Kiedy ubezpieczyciel może odmówić wypłaty odszkodowania?

wtorek, 31 października 2017 r., 13:25

W większości przypadków standardowych kolizji i wypadków na drogach, to ubezpieczyciel u którego sprawca zdarzenia drogowego ma wykupioną polisę ubezpieczeniową ma obowiązek wypłaty odszkodowania osobie poszkodowanej. Warto zdawać sobie jednak sprawę z tego, że istnieją wyjątki od tej reguły. Kiedy ubezpieczyciel ma prawo odmówić wypłaty odszkodowania?

Jazda po spożyciu alkoholu

Z roku na rok na szczęście stopniowo maleje liczba kierowców przyłapywanych na jeździe na podwójnym gazie, jednak dane przekazywane przez policję wciąż są zatrważające. Prowadzenie samochodu nawet po spożyciu niewielkiej ilości alkoholu znacznie obniża sprawność oceny sytuacji i czas reakcji człowieka, co drastycznie zwiększa ryzyko kolizji na drodze. Firmy ubezpieczeniowe skutecznie zabezpieczają się przed takimi zdarzeniami. Jeżeli sprawca kolizji drogowej był pijany - wówczas nie może liczyć na wypłatę odszkodowania. Co więcej, nie tylko nie uzyska on zwrotu kosztów naprawy własnego auta (tak by się stało, gdyby posiadał ważne ubezpieczenie i był trzeźwy) ale również z własnej kieszeni będzie musiał pokryć wszystkie koszty jakie ubezpieczyciel poniesie wypłacając odszkodowanie pokrzywdzonym. Co ciekawe, osoby poszkodowane mogą liczyć na odszkodowanie bez względu na to, czy w momencie zdarzenia drogowego były trzeźwe czy też pijane.

Ucieczka z miejsca wypadku

Jazda pod wpływem alkoholu to nie jedyny przypadek, w którym Towarzystwo Ubezpieczeniowe z całą pewnością odmówi wypłaty odszkodowania z własnych środków. Taka sama sytuacja będzie miała miejsce, w przypadku gdy sprawca wypadku ucieknie z miejsca zdarzenia, a tym samym nie udzieli pomocy osobom poszkodowanym. Konsekwencje takiego działania mogą być bardzo dotkliwe i to nie tylko w wymiarze finansowym. Nieudzielenie pomocy poszkodowanemu jest ścigane z powództwa publicznego. W przypadku, gdy sprawca wypadku nie udzielił poszkodowanym otrzymają oni odszkodowanie wypłacone przez Ubezpieczeniowy Fundusz Gwarancyjny. Nie oznacza to jednak końca kłopotów kierowcy. W momencie, gdy sąd orzeknie o jego winie, to będzie on musiał zwrócić z własnej kieszeni pełną kwotę wypłaconego odszkodowania, informuje ekspert www.odszkodowaniazoc.pl.

Inne przesłanki do odmowy wypłaty odszkodowania

Jazda pod wpływem alkoholu czy ucieczka z miejsca wypadku, to najczęstsze powody, dla których Towarzystwa ubezpieczeniowe odmawiają wypłaty odszkodowania, jednak nie jedyne. Do pozostałych sytuacji zaliczyć można między innymi brak wymaganych uprawnień do kierowania pojazdem przez sprawcę wypadku, brak wykupionej polisy OC, spowodowanie wypadku samochodem pochodzącym z przestępstwa. W pozostałych przypadkach kwota odszkodowania pobierana jest z rachunku ubezpieczyciela.

KOMENTARZE
Możliwość komentowania została wyłączona.