Kolejny rekord w liczbie pasażerów PKM na trasie Kartuzy - Gdańsk

wtorek, 7 listopada 2017 r., 15:03
fot. archiwum

Gdy w październiku 2015 roku uruchomiono PKM z Kartuz do Gdańska, w pierwszym miesiącu podróżowało nią około 11.800 pasażerów, rok później było ich już ponad 30 tys., natomiast dwa lata później, czyli w październiku 2017 ponad 73.000. W ubiegłym miesiącu odnotowano nowy rekord frekwencji.

Tak wysokie wskaźniki w głównej mierze wynikają z tego, że PKM, jak środek komunikacji wybiera coraz więcej studentów. Październikowy wynik, w porównaniu z wrześniem (60.000 pasażerów) daje aż 21-procentowy wzrost, a w porównaniu z czerwcem (65.000), kiedy ostatni raz studenci korzystali masowo z linii PKM, wzrost ten wynosi 12 procent.

- Dane te jednoznacznie pokazują jak ważną i coraz większą grupę pasażerów w pociągach SKM na obsługiwanej w ramach projektu PKM trasie z Kartuz do Gdańska stanowią studenci. W połączeniu z uczniami oraz osobami dojeżdżającymi na co dzień do pracy do Gdańska - to właśnie te trzy grupy pasażerów w największym stopniu wpływają na tak dynamiczny wzrost liczby pasażerów na regionalnym odcinku projektu PKM - informuje Tomasz Konopacki , rzecznik prasowy PKM.

W ciągu zaledwie dwóch lat od uruchomienia PKM liczba kartuskich pasażerów na linii PKM wzrosła więc ponad sześciokrotnie.

Zgodnie z danymi, najwięcej, bo aż 51 proc. pasażerów wsiada na przystanku w Kartuzach, na stacjach w Żukowie i w Żukowie Wschodnim dosiada się kolejno 10 i 11 proc. Po 7 proc. odnotowuje się na pozostałych przystankach w Dzierżążnie, Borkowie, Pępowie Kartuskim i Rębiechowie.

- Zawsze trudniej jest przekonać do transportu publicznego mieszkańców mniejszych miejscowości, którzy przywykli do korzystania z samochodu. W tym przypadku widać, że kolej wrosła w świadomość mieszkańców Kaszub jako pewny środek transportu - komentuje najnowsze statystyki Ryszard Świlski, członek Zarządu Województwa Pomorskiego odpowiadający za transport.

Z danych opublikowanych pod koniec października przez Urząd Marszałkowski Województwa Pomorskiego wynika, że  łącznie od stycznia do września 2017 r. pociągi SKM przewiozły na czterech trasach PKM już ponad 2,2 mln pasażerów (dokładnie 2.226.700 osób). Jeśli średnia liczba osób korzystających z linii PKM nadal będzie utrzymywać się na obecnym poziomie ok. 260 tysięcy miesięcznie, jest duża szansa na to, że cały 2017 rok zamknie się liczbą 3 milionów pasażerów (przy 2 mln pasażerów przewiezionych na linii PKM rok wcześniej - w 2016 r.)

Oprac. MD-Z

DODAJ KOMENTARZ
Zamieszczając tu swój komentarz bierzesz za niego pełną odpowiedzialność. Wyrażając swoje zdanie, uszanuj proszę poglądy innych - komentuj, ale nie obrażaj! Redakcja portalu Kartuzy.info zastrzega sobie prawo do ingerowania w treść komentarzy lub ich usuwania, jeżeli nie będą zgodne z tematem, zasadami współżycia społecznego lub będą naruszały normy prawne i obyczajowe. Jeżeli uważasz, że komentarz powinien zostać usunięty - wypełnij formularz, który pokazuje się po kliknięciu na dzwonku pod treścią danego komentarza.