Jak przygotować samochód na zimę?

piątek, 27 października 2017 r., 14:49
fot. internet/pixabay.com/pl/

Zbliża się zima, dni są coraz chłodniejsze. Przełom października i listopada to idealny moment, by przygotować na kolejny sezon nasze auto. Niższe temperatury mogą mieć zły wpływ na samochód, warto więc wcześniej dobrze o niego zadbać. Czas już też pomyśleć o wymianie opon - zagwarantuje nam to bezpieczniejszą i bardziej komfortową jazdę. Podpowiadamy o co zadbać, by pojazd w dobrej kondycji doczekał wiosny.

Zima to czas, w którym nasz samochód jest szczególnie narażony na działanie warunków atmosferycznych. Niskie temperatury, wilgoć, śnieg, sól na drogach - te wszystkie czynniki mogą niekorzystnie wpływać na stan naszych pojazdów, dlatego też należy zadbać o to, by zabezpieczyć samochód na kolejny sezon. Przygotowania warto rozpocząć od zmiany opon.

- Opony letnie powinniśmy wymienić na zimowe, kiedy średnia temperatura na dworze spada poniżej 7 stopni Celsjusza. Warto zrobić to, gdy niższa temperatura utrzymuje się kilka dni z rzędu. Nie powinniśmy czekać na pierwszy śnieg. Opony zimowe są wykonane ze specjalnej mieszanki, która zachowuje elastyczność, przy niższych temperaturach. W zimówkach bieżnik jest głębszy, ma więcej nacięć, by zapewnić zimówce odpowiednią przyczepność na śniegu. Opony warto zmienić w sprawdzonym serwisie. Mamy wówczas pewność, że zostaną odpowiednio dobrane i dobrze założone, co będzie gwarantem bezpiecznej jazdy - podkreśla radzi Tomasz Żybko, właściciel warsztatu samochodowego i firmy świadczącej usługi motoryzacyjne Żybko w Grzybnie.

Warto pamiętać, że guma w oponach podlega procesom starzenia i jej trwałość to około pięć lat. Ważne jest więc, by w odpowiednim momencie zaopatrzyć się w nowe ogumienie.

- Wymieniając opony sezonowo, koniecznie należy zwrócić uwagę na to, w jakiej kondycji jest ich bieżnik. Ten, by opony skutecznie spełniały swoją rolę musi mieć minimum 4 mm głębokości. Jeśli jest niższy, koniecznie trzeba wymienić je na nowe. Jeśli zastanawiamy się, co zrobić ze starymi oponami możemy je zostawić w specjalnym punkcie ich utylizacji, taki prowadzimy przy naszym serwisie. Z kolei jeśli nasze opony letnie nadają się na kolejny sezon, a nie mamy, gdzie ich trzymać, możemy je pozostawić w przechowalni - informuje Oskar Bigus, z serwisu Euro-Opony w Pępowie.

Przygotowanie auta na zimę nie powinno jednak kończyć się tylko i wyłącznie na wymianie opon. Pamiętajmy, by zadbać o nadwozie. Warto również pamiętać o kontroli płynów eksploatacyjnych. Przed zimą dobrze jest też sprawdzić stan alternatora i akumulatora. Jeśli ten będzie słaby, przy większych mrozach możemy mieć problem z odpaleniem samochodu.

- Wybierając akumulator warto zapytać o radę sprzedawcę. Najlepiej wybrać taki od sprawdzonego i dobrego producenta, dzięki czemu będziemy mieć pewność, że nam długo posłuży. Nowy akumulator pozwoli nam uniknąć przykrych niespodzianek takich jak problem z uruchomieniem samochodu. Przygotowując auto na zimę warto też zadbać o odpowiednią ochronę nadwozia i zabezpieczyć go odpowiednimi preparatami pielęgnacyjnymi. Auto jest szczególnie w tym okresie narażone na czynniki sprzyjające rozwojowi korozji - warto więc pomyśleć o nawoskowaniu samochodu . W ten sposób zabezpieczymy lakier przed działaniem chemikaliów czy soli. Uszczelki w pojeździe warto dodatkowo zabezpieczyć specjalnymi silikonami. Należy także sprawdzić stan płynów w samochodzie - stan stężenia płynu chłodniczego i wymienić płyn do spryskiwaczy na zimowy. Warto przed zakupem porównać ofertę sklepów, oferujących produkty do pielęgnacji, tak, by zakupić je w jak najkorzystniejszej cenie - radzą sprzedawcy ze sklepu Auto Części Kreft w Kartuzach.

MD-Z

DODAJ KOMENTARZ
Zamieszczając tu swój komentarz bierzesz za niego pełną odpowiedzialność. Wyrażając swoje zdanie, uszanuj proszę poglądy innych - komentuj, ale nie obrażaj! Redakcja portalu Kartuzy.info zastrzega sobie prawo do ingerowania w treść komentarzy lub ich usuwania, jeżeli nie będą zgodne z tematem, zasadami współżycia społecznego lub będą naruszały normy prawne i obyczajowe. Jeżeli uważasz, że komentarz powinien zostać usunięty - wypełnij formularz, który pokazuje się po kliknięciu na dzwonku pod treścią danego komentarza.