Na rower metropolitalny wsiądziemy już w 2018 roku

piątek, 20 października 2017 r., 14:49
fot. internet/www.rpo.pomorskie.eu

Coraz bliżej do roweru metropolitalnego. Projekt w ostatnich dniach otrzymał dofinansowanie unijne, które wyniesie 17,5 mln. Do Kartuz trafi 30 rowerów, do Żukowa 10, a do Sierakowic 10. Najprawdopodobniej pod koniec roku 2018 dostępne będą pierwsze jednoślady.

Zarząd Województwa Pomorskiego przyjął uchwałę, o przystąpieniu do realizacji tego projektu. Unijne wsparcie wyniesie 17,5 mln. Wśród miejscowości objętych inwestycją znalazły się Kartuzy, Sierakowice, Somonino, Stężyca, Żukowo.

Głównym celem realizacji Systemu Roweru Metropolitarnego jest spopularyzowanie roweru jako jednego z podstawowych środków transportu miejskiego. Ponadto ma się on przyczynić do rozwoju komunikacji publicznej.

- System rowerów publicznych planowany w naszym regionie będzie największym pod względem obszarowym w Polsce, obejmuje jednocześnie 14 gmin. Także drugim pod względem ilości rowerów w Polsce, największy Veturilo (blisko 5000 jednośladów) znajduje się w Warszawie. Aktualnie województwo pomorskie jest ostatnim tak dużym obszarem bez roweru publicznego w Polsce - mówi Krzysztof Perycz-Szczepański, kierownik projektu systemu roweru metropolitalnego.

- Ewenementem jest, że rowery otrzymają również małe gminy. Systemy roweru publicznego funkcjonują tylko w dużych miastach - dodaje.

Prawie 4000 rowerów metropolitalnych

Planuje się zakupienie 3866 rowerów metropolitalnych. Większość rowerów, około 90 proc. trafi do Trójmiasta, z tego 10 proc. to będą rowery elektryczne. Kartuzy otrzymają 30 rowerów, Żukowo 10, Sierakowice 10, natomiast Somonino 5.

- Będą to rowery czwartej generacji z aktywnym GPS-m, z modułem GSM, które nie potrzebują stacji dokowania, jak te w innych częściach kraju. Wypożyczyć je będzie można na kilka sposobów, m.in. przy pomocy aplikacji smartfonowej - poinformował Krzysztof Perycz-Szczepański.

Jednoślady, dzięki temu, że mają wbudowany moduł GPS, będzie można pozostawiać nie tylko na w pobliżu dworca kolejowego, ale także w dowolnym miejscu. Dzięki aplikacji każdy użytkownik będzie wiedział, gdzie znajduje się najbliżej zlokalizowany rower - dodaje.

Obecnie trwają prace nad integracją systemu roweru metropolitalnego z biletem metropolitalnym. Kosztu wypożyczenia jednośladu jeszcze nie ustalono. Planowany jest system abonamentowy, taki jak funkcjonuje w Krakowie.

To kiedy zostaną oddane do użytku pierwsze rowery zależy od tego, kiedy zostanie ogłoszony przetarg na zakup rowerów.

- Zakładamy że późną jesienią roku 2018 nastąpi wdrożenie pierwszej części projektu. Natomiast na wiosnę roku następnego będzie w pełni funkcjonujący system roweru metropolitalnego - podaje mówi Krzysztof Perycz-Szczepański, kierownik projektu systemu roweru metropolitalnego.

Łączna wartość projektu to 20 mln zł, z tego około 17,5 mln zł stanowi dofinansowanie z UE.

Poprawa infrastruktury rowerowej w dużym stopniu wpłynęła na zainteresowanie komunikacją rowerową. Publiczny rower metropolitalny ograniczy zwiększone zapotrzebowanie na miejsca postojowe dla rowerów. Realizacja projektu spowoduje, że osiedla mieszkaniowe będą lepiej skomunikowane. Jest to znakomita alternatywa dla podróżujących samochodami.

BR

DODAJ KOMENTARZ
Zamieszczając tu swój komentarz bierzesz za niego pełną odpowiedzialność. Wyrażając swoje zdanie, uszanuj proszę poglądy innych - komentuj, ale nie obrażaj! Redakcja portalu Kartuzy.info zastrzega sobie prawo do ingerowania w treść komentarzy lub ich usuwania, jeżeli nie będą zgodne z tematem, zasadami współżycia społecznego lub będą naruszały normy prawne i obyczajowe. Jeżeli uważasz, że komentarz powinien zostać usunięty - wypełnij formularz, który pokazuje się po kliknięciu na dzwonku pod treścią danego komentarza.