Kartuzy laureatem konkursu Eco-Miasto

czwartek, 9 listopada 2017 r., 14:34
fot. nadesłane

Kartuzy znalazły się w gronie laureatów tegorocznej edycji konkursu Eco-Miasto. Startowały w nim aż 63 ośrodki miejskie z całej Polski. Stolicę Kaszub nagrodzono w kategorii "Zieleń a powietrze".

Eco-Miasto to program, w ramach którego organizowany jest konkurs dla miast, jak również projekt edukacyjny dla szkół "Zakręceni w przestrzeni". Jego celem jest popularyzowanie idei zrównoważonego rozwoju miast. W tegorocznej edycji miasta nagradzano w sześciu kategoriach: "Zieleń a powietrze", "Mobilność zrównoważona", "Gospodarka odpadami", "Efektywność energetyczna i systemy energetyczne" oraz "Gospodarka wodna".

Jury konkursu oceniało realne osiągnięcia uczestnika w kategoriach konkursowych, projekty z ich zakresu planowane w ciągu dwóch najbliższych lat, wysokość środków przeznaczonych na działania w danym obszarze w stosunku do całkowitych zasobów danego uczestnika, a także partnerstwo, konsultacje społecznych i komunikację z wszystkimi stronami zainteresowanymi (mieszkańcami, stowarzyszeniami, przedsiębiorcami, innymi samorządami) w opracowaniu i wdrażaniu polityki gminnej w danych kategoriach oraz oryginalność inicjatyw.

Do tegorocznej edycji konkursu zgłosiła się rekordowa liczba miast - 63. Jury przyznało 12 tytułów laureata oraz 16 wyróżnień. W każdej z sześciu konkursowych kategorii nagrodzono dwa miasta - jedno wielkości powyżej 100 tys. mieszkańców, a drugie poniżej tej liczby. Miasta mogły przystąpić do rywalizacji w kilku kategoriach, dlatego przesłano w sumie 93 formularze konkursowe.

Organizatorami projektu są Ambasada Francji w Polsce oraz Centrum UNEP/GRID-Warszawa. ECO-MIASTO jest realizowane we współpracy z RENAULT Polska, SAUR Polska, Saint-Gobain, SUEZ Polska, ENGIE oraz Grupą EDF reprezentowaną przez DK Energy i TIRU, a także Wspólnie - Fundacją LafargeHolcim.

- Każda kolejna edycja konkursu Eco-Miasto pokazuje, że coraz więcej polskich miast chce wcielać w życie koncepcję zrównoważonego rozwoju. Na takiej postawie zyskać może zarówno środowisko naturalne, jak i mieszkańcy ośrodków miejskich. Przedstawiciele miast zgłaszanych do projektu wykazują dużą świadomość w zakresie wyzwań związanych z ekologią i wprowadzają w miejscach, którymi zarządzają, nowoczesne rozwiązania. Jest to ważne zwłaszcza w kontekście problemu smogu oraz postępującej zmiany klimatu - mówi Pierre Lévy, Ambasador Francji w Polsce.

Kartuzy nagrodzono w kategorii "Zieleń a powietrze". Zgłosiło się do niej łącznie 19 ośrodków miejskich. Kartuzy zdobyły nagrodę w kategorii miast poniżej 100 tys. mieszkańców. Jury doceniło innowacyjne i kompleksowe działania w kierunku stworzenia błękitno-zielonej infrastruktury w przestrzeni miejskiej, w tym zastosowanie Zrównoważony System Drenażu i umiejętne odtworzenie terenów zieleni. W kategorii miast powyżej stu tysięcy mieszakańców zwyciężył Lublin. W obu miastach firma ENGIE zainstaluje w nagrodę czujnik jakości powietrza.

MD-Z
Info: CONSTANS PR

DODAJ KOMENTARZ
Zamieszczając tu swój komentarz bierzesz za niego pełną odpowiedzialność. Wyrażając swoje zdanie, uszanuj proszę poglądy innych - komentuj, ale nie obrażaj! Redakcja portalu Kartuzy.info zastrzega sobie prawo do ingerowania w treść komentarzy lub ich usuwania, jeżeli nie będą zgodne z tematem, zasadami współżycia społecznego lub będą naruszały normy prawne i obyczajowe. Jeżeli uważasz, że komentarz powinien zostać usunięty - wypełnij formularz, który pokazuje się po kliknięciu na dzwonku pod treścią danego komentarza.