Tak świętowano Dzień Niepodległości w Kartuzach

sobota, 11 listopada 2017 r., 16:01
fot. MD-Z

Mieszkańcy miasta i powiatu kartuskiego uczcili w Kartuzach 99. rocznicę odzyskania przez Polskę Niepodległości. Zgodnie z coroczną tradycją w ramach gminno-powiatowych obchodów, ich uczestnicy wzięli udział w mszy św., złożyli kwiaty pod pomnikiem Matki Boskiej i udali się na patriotyczny happening.

Tradycyjnie obchody rozpoczęto uroczystą mszą św. w kartuskiej kolegiacie. Ze względu na niesprzyjającą pogodę starosta Janina Kwiecień wygłosiła okolicznościowe przemówienie po zakończeniu mszy św. Po niej poczty sztandarowe i delegacje na czele z orkiestrą strażacką i marszałkiem Piłsudskim ruszyły pod pomnik Matki Boskiej Królowej Korony Polskiej. Tam odmówiono okolicznościową modlitwę i złożono kwiaty.

Starosta w swoim wystąpieniu nawiązała do aktualnej obecnie sytuacji uchodźców i imigrantów ze wschodu.

- Odzyskanie niepodległości to największa, najdonoślejsza przemiana, jaka w życiu narodu i państwa może nastąpić. Dla wielu to lekcja patriotyzmu, przebaczenia i obowiązku - mówiła Janina Kwiecień, starosta kartuski.

- Dziś wiemy, ilu trzeba było lat i poświęceń, aby sen o wolności się ziścił. W tym dniu pomyślmy z zadumą o naszych obywatelskich obowiązkach, nie tylko wobec kraju, ale również wobec naszych sąsiadów - czy wypełniamy je należycie? Spójrzmy na sąsiednie narody ukraińskie, białoruskie czy rosyjskie, przyjmijmy ich ze zrozumieniem pamiętają o naszej własnej historii Polskiej emigracji - podkreślała.

W swoim wystąpieniu starosta przypomniała, że w trakcie powstania listopadowego nad wojskami powiewały sztandary z napisem "W imię Boga za naszą i waszą wolność".

- Niech człowiek, którego z domu wygnała wojna, niesprawiedliwość, wie, że w Polsce znajdzie przyjaciół i oparcie. Powiat kartuski od lat wspiera naszych sąsiadów na Ukrainie, pokazujemy polską drogę do wolności, tłumaczymy i uczymy tego, czego niegdyś sami nie znaliśmy. Polsce potrzebna jest stabilna i bezpieczna Ukraina. Mam nadzieję, że w przyszłości udzielona pomoc zaowocuje wzorowym sąsiedztwem, że praca z lokalną społecznością będzie przekładała się na całość państwa.
Dzieląc się z państwem moimi przemyśleniami, kieruję jednocześnie pytanie do nas wszystkich - czy wolność przed laty odzyskaną z pożytkiem dla tych, co po nas przyjdą, należycie wykorzystaliśmy? Myślę, że taka chwila refleksji to także sposób na uczczenie narodowego święta - zaznaczyła Janina Kwiecień.

Po złożeniu kwiatów pod pomnikiem członkowie kartuskiego oddziału Związku Piłsudczyków w uznaniu zasług odznaczyli Janinę Kwiecień oraz Mirosława Paczoskę.

Po oficjalnej części obchodów ich uczestnicy udali się do Kartuskiego Centrum Kultury, gdzie odbył się happening patriotyczny. Zdjęcia z widowiska można znaleźć tutaj.

DODAJ KOMENTARZ
Zamieszczając tu swój komentarz bierzesz za niego pełną odpowiedzialność. Wyrażając swoje zdanie, uszanuj proszę poglądy innych - komentuj, ale nie obrażaj! Redakcja portalu Kartuzy.info zastrzega sobie prawo do ingerowania w treść komentarzy lub ich usuwania, jeżeli nie będą zgodne z tematem, zasadami współżycia społecznego lub będą naruszały normy prawne i obyczajowe. Jeżeli uważasz, że komentarz powinien zostać usunięty - wypełnij formularz, który pokazuje się po kliknięciu na dzwonku pod treścią danego komentarza.