Zgorzałki świętowały dekadę aktywnej działalności

niedziela, 5 listopada 2017 r., 12:04
fot. AL

Minęła już dekada odkąd się skrzyknęły, założyły stowarzyszenie i zaczęły działać promując lokalne produkty, potrawy, a także miejscowość, gminę, powiat. Dziś znane są na Kaszubach, Polsce, a nawet i w Europie. Swoim dorobkiem, niezliczoną ilością nagród mogłyby obdarować niejedno koło. Mowa o Stowarzyszeniu Kobiet Zgorzałego, które świętuje jubileusz 10-lecia działalności.

W obecności zaprzyjaźnionych stowarzyszeń, przedstawicieli gminy Stężyca i powiatu kartuskiego Stowarzyszenie Kobiet Zgorzałego we wtorek w Bibliotece Gminnej w Stężycy podsumowało dziesięć lat swojej aktywnej działalności na rzecz lokalnego środowiska. Prezes stowarzyszenia, Zyta Górna, może pochwalić się jeszcze większym dorobkiem, gdyż w tym roku świętuje ćwierćwiecze społecznej pracy promującej region i lokalne potrawy na terenie całego kraju, jak i poza jego granicami.

- Przez ten czas wiele udało się zrealizować, zdziałać. Spotkałyśmy na swojej drodze wielu wspaniałych ludzi, od których sporo się nauczyłyśmy, wymieniałyśmy się doświadczeniami. W tej działalności najważniejsza jest współpraca z samorządami, jak i innymi organizacjami. Trzeba umieć współpracować, słuchać, wyciągać wnioski i konsekwentnie realizować postawione cele. Patrząc z perspektywy tych dziesięciu lat, dziś jest o wiele trudniej działać. Kiedyś było łatwiej zacząć. Gdybyśmy miały rozpoczynać jeszcze raz, przy wszechobecnej dziś biurokracji, nie wiem, czy byśmy się tego podjęły - przyznaje Zyta Górna, prezes Stowarzyszenia Kobiet Zgorzałego.

Zgorzałki na swoim koncie mają sporo sukcesów. Wielokrotnie były nagradzane za swoją działalność. Są laureatkami Perły Kaszub, Skry Ormuzdowej, Nagrody Ministra Rolnictwa, zdobywczyniami Złotych, Srebrnych i Brązowych Łyżek na Festiwalu w Ostrzycach i wielu, wielu innych. Sporą kolekcją nagród indywidualnych może pochwalić się także szefowa stowarzyszenia Zyta Górna. Najcenniejszym "trofeum" jest dla niej jednak tytuł Kobiety Sukcesu 2014 roku.

- Z tej nagrody jestem najbardziej dumna. Znalazłam się w gronie jedenastu najważniejszych kobiet Pomorza, które zdobyły uznanie przedsiębiorców. Zdobycie tego prestiżowego tytułu jest dla mnie największym sukcesem - mówi Zyta Górna.

Członkowie stowarzyszenia nie zamierzają spoczywać na laurach, a wręcz przeciwnie chcą jeszcze prężniej działać.

- Plany na przyszłość? Nigdy nie stawać w miejscu. Iść z duchem czasu. Wciąż się rozwijać, wprowadzać innowacje. Do naszego stowarzyszenia dołączyli mężczyźni, więc będziemy mieli jeszcze więcej możliwości - podkreśla szefowa Zgorzałek.

Przypomnijmy, że Stowarzyszenie Kobiet Zgorzałego zostało założone 16 października 2007 roku. Pomysłodawcą jego utworzenia była Zyta Górna, która od początku pełni funkcję prezesa. Członkinie stowarzyszenia to grono osób podtrzymujące kaszubskie tradycje, przekazujące je młodemu pokoleniu z babki na matkę, z matki na córkę.

Stowarzyszenie promuje Kaszuby uczestnicząc w targach, jarmarkach, czy kongresach. Niewątpliwie dużym osiągnięciem był udział w obchodach Prezydencji Polski w Strasburgu, Dni Kaszubskich w Brukseli, Dni Polonii w Berlinie.

Duży udział w osiągnięciach stowarzyszenia to zasługa pełnej energii, pasji i zaangażowania Zyty Górnej. Jest autorką książki "Smaki Kaszub". Udziela się społecznie w innych organizacjach pozarządowych.

O działalności Stowarzyszenia Kobiet Zgorzałego można przeczytać także na cieszącej się sporą popularnością stroną internetową www.zgorzalki.pl.

AL

DODAJ KOMENTARZ
Zamieszczając tu swój komentarz bierzesz za niego pełną odpowiedzialność. Wyrażając swoje zdanie, uszanuj proszę poglądy innych - komentuj, ale nie obrażaj! Redakcja portalu Kartuzy.info zastrzega sobie prawo do ingerowania w treść komentarzy lub ich usuwania, jeżeli nie będą zgodne z tematem, zasadami współżycia społecznego lub będą naruszały normy prawne i obyczajowe. Jeżeli uważasz, że komentarz powinien zostać usunięty - wypełnij formularz, który pokazuje się po kliknięciu na dzwonku pod treścią danego komentarza.