Przodkowska biblioteka kusi nowymi pomysłami

niedziela, 12 listopada 2017 r., 11:45
Janina Kąkol odbiera kartę do kultury Janina Kąkol odbiera kartę do kultury fot. Longina Templin

Biblioteka Publiczna w Przodkowie od lat potrafi zwabić do swojej placówki czytelników w każdym wieku, bo pojawiają się nowe ciekawe pomysły. W październiku ruszył projekt "Z książką na start", który obejmuje dzieci w wieku do lat 6, a przy okazji także ich rodziców. Ciekawym przedsięwzięciem jest również Metropolitalna Karta do Kultury. Najnowszym wprowadzonym hitem są tzw. spotkania dziergane oraz wyjazdy do kina.

- Zwróciła się do nasz Fundacja Metropolia Dzieci z pytaniem, czy chcielibyśmy uczestniczyć w ich projekcie "Z książką na start". Chętnie z tej propozycji skorzystaliśmy. Projekt obejmuje dzieci w wieku do lat 6, a takich czytelników mamy coraz więcej. Mali czytelnicy otrzymują u nas Paszport Biblioteczny. Za każdą wizytę u nas i wypożyczenia książki otrzymują pieczątkę. Po uzbieraniu dziesięciu otrzymują dyplom pierwszego stopnia. Po kolejnych dziesięciu - dyplom II stopnia i coś słodkiego, a po następnych - dyplom trzeciego stopnia. Po tej "procedurze" zostają pełnoprawnymi czytelnikami. Przyjemnym dodatkiem jest prezent w postaci książki, którą sobie sami mogą wybrać - powiedziała Danuta Rzepka, dyrektorka biblioteki.

Ideą tego przedsięwzięcia jest to, aby rodzic przyszedł z dzieckiem do biblioteki, a przebywając w domu ze swoją pociechą, czytał mu książki. A przy okazji może i rodzic zapisze się do biblioteki i zostanie jej czytelnikiem.

Fundacja Metropolia Dzieci wraz z bibliotekami publicznymi województwa pomorskiego rozpoczęła realizację wspomnianego projektu w marcu ubiegłego roku. Do końca września tego roku swoją przygodę z biblioteką rozpoczęło już ponad 6000 najmłodszych mieszkańców naszego regionu.

- W naszej bibliotece od dawna umożliwiamy rodzicom pozostawienie dziecka pod naszą opieką. W tym czasie rodzic może załatwić swoje sprawy. Chodzi o to, by dzieciom biblioteka kojarzyła się od najmłodszych lat z miejscem dla nich bardzo przyjaznym - dodała nasza rozmówczyni.

Dyrektorka Danuta Rzepka skorzystała z zaproszenia miejscowego przedszkola, gdzie podczas spotkania z rodzicami promowała projekt "Z książką na start". Przedstawiła też projekt Metropolitalna Karta do Kultury. To również nowość w przodkowskiej bibliotece. Aby zostać jej właścicielem należy wypożyczyć przynajmniej jedną książkę i stać się aktywnym czytelnikiem biblioteki. Również każde dziecko oprócz Paszportu Bibliotecznego i książki dostaje też Metropolitalną Kartą do Kultury.

- Starałam się wyjaśnić uczestnikom spotkania dlaczego warto dzieciom i z dziećmi czytać. Jakie są tego skutki i jakie płyną z tego korzyści. Zaowocowało to tym, że odwiedziło nas już prawie 60 osób. Zainteresowanie jest naprawdę spore - oznajmiła dyr. Danuta Rzepka.

Metropolitalna Karta do Kultury jest kartą biblioteczną. Ma mnóstwo partnerów, którzy ją respektują. Upoważnia ona do zniżki na seanse kinowe, do teatru, na koncerty, przedstawienia, wystawy, do kawiarni, a nawet na siłownie. Posiadacze karty mogą również korzystać (bez kaucji) z bibliotek, które biorą w tym udział. Na przykład żukowski OKiS na swoje płatne imprezy daje 10 procent zniżki.

Od stycznia 2017 można zaopatrzyć się w kartę umożliwiającą wypożyczanie książek w bibliotekach publicznych w Trójmieście oraz w wielu innych na terenie województwa pomorskiego. Pomysł ten realizuje również Biblioteka Publiczna w Przodkowie.

Ponadto przodkowska placówka zaprasza wszystkich chętnych na wiele ciekawych imprez i akcji. W każda pierwszą środę miesiąca o godzinie 17 odbywają się tzw. spotkania dziergane. Biorą w nich udział głównie panie, ale panowie będą mile widziani. Uczestniczki wymieniają się pomysłami na przeróżne robótki ręczne. A w każdą drugą środę miesiąca organizowane są wyjazdy do kina do Trójmiasta. Koszt wycieczki jest niewielki, więc każdego na nią stać.

L.T.

DODAJ KOMENTARZ
Zamieszczając tu swój komentarz bierzesz za niego pełną odpowiedzialność. Wyrażając swoje zdanie, uszanuj proszę poglądy innych - komentuj, ale nie obrażaj! Redakcja portalu Kartuzy.info zastrzega sobie prawo do ingerowania w treść komentarzy lub ich usuwania, jeżeli nie będą zgodne z tematem, zasadami współżycia społecznego lub będą naruszały normy prawne i obyczajowe. Jeżeli uważasz, że komentarz powinien zostać usunięty - wypełnij formularz, który pokazuje się po kliknięciu na dzwonku pod treścią danego komentarza.