Sierakowice. Po raz kolejny promowali zdrowe nawyki żywieniowe

poniedziałek, 30 października 2017 r., 07:45
fot. nadesłane

Już po raz czwarty w Zespole Szkół Ponadgimnazjalnych w Sierakowicach zorganizowano konkurs "Żyj zdrowo - daruj życie". Jest on adresowany do uczniów szkół podstawowych i ponadgimnazjalnych, a jego celem jest propagowanie zdrowych nawyków żywieniowych.

W tegorocznej edycji młodzież musiała się wykazać wiedzą na temat czytania składu etykiet oraz prawidłowego komponowania posiłków, a także zasady wzajemnej zgodności i systemów produkcji trzody chlewnej.

Zmagania podzielono na dwie części. W teoretycznej, pisemnej uczniowie odpowiadali na pytania dotyczące m.in. produkcji trzody chlewnej i zasad żywienia. Etap praktyczny podzielono na dwie części żywieniową i rolniczą, młodzież wykonywała zadania konkursowe w dwuosobowych zespołach.

Po części pisemnej, uczestnicy konkursu zostali zaproszeni do części praktycznej. Przyświecało jej hasło: "Zrównoważone rolnictwo - zrównoważone żywienie. Produkuj i przetwarzaj’’. Zadania konkursowe wykonywano w zespołach dwuosobowych. Podzielono je na dwa bloki - rolniczy i żywieniowy. W pierwszym młodzież musiała rozwiązać sześć zadań m.in. rozpoznać kłosy i ziarniaki zbóż, choroby roślin roślin zbożowych, rasy trzody chlewnej. W bloku żywieniowym uczestnicy konkursu przygotowali posiłki pod bacznym okiem uczniów z klasy III Technikum Żywienia i Usług Gastronomicznych. Uczniowie szkół podstawowych musieli przygotować kisiel pomarańczowy z marchewką i tartaletki z jabłkami. Uczniowie szkół ponadgimnazjalnych przygotowywali natomiast zestawy obiadowe - policzki wieprzowe w sosie kawowym z kaszą bulgur z pesto z zielonej pietruszki i pieczonymi buraczkami.

Nad przebiegiem i poprawnością merytoryczną i praktyczną czuwało jury w składzie: Joanna Bladowska specjalista do spraw kontroli systemu jakości Przedsiębiorstwa Mięsnego LIS, Włodzimierz Siemieniuk z referatu Rolnictwa w Urzędzie Gminy w Sierakowicach, Jan Paluszek z Pomorskiego Ośrodka Doradztwa Rolniczego, Maria Karolak pełnomocnik wójta do spraw uzależnień, Katarzyna Kotłowska, właścicielka restauracji ,,Stary Spichlerz’’ i Maria Barbara Wenta z Powiatowej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej z Kartuz. Jury oceniało organizację pracy zespołowej, czystość stanowiska pracy oraz estetykę i walory smakowe potrawy.

Uczestnicy konkursu wykazali się szeroką wiedzą oraz kreatywnością i dobrym humorem podczas wykonywania zadań praktycznych. Po zmaganiach konkursowych wszystkich zaproszono do wysłuchania prelekcji na temat wpływu dobrostanu zwierząt na jakość mięsa i wyrobów mięsnych. Prezentację przygotowała Joanna Bladowska specjalista do spraw kontroli jakości z firmy Przetwórstwo Mięsne LIS z Sierakowic. Zaprezentowano też efekty kolejnego projektu europejskiego realizowanego przez szkołę. Spotkanie wzbogacił wykład prof. dr hab. Ewy Babicz-Zielińskiej na temat nowych trendów w żywieniu.

W kategorii szkół podstawowych I miejsce zajęła Szkoła Podstawowa im. Jana Pawła II w Gowidlinie, natomiast w kategorii szkół ponadgimnazjalnych - ZSZiO w Kartuzach. Nagrody zwycięzcom wręczył dyrektor ZSP Grzegorz Machola wraz z przewodniczącymi konkursu Marią Karolak i Joanną Bladowską.
Uczestnicy i opiekunowie z pozostałych szkół otrzymali podziękowania za udział oraz drobne upominki.

W konkursie uczestniczyli uczniowie z siedmiu szkół: z ZSP Przodkowo (opiekun Ewa Kolka), ZSZiO Kartuzy (opiekun Jolanta Stankowska), ze Szkoły Podstawowej im. Jana Pawła II z Gowidlina (opiekun Adela Wenta), ze Szkoły Podstawowej z oddziałami gimnazjalnymi z Kamienicy Królewskiej (opiekun Ewelina Wejer), ze Szkoły Podstawowej z Tuchlina (opiekun Danuta Dawidowska), ze Szkoły Podstawowej im. Józefa Piłsudskiego z Sierakowic (opiekun Anna Piasecka), ze Szkoły Branżowej I stopnia z Sierakowic (opiekun Elżbieta Szczypior-Ros).

Oprac. MD-Z

DODAJ KOMENTARZ
Zamieszczając tu swój komentarz bierzesz za niego pełną odpowiedzialność. Wyrażając swoje zdanie, uszanuj proszę poglądy innych - komentuj, ale nie obrażaj! Redakcja portalu Kartuzy.info zastrzega sobie prawo do ingerowania w treść komentarzy lub ich usuwania, jeżeli nie będą zgodne z tematem, zasadami współżycia społecznego lub będą naruszały normy prawne i obyczajowe. Jeżeli uważasz, że komentarz powinien zostać usunięty - wypełnij formularz, który pokazuje się po kliknięciu na dzwonku pod treścią danego komentarza.