Nowa strażnica, wóz i sztandar dla ochotników z Kożyczkowa

sobota, 21 października 2017 r., 17:21
fot. AL

Dzień 21 października br. bez wątpienia zapisze się w historii Ochotniczej Straży Pożarnej w Kożyczkowie złotymi zgłoskami. Po wieloletnich staraniach i oczekiwaniach spełniły się bowiem marzenia tamtejszych druhów o nowej strażnicy. Poza nowym budynkiem, strażacy otrzymali też wóz i sztandar jako symbol ofiarności i męstwa, zaś zasłużeni członkowie odznaczeni zostali medalami.

Strażnica OSP Kożyczkowo została wybudowana w czynie społecznym przez mieszkańców miejscowości pod koniec lat 60 tych. XX wieku. Do użytku oddaną ją w 1971 roku. Na strażnicę składała się sala na parterze oraz garaż z kuchnią. Przez lata obiekt nie był remontowany, a co za tym idzie niszczał. W ostatnich latach nie sposób było nie zauważyć przeciekającego dachu. We znaki dawało się też brak porządnego ogrzewania.

Ku uciesze strażaków i mieszkańców, po strażnicy z przeciekającym dachem, bez toalet, ogrzewanej na piec kaflowy pozostało już tylko wspomnienie. Druhowie OSP Kożyczkowo otrzymali bowiem nowy obiekt na miarę XXI wieku. Uroczyste i oficjalne jego przekazanie odbyło się w sobotnie popołudnie.

- Ci, którzy bywali tu w ostatnich latach, wiedzieli jak ta strażnica wyglądała. Był to już ostatni moment, aby dokonać modernizacji obiektu. Nie byłoby to możliwe jednak bez funduszy unijnych. Mam nadzieję, że ten nowoczesny budynek połączony ze świetlicą wiejską będzie służył lokalnej społeczności przez wiele lat - podkreślał wójt gminy Chmielno Jerzy Grzegorzewski.

- Mając na względzie dobro i bezpieczeństwo mieszkańców gminy Chmielno i nie tylko, przekazuję ten obiekt w ręce strażaków z nadzieją, że będzie on służył wszystkim ludziom, a przede wszystkim tym, którzy z narażeniem własnego życia, podjęli się ratowania życia ludzkiego i mienia - dodawał.

Ponadto włodarz Chmielna przekazał na ręce druhów z Kożyczkowa także kluczyki do samochodu - VW Transportera.

Podczas sobotniej uroczystości jednostka Ochotniczej Straży Pożarnej w Kożyczkowie otrzymała również sztandar - symbol ofiarnego działania ochrony przeciwpożarowej na rzecz ratowania życia, zdrowia i mienia. Zasłużeni strażacy odznaczeni zostali z kolei medalami "Za Zasługi dla Pożarnictwa".

- Chciałabym pogratulować tej uroczystości, dorobku Ochotniczej Straży Pożarnej w Kożyczkowie. Gratuluje modernizacji obiektu, jak i otrzymania sztandaru, który szczególnie dla strażaków ma ogromne znaczenie, choć trzeba podkreślić, że strażacy i bez sztandaru wiedzą co to jest honor, oddanie, służba - mówiła starosta kartuski Janina Kwiecień.

- Ochotnicza Straż Pożarna w Kożyczkowie została powołana, by stać na posterunku, służyć i chronić mieszkańców przed niszczycielskimi żywiołami. Społeczeństwo docenia wasze ogromne zaangażowanie i poświęcenie w niesieniu pomocy drugiemu człowiekowi. Wiemy, że wasza służba jest niezwykle ryzykowna i często wymaga podejmowania odpowiedzialnych decyzji dla ratowania ludzkiego życia, niejednokrotnie z narażeniem własnego. Doceniamy wasz wysiłek, trud oraz gotowość do bezinteresownego działania. Życzę Wam, by kolejne lata służby, społecznej aktywności sprzyjały kolejnym pomysłom i inicjatywom, która dzisiaj ma tu swój nowy początek. Dotychczasowa historia pokazuje, że potrafiliście sprostać wyzwaniom, podejmować trudne zadania i realizować śmiałe przedsięwzięcia, czego owocem jest ta dzisiejsza uroczystość - mówił z kolei mł. bryg. Romuald Pituła, Komendant Powiatowy PSP w Kartuzach.

- Pierwsza strażnica została wybudowana w czynie społecznym. Ci, którzy zakładali tę jednostkę, starali się także, by obiekt ten spełniał ówczesne oczekiwania druhów. Lata jednak mijały, a budynek niszczał. Stąd też chciałbym podziękować obecnym władzom gminy za podjęcie się modernizacji i przebudowy strażnicy. Jest to dowód na to, że samorząd darzy zaufaniem strażaków, którzy sumiennie realizują powierzone im zadania, bezinteresownie podążają z pomocą potrzebującym, udowadniając, że mieszkańcy zawsze mogą liczyć na ich pomoc. Za to chciałbym podziękować wszystkim druhom tej jednostki na czele z prezesem Piotrem Konkel - dziękował dh Edmund Kwidziński, prezes Zarządu Powiatowego ZOSP RP w Kartuzach.

Lista odznaczonych strażaków:

Złotym Medalem "Za Zasługi dla Pożarnictwa odznaczeni zostali:
dh Piotr Konkel
dh Marek Pipka

Srebrnym Medalem "Za Zasługi dla Pożarnictwa odznaczeni zostali:
dh Ludwik Kostuch
dh Stefan Gołąbek
dh Rafał Gołąbek

Brązowym Medalem "Za Zasługi dla Pożarnictwa odznaczeni zostali:
dh Mariusz Labuda
dh Zenon Leszkiewicz
dh Adam Gołąbek
dh Jacek Gołąbek

Odznakę "Strażak Wzorowy" otrzymali:
dh Marcin Brylowski
dh Jakub Konkel
dh Dariusz Labuda
dh Patryk Kruszyński
dh Marian Konkel
dh Szymon Konkel
dh Mateusz Kowaluk

Brązową Odznakę Młodzieżowa Drużyna Pożarnicza otrzymali:
Klaudia Konkel
Monika Konkel
Kamila Gołąbek
Natalia Gołąbek
Oskar Gołąbek
Igor Gołąbek
Daria Wielgus
Andżelika Biankowska

AL

DODAJ KOMENTARZ
Zamieszczając tu swój komentarz bierzesz za niego pełną odpowiedzialność. Wyrażając swoje zdanie, uszanuj proszę poglądy innych - komentuj, ale nie obrażaj! Redakcja portalu Kartuzy.info zastrzega sobie prawo do ingerowania w treść komentarzy lub ich usuwania, jeżeli nie będą zgodne z tematem, zasadami współżycia społecznego lub będą naruszały normy prawne i obyczajowe. Jeżeli uważasz, że komentarz powinien zostać usunięty - wypełnij formularz, który pokazuje się po kliknięciu na dzwonku pod treścią danego komentarza.