Kartuzy. W piątek ruszy rozbudowa parkingu przy ul. Wzgórze Wolności

poniedziałek, 30 października 2017 r., 14:49
fot. Beata Ramczykowska

Już w najbliższy piątek ruszy przebudowa parkingu przy ulicy Wzgórze Wolności w Kartuzach. Mieszkańcy zyskają około 100 nowych miejsc parkingowych, a także m.in. ścieżkę rowerową. Będą utrudnienia dla kierowców.

Parking przy ulicy Wzgórze Wolności zostanie nie tylko wyremontowany, ale też poszerzony. Powstaną 164 miejsca parkingowe, w tym: 152 miejsca dla samochodów osobowych, 8 miejsc dla osób niepełnosprawnych, a także 4 miejsca dla autobusów. Oprócz tego, w ramach projektu zrealizowany zostanie ciąg pieszo-rowerowy, jak również miejsca postojowe dla rowerów. Ponadto powstanie zatoczka autobusowa i nowe oświetlenie.

- Na inwestycję gmina uzyskała dofinansowanie ze środków Unii Europejskiej w ramach projektu pod nazwą "Budowa węzła integracyjnego Kartuz wraz z trasami dojazdowymi". Realizowany jest on w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Pomorskiego na lata 2014-2020 - poinformował Wojciech Jaworowski, zastępca burmistrza.

- Łączny całościowy koszt robót wynosi 1.229.385 zł. W wyniku przetargu wyłoniony został wykonawca - firma Budowlano-Drogowa MTM SA z Gdyni. Zgodnie z planem cała inwestycja ma zostać zakończona do 18 maja 2018 roku - dodał.

- Prace rozpoczniemy od wykonania kanalizacji deszczowej. W dalszej kolejności zaplanowana jest budowa konstrukcji nawierzchni. Zamierzamy wykonać te prace w przeciągu dwóch do dwóch i pół miesiąca. Termin ten jednak uzależniony jest od warunków atmosferycznych - poinformował kierownik robót Waldemar Babiński.

Przebudowa parkingu nie wpłynie na utrudnienia w ruchu. Jednak podczas prac przy budowie ścieżki rowerowej przewidziane jest wprowadzenie ruchu wahadłowego. Przejezdność ulicy Wzgórze Wolności będzie zapewniona.

Innym utrudnieniem stanie się tymczasowy brak miejsc postojowych, ponieważ miasto nie posiada terenów, na których mogłoby zorganizować dodatkowe parkingi.

Oprócz inwestycji przy ulicy Wzgórze Wolności planowane jest modernizowanie istniejących już miejsc parkingowych. Przede wszystkim chodzi tu o parking przy ulicy Majkowskiego znajdujący się naprzeciwko szkoły muzycznej, którego miejsca postojowe są w bardzo złym stanie technicznym. Urząd Miasta rozpoczął przygotowania do realizacji tego zamierzenia.

- Opracowana została dokumentacja, a także wystąpiono o pozwolenie na budowę. Inwestycja zostanie najprawdopodobniej realizowana w przyszłym roku, jeżeli zostanie uchwalona podczas rady miejskiej - zaznaczył Wojciech Jaworowski.

BR

DODAJ KOMENTARZ
Zamieszczając tu swój komentarz bierzesz za niego pełną odpowiedzialność. Wyrażając swoje zdanie, uszanuj proszę poglądy innych - komentuj, ale nie obrażaj! Redakcja portalu Kartuzy.info zastrzega sobie prawo do ingerowania w treść komentarzy lub ich usuwania, jeżeli nie będą zgodne z tematem, zasadami współżycia społecznego lub będą naruszały normy prawne i obyczajowe. Jeżeli uważasz, że komentarz powinien zostać usunięty - wypełnij formularz, który pokazuje się po kliknięciu na dzwonku pod treścią danego komentarza.