Kartuzy. Pożar pustostanu przy ul. Sędzickiego - nocowały w nim osoby bezdomne

piątek, 10 listopada 2017 r., 10:08
fot. BK

W czwartek wieczorem doszło do pożaru opuszczonego budynku gospodarczego przy ul. F. Sędzickiego. Z uzyskanych przez nas informacji wynika, że w pustostanie nocowały osoby bezdomne.

Strażacy otrzymali zgłoszenie o pożarze około godz. 22. Do działań zadysponowano dwa zastępy JRG Kartuzy. Ogień objął powierzchnię około 28 m kw.

- W momencie przyjazdu jednostek pożarem objęta była nagromadzona w budynku makulatura oraz śmieci. Nasze działania polegały na zabezpieczeniu terenu i sprawdzeniu, czy wewnątrz budynku nikt się nie znajdował i ugaszeniu pożaru - informuje Fryderyk Mach, zastępca Komendanta PSP w Kartuzach.

Przypuszczalna przyczyna pożaru to nieumyślne zaprószenie ognia przez osoby dorosłe.

Do zdarzenia doszło w dawnym budynku gospodarczym znajdującym się na przy ul. Sędzickiego, z uzyskanych przez nas informacji wynika, że budynek był wykorzystywany do noclegów przez osoby bezdomne.

Przypomnijmy, że w okresie jesienno-zimowym, gdy temperatury spadają, osoby bezdomne są w szczególnie trudnej sytuacji. Chłód może doprowadzić nie tylko do utarty zdrowia, ale też życia. W Kartuzach na początku października wskutek wychłodzenia zmarł straszy bezdomny mężczyzna. Zarówno policjanci, jak i strażnicy miejscy regularnie sprawdzają miejsca, gdzie mogą przebywać osoby bezdomne. Pamiętajmy jednak, że my także powinniśmy reagować, gdy zobaczymy osobę bezdomną lub potrzebującą pomocy. W chłodniejsze dni, w okresie jesienno-zimowym działa ogrzewalnia na Bilowie. Tam otrzymają schronienie.

Policjanci apelują do mieszkańców powiatu, by widząc osobę, która może być bezdomna i potrzebować pomocy, natychmiast to zgłosić.

- Jeśli widzimy takiego człowieka, nie wahajmy się zadzwonić na numer alarmowy aby powiadomić o tym funkcjonariuszy. Każde takie zgłoszenie jest natychmiast sprawdzane. Pamiętajmy, jeden taki telefon może uratować ludzkie życie. Kiedy temperatura na zewnątrz gwałtownie spada, jest zbliżona do zera lub niższa, nie zapominajmy, że są osoby, które mogą potrzebować naszej pomocy. Nie bądźmy obojętni i alarmujmy policję za każdym razem, kiedy ktoś jest narażony na wychłodzenie organizmu. Należy pamiętać, że na wychłodzenie organizmu są szczególnie narażeni bezdomni, osoby starsze i osoby nietrzeźwe przebywające na dworze - apelują policjanci.

MD-Z

DODAJ KOMENTARZ
Zamieszczając tu swój komentarz bierzesz za niego pełną odpowiedzialność. Wyrażając swoje zdanie, uszanuj proszę poglądy innych - komentuj, ale nie obrażaj! Redakcja portalu Kartuzy.info zastrzega sobie prawo do ingerowania w treść komentarzy lub ich usuwania, jeżeli nie będą zgodne z tematem, zasadami współżycia społecznego lub będą naruszały normy prawne i obyczajowe. Jeżeli uważasz, że komentarz powinien zostać usunięty - wypełnij formularz, który pokazuje się po kliknięciu na dzwonku pod treścią danego komentarza.