Mściszewice. "Matematyka po szkole bryka i nas przenika"

środa, 8 listopada 2017 r., 12:43
fot. nadesłane

Uczniowie klas gimnazjalnych w Mściszewicach postawili sobie cel udowodnienia, że matematyka jest nie tylko praktyczna i niezbędna w naszym życiu, ale także piękna i przydatna. Już po raz drugi tamtejsza placówka otrzymała grant w ramach Programu mPotęga. Podczas realizacji projektu uczniowie pod opieką nauczycieli będą tworzyć gry dydaktyczne, edukacyjne i rozwijające logiczne myślenie.

Celem realizacji programu jest stworzenie ciekawych, innowacyjnych i przyjaznych uczniowi metod i narzędzi edukacji matematycznej, zachęcenie nauczycieli, do sięgania po nowe metody przekazywania wiedzy i umiejętności matematycznych, zainteresowanie dzieci i młodzieży matematyką, wciągnięcie ich w aktywny proces wykorzystywania tej wiedzy w życiu codziennym oraz wyrównywanie szans edukacyjnych.

- Naszym marzeniem było stworzenie profesjonalnej biblioteki, wypożyczalni gier dydaktycznych, edukacyjnych i rozwijających logiczne myślenie. Biblioteka będzie cały czas "żywa". Uczniowie klas gimnazjalnych będą przez wiele lat pod opieką nauczyciela prowadzili czynności i dokumentację związaną z obsługą wypożyczalni - informuje Renata Węsierska, dyrektor szkoły w Mściszewicach.

Jak dodaje, stworzone gry będzie można wypożyczać między innymi na wieczory i nocki z grami edukacyjnymi (organizowane w naszej szkole od lat), lekcje powtórzeniowe, na zajęcia mające na celu wyrównywanie szans edukacyjnych po dłuższej chorobie ucznia, na zajęcia pomocy koleżeńskiej w świetlicy, na zastępstwa lekcyjne, na zajęcia nauczania indywidualnego itp. Uczniowie i rodzice będą mogli również wypożyczać gry na weekendy, ferie i wakacje, a także w celu przygotowania się z dzieckiem do sprawdzianu.

Uczniowie klasy II i III gimnazjum przygotowują gry planszowe z różnych działów matematycznych, "Super Kartkówki", "Super Sprawdziany", tematyczne układanki, zestawy kart do teleturniejów itp.

- W tej chwili jesteśmy na etapie przygotowywania instrukcji, pytań, kart z pytaniami. Niedługo zaczniemy przygotowywać plansze do gier edukacyjnych z matematyki. Praca nad realizacją programu pozwala też młodzieży powtórzyć różne wiadomości i umiejętności matematyczne. Poszukują informacji w podręcznikach, internecie, słownikach itp. - wyjaśnia koordynator projektu, Mirosława Warmowska.

- Wszystkie gry, plansze, instrukcje wykonujemy przy wykorzystania sprzętu komputerowego, materiałów papierniczych i plastycznych. Wszelkie karty, plansze, instrukcje zostaną zalaminowane, aby posłużyły nam wiele lat. Gry zostaną opisane, skatalogowane i zapakowane do pudełek i organizerów. Młodzież ma narzędzia, działa i wykazuje się dużą pomysłowością w wymyślaniu zasad gier i planowaniu plansz gier edukacyjnych - dodaje.

Prowadzącymi program są Hanna Rekowska i Wojciech Warmowski.

Za otrzymane fundusze z Fundacji mBanku zakupiono na rzecz biblioteki 21 gier matematycznych, materiały do przygotowania gier, lamintaror, termobindownicę,

- Sprzęt na pewno wykorzystamy też przy okazji innych zajęć a uczniowie również nauczą się obsługiwać te urządzenia, bo to oni działają przy realizacji zadania. Nauczyciele ograniczają się do nadzoru i kierunkowania w działaniach, w myśl zasady Konfucjusza "Powiedz mi, a zapomnę. Pokaż mi, a zapamiętam. Pozwól mi zrobić, a zrozumiem" - podsumowuje dyrektor Renata Węsierska.

Warto dodać, że w trzeciej edycji programu grant w wysokości 4 918 zł otrzymała szkoła podstawowa, a w czwartej gimnazjum na kwotę 7.980 zł.

oprac. AL
Zespół Szkół w Mściszewicach

DODAJ KOMENTARZ
Zamieszczając tu swój komentarz bierzesz za niego pełną odpowiedzialność. Wyrażając swoje zdanie, uszanuj proszę poglądy innych - komentuj, ale nie obrażaj! Redakcja portalu Kartuzy.info zastrzega sobie prawo do ingerowania w treść komentarzy lub ich usuwania, jeżeli nie będą zgodne z tematem, zasadami współżycia społecznego lub będą naruszały normy prawne i obyczajowe. Jeżeli uważasz, że komentarz powinien zostać usunięty - wypełnij formularz, który pokazuje się po kliknięciu na dzwonku pod treścią danego komentarza.