Twórcy ludowi po raz dziewiętnasty spotkali się w Somoninie

wtorek, 24 października 2017 r., 15:54
fot. nadesłane/GOK Somonino

"Kaszubskie rybaczenie" - to temat przewodni tegorocznego forum twórców ludowych, które już po raz dziewiętnasty odbyło się w Somoninie. Na zorganizowane przez Gminny Ośrodek Kultury wydarzenie przybyło około sześćdziesięciu twórców ludowych.

Miniony weekend w Somoninie upłynął pod znakiem spotkań twórców ludowych. W piątek w tamtejszym Zespole Szkół Ponadgimnazjalnych rozpoczęła się kolejna edycja Forum Twórców Ludowych. W dwudniowym wydarzeniu wzięło udział około sześćdziesięciu twórców z Pomorza.

- Forum ma na celu pokazywanie ginących zawodów, zwyczajów, obrzędów i kaszubskich tradycji. W tym roku dzięki współpracy z Lokalną Grupą Rybacką Kaszuby zdecydowaliśmy się na tematykę związaną z rybołówstwem na Kaszubach - opowiada Marian Kowalewski, dyrektor Gminnego Ośrodka Kultury, organizator forum.

Tradycyjnie prócz prezentacji twórców ludowych forum towarzyszyły wystawy i prelekcje. Tadeusz Makowski opowiedział uczestnikom spotkania o dawnych metodach łowienia ryb i zwyczajach temu towarzyszących. Prelekcji towarzyszyły wystawy fotografii kaszubskich rybaków przed lat oraz dawnych sprzętów używanych do połowu. Zaprezentowano również dawne stroje rybackie wypożyczone z Sierakowic.

W drugiej części spotkania wystąpili Jan Czapiewski oraz ichtiolog Adam Wójtowicz opowiedzieli o współczesnej gospodarce rybnej. Ichtiolog przybliżył zebranym m.in. kwestie związane z zarybianiem, produkcją narybku różnych gatunków.

- Na forum zawsze zapraszamy młodzież z gimnazjum i szkół podstawowych, bo to również do nich adresujemy nasze forum. Zależy nam na tym, by zdobyli wiedzę na temat historii i tradycji regionu - dodał dyrektor muzeum.

W przyszłym roku odbędzie się jubileuszowa, dwudziesta edycja forum. Zgodnie z planami tematem przewodnim przyszłorocznego spotkania ma być ciastkarstwo i piekarnictwo.

MD-Z

DODAJ KOMENTARZ
Zamieszczając tu swój komentarz bierzesz za niego pełną odpowiedzialność. Wyrażając swoje zdanie, uszanuj proszę poglądy innych - komentuj, ale nie obrażaj! Redakcja portalu Kartuzy.info zastrzega sobie prawo do ingerowania w treść komentarzy lub ich usuwania, jeżeli nie będą zgodne z tematem, zasadami współżycia społecznego lub będą naruszały normy prawne i obyczajowe. Jeżeli uważasz, że komentarz powinien zostać usunięty - wypełnij formularz, który pokazuje się po kliknięciu na dzwonku pod treścią danego komentarza.