Uczą się baletu i tańców regionalnych - nowe zajęcia w KUL-u

piątek, 10 listopada 2017 r., 08:00
fot. nadesłane/ Ewelina Karczewska/ KUL w Wieżycy

W Kaszubskim Uniwersytecie Ludowym trwa kurs tańca kaszubskiego, w którym uczestniczy 18 osób. Wśród nich nauczyciele, działacze kulturalni i pasjonaci. Pierwsze warsztaty odbyły się w ostatni weekend września i są kontynuowane co dwa tygodnie. Kursanci pod okiem żywiołowych i cenionych ekspertów szkolą się nie tylko w zakresie tańców ludowych, ale również w balecie, śpiewie oraz rytmice.

Podczas spotkań, oprócz nauki, jest dużo zabawy a także pozytywnej twórczej energii.

- Naszym celem jest spopularyzowanie tańca kaszubskiego oraz polskich tańców narodowych w każdym środowisku. Dotyczy to zarówno szkół, uczelni ale też małych środowisk wiejskich i profesjonalnych instytucji kultury. Chcemy przywrócić kaszubskiej wsi jej tradycyjne dziedzictwo - wyjaśnia Sulisława Sulisława Borowska, koordynator projektu, pracownik Kaszubskiego Uniwersytetu Ludowego.

Pomysł na taką inicjatywę zrodził się już kilka lat wcześniej.

- Wszystko zaczęło się w roku 2009 przy okazji realizowania Studium Wiedzy o Pomorzu, które kierowane było do nauczycieli i m.in. zawierało 16 godzinny moduł tańca kaszubskiego. Zajęcia te były przyjęte z dużym entuzjazmem przez ówczesnych słuchaczy. Toteż w kolejnym roku zorganizowaliśmy kurs profilowany, który nazwaliśmy "wytańczoną tożsamością", w liczbie 80 godzin zajęć, w trzech edycjach, w trzech różnych miejscach w województwie pomorskim - wspomina Sulisława Borowska.

- Głównym instruktorem na tych kursach był Marek Czarnowski i to właśnie z nim planowaliśmy szerszą programowo propozycję zajęć. I tak doszliśmy do roku ubiegłego, gdzie udało się złożyć nasz pomysł do programu Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego, który został zaakceptowany i w części dofinansowany ze środków programu Edukacji Kulturalnej - dodaje.

Obok Marka Czarnowskiego, głównego nauczyciela prowadzącego zajęcia z tańca kaszubskiego, a także współautora wydarzenia, zajęcia prowadzi artysta Tomasz Antonowicz, który zajmuje się zajęciami z rytmiki i zasad muzyki. Ponadto Dorota Więckowska, tancerka Teatru Wielkiego - Opery Narodowej w Warszawie, wprowadza uczestników kursu w tajniki tańca towarzyskiego, jak również klasycznego. Oprócz tego uczestnicy kursu mają okazję wziąć udział w zajęciach z psychologii i pedagogiki, nad którymi pieczę sprawują Barbara Liedtke-Kątnik, psycholog i coach oraz Dariusz Narloch, animator społeczny i teatralny.

Organizatorzy warsztatów planują zaprezentować umiejętności nabyte przez uczestników kursu.

- W przyszłym roku powstanie filmik instruktażowy, przygotowany przez Piotra Zatonią, który będzie rejestrował kroki wybranych tańców kaszubskich z odpowiednim komentarzem instruktorskim i podkładem muzycznym. Utrwali on również przykładowe kompozycje i widowiska taneczne w pełnej oprawie muzycznej. W filmiku oczywiście wystąpią nasi słuchacze - zdradza Sulisława Borowska.

Planuje się również popularyzuję tańców kaszubskich we współczesnych aranżacjach muzycznych, na szerszą skalę, ale o tym pomyśle opowiemy już w przeszłym roku - dodaje.

Rekrutacja dla kandydatów chcących wziąć udział w warsztatach jest już zamknięta. Jednak ci, którzy są bardzo zmotywowani, aby wziąć w nim udział mogą jeszcze dołączyć do grupy.

Kurs będzie trwał do czerwca 2018 roku. Jeszcze nie wiadomo, czy powstanie jego kolejna edycja.

- Na razie skupieni jesteśmy na realizacji tej pilotażowej edycji. Obecnie zrealizowaliśmy trzy zjazdy weekendowe, a jeszcze dziesięć przed nami. Poczekamy na pierwsze rezultaty, zbadamy zapotrzebowanie i być może przystąpimy do kolejnych. Będzie to stopień wyższy dla obecnych słuchaczy albo doskonalenie dla konkretnych kadr nauczycieli - mówi Sulisława Borowska.

BR

DODAJ KOMENTARZ
Zamieszczając tu swój komentarz bierzesz za niego pełną odpowiedzialność. Wyrażając swoje zdanie, uszanuj proszę poglądy innych - komentuj, ale nie obrażaj! Redakcja portalu Kartuzy.info zastrzega sobie prawo do ingerowania w treść komentarzy lub ich usuwania, jeżeli nie będą zgodne z tematem, zasadami współżycia społecznego lub będą naruszały normy prawne i obyczajowe. Jeżeli uważasz, że komentarz powinien zostać usunięty - wypełnij formularz, który pokazuje się po kliknięciu na dzwonku pod treścią danego komentarza.