Znajomość języków receptą na sukces - młodzież z ZSP w Sierakowicach na stażu w Niemczech

poniedziałek, 6 listopada 2017 r., 08:35
fot. nadesłane

Podniesienie kompetencji językowych uczniów technikum - to główny cel projektu realizowanego dzięki środkom unijnym w Zespole Szkół Ponadgimnazjalnych w Sierakowicach. W jego ramach młodzież odbyła staże zawodowe w Niemczech.

Projekt pt. "Kompetencje językowe kluczem do sukcesu na europejskim rynku pracy" zrealizowano w ramach dotacji ze środków PO WER. Jego głównym celem jest podniesienie kompetencji językowych uczniów kształcących się w sierakowickiej szkole w trzech zawodach: technik agrobiznesu, technik żywienia i usług gastronomicznych oraz technik ekonomista. Jego uczestnicy mają też poszerzyć wiedzę dotyczącą zastosowania nowoczesnych narzędzi i metod w poszczególnych branżach w krajach partnerskich.

- Dobra znajomość języka oraz zapoznanie się ze specyfiką kraju goszczącego w przyszłości, umożliwi uczestnikom mobilności nawiązywanie kontaktów międzynarodowych, poszerzenie swoich horyzontów oraz pozwoli inaczej spojrzeć na branżę, której arkana młodzież zgłębia podczas nauki w szkole. Umiejętność posługiwania się wspólnym europejskim językiem ułatwi nawiązywanie kontaktów interpersonalnych, a tym samym wpłynie na wzrost pewności siebie i otwarcie się na nowe, inne niż znane dotychczas, rozwiązania funkcjonujące na rynku pracy - zaznacza Maria Browarczyk, zastępca koordynatora projektu.

Staż podsumowano podczas konkursu "Żyj zdrowo, daruj życie". Uczestników przed rozpoczęciem zmagań zaproszono do udziału w warsztatach z języka angielskiego i niemieckiego. Młodzież mogła sprawdzić swoje umiejętności językowe.

Uczniowie, którzy brali udział w stażu podzielili się z uczestnikami konkursu doświadczeniem i umiejętnościami zdobytymi podczas odbywania praktyk w przedsiębiorstwach gastronomicznych i rolniczych w Niemczech. Podczas spotkania na sali gimnastycznej Szymon Wilczewski i Wioleta Czaja z klasy IIITŻ przedstawili prezentację z przebiegu czterotygodniowego stażu w niemieckich przedsiębiorstwach.

Każdy uczeń, który zakończył udział w projekcie unijnym, otrzymał certyfikat i referencje od pracodawców z rąk Grzegorza Macholi, dyrektora szkoły i  Marii Browarczyk, zastępcy koordynatora.

Oprac. MD-Z

DODAJ KOMENTARZ
Zamieszczając tu swój komentarz bierzesz za niego pełną odpowiedzialność. Wyrażając swoje zdanie, uszanuj proszę poglądy innych - komentuj, ale nie obrażaj! Redakcja portalu Kartuzy.info zastrzega sobie prawo do ingerowania w treść komentarzy lub ich usuwania, jeżeli nie będą zgodne z tematem, zasadami współżycia społecznego lub będą naruszały normy prawne i obyczajowe. Jeżeli uważasz, że komentarz powinien zostać usunięty - wypełnij formularz, który pokazuje się po kliknięciu na dzwonku pod treścią danego komentarza.