tym bezrobocie w powiecie kartuskim to głównie bezrobocie wśród kobiet ( ok. 70 proc. to zarejestrowane kobiety), a oferty w większości dotyczą zawodów fizycznych "męskich" - wyjaśnia Barbara Kapica.

W związku z problemami ze znalezieniem pracowników w Polsce, właściciele firm coraz częściej decydują się na zatrudnianie obywateli z innych krajów. Od dwóch lat wzrasta ilość zatrudnianych cudzoziemców.

Jak poinformowała Barbara Kapica, w 2016 roku w PUP Kartuzy zarejestrowano 7 896 oświadczeń o zamiarze powierzenia pracy cudzoziemcowi, a w okresie styczeń - sierpień 2017 r. zarejestrowano już 10 321 takich oświadczeń.

Ponadto w ramach ubiegania się o wydanie pozwolenia na pobyt i pracę, PUP w Kartuzach przygotował i przekazał pracodawcom w okresie od stycznia do sierpnia 2.166 informacji starosty dotyczących zaspokojenia potrzeb kadrowych podmiotu powierzającego wykonanie pracy cudzoziemcowi. Dla porównania: w całym 2016 r. wydano 2.391 informacji.

MD-Z

DODAJ KOMENTARZ
Zamieszczając tu swój komentarz bierzesz za niego pełną odpowiedzialność. Wyrażając swoje zdanie, uszanuj proszę poglądy innych - komentuj, ale nie obrażaj! Redakcja portalu Kartuzy.info zastrzega sobie prawo do ingerowania w treść komentarzy lub ich usuwania, jeżeli nie będą zgodne z tematem, zasadami współżycia społecznego lub będą naruszały normy prawne i obyczajowe. Jeżeli uważasz, że komentarz powinien zostać usunięty - wypełnij formularz, który pokazuje się po kliknięciu na dzwonku pod treścią danego komentarza.