Pomieczyno. II Bal Wszystkich Świętych - tak się bawią katolicy!

piątek, 10 listopada 2017 r., 10:16
fot. nadesłane/Sandra Szmuda

Maryja tańcząca z Archaniołem, święty Józef zajadający się ciastkami, święta Rita biegająca z Trzema Mędrcami - na jedno przedpołudnie sala w Dworku Barwik w Pomieczynie zmieniła się w "Niebo pełne świętych i aniołów". To za sprawą Stowarzyszenia Rodzina Kolpinga, które zorganizowało dla dzieci Bal Wszystkich Świętych.

Na całym święcie coraz większą popularność zyskują Holy Wins (ang. "Święty wygrywa") - Bale Wszystkich Świętych, które są katolicką alternatywą dla Halloween. Stowarzyszenie Rodzina Kolpinga w Pomieczynie już w ubiegłym roku wyszło z inicjatywą, by podobny bal zorganizować także dla dzieci miejscowej parafii pw. św. Józefa.

Na pierwszej imprezie bawiło się blisko pięćdziesięcioro dzieci. Pomysł się przyjął. W tym roku frekwencja przekroczyła najśmielsze oczekiwania. Drugi Bal Wszystkich Świętych, który odbył się 28 października, przyciągnął sto trzydzieścioro dzieci w wieku do dwunastu lat.

Każde dziecko w przebraniu świętego otrzymywało upominek. Podczas gdy ich rówieśnicy, naśladując zwyczaj amerykański, straszyli się w strojach czarownic, diabłów i innych potworów, dzieci z Pomieczyna radowały się, naśladując mieszkańców Nieba.

Kreatywność najmłodszych w wymyślaniu strojów zadziwiała. Bo choć dominowały piękne, śnieżnobiałe aniołki, to pojawił się także papież Jan Paweł II z mitrą na głowie i różańcem na szyi, święta Rita w czarnym habicie z różą we włosach, królowa Jadwiga przystrojona w piękną koronę, święty Mikołaj w tradycyjnym czerwonym stroju, Maryja w błękitnej chuście, święty Józef z laską pasterską w ręku, Trzej Mędrcy w płaszczach i koronach, oraz wielu innych świętych i błogosławionych.

Dzięki uprzejmości państwa Janiny i Zdzisława Okrojów, właścicieli Dworku Barwik, zabawa mogła odbyć się w eleganckim lokalu. Był słodki poczęstunek, napoje, kawa i herbata. Tadeusz Dampc użyczył profesjonalnego nagłośnienia, więc z głośników leciały przeboje zespołu Arka Noego i inne katolickie piosenki dla dzieci, przy których maluchy wesoło pląsały.

Gry i zabawy prowadziła Krystyna Drafc, nauczycielka ze Szkoły Podstawowej w Wilanowie, a pomagali jej Ewa Domańska, katechetka ze Szkoły Podstawowej w Pomieczynie, oraz członkinie stowarzyszenia Mariola Litwin-Zinke i Hanna Merchel. Ewa Domańska wymyśliła również konkurs z kilkoma pytaniami o różnych świętych, a zwycięzcy otrzymywali w nagrodę ilustrowane wierszowane książeczki o życiu świętych.

Skarbnik stowarzyszenia Sandra Szmuda prowadziła loterię cukierkową. Przed wejściem na salę każdy losował z paczuszki po jednym cukierku, po czym sprawdzał, czy w środku nie kryje się niespodzianka. Czekały atrakcyjne nagrody: rodzinna sesja fotograficzna z fotografem Piotrem Kuchtą, trzy podwójne vouchery do kina Helios dla dziecka i opiekuna, bony podarunkowe do Smyka i Reserved Kids oraz wizyta dla dziecka w salonie fryzjerskim "Anielskie Cięcie" w Kobysewie.

BR
nadesłane: Daria Kaszubowska

DODAJ KOMENTARZ
Zamieszczając tu swój komentarz bierzesz za niego pełną odpowiedzialność. Wyrażając swoje zdanie, uszanuj proszę poglądy innych - komentuj, ale nie obrażaj! Redakcja portalu Kartuzy.info zastrzega sobie prawo do ingerowania w treść komentarzy lub ich usuwania, jeżeli nie będą zgodne z tematem, zasadami współżycia społecznego lub będą naruszały normy prawne i obyczajowe. Jeżeli uważasz, że komentarz powinien zostać usunięty - wypełnij formularz, który pokazuje się po kliknięciu na dzwonku pod treścią danego komentarza.